Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

27 maja 2018 – Pielgrzymka mężczyzn i młodzi...

27 maja 2018 – Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich

Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców do Sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej odbyła się w niedzielę 27 maja 2018 r. Gościem specjalnym jest kard. Zenon Grocholewski, legat papieski, który uroczystej Mszy św. i wygłosił homilię.

Jak co roku na uroczystościach pielgrzymki mężczyzn w sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej zgromadziły się dziesiątki tysięcy wiernych. To jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych i społecznych na Górnym Śląsku.

Wideo —> Radio Maryja/TV Trwam: Homilia ks. kard. Zenona Grocholewskiego wygłoszona w Piekarach Śląskich

Kardynał Zenon Grocholewski odczytał w Piekarach Śląskich treść listu skierowanego do niego przez papieża Franciszka.

Na piekarskim wzgórzu tradycyjnie na rozpoczęcie piekarskiej pielgrzymki zabrał głosu metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Homilię podczas stanowej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich wygłosił kard. Zenon Grocholewski. Zwrócił uwagę, że „miłość jest największą sprawiedliwością”.


W programie pielgrzymki:

8.00 – Godzinki o NMP

8.30 – Modlitwa różańcowa pod przewodnictwem ks. prob. Krzysztofa Fulka z Leszczyn

9.30 – Przybycie kardynałów i biskupów, procesja na Kalwarię z obrazem Matki Bożej Piekarskiej

10.30 – Msza św. pod przewodnictwem kard. Zenona Grocholewskiego z Watykanu

13.45 – Godzina młodzieżowa z „Włóczykołem”. Słowo do młodych – bp Marek Szkudło

15.00 – Nabożeństwo majowe pod przewodnictwem bp. Andrzeja Iwaneckiego z Gliwic.

Zobacz informacje szczegółowe na stronie —> Sanktuarium w Piekarach Śląskich


Zapraszając do udziału w pielgrzymce w ostatnią niedzielę maja metropolita katowicki abp Wiktor Skworc zwrócił uwagę: „Nasze pielgrzymowanie wpiszemy w historyczny kontekst, bowiem 700 lat temu, w 1318 roku, w miejscu dzisiejszej bazyliki dokonano poświęcenia pierwszego kościoła dedykowanego św. Bartłomiejowi Apostołowi. Tak rozpoczęła się historia kościoła, który stał się na przestrzeni wieków szczególnym miejscem kultu Matki Najświętszej”.

Abp Skworc zwrócił się do parafialnych rad duszpasterskich z prośbą o współpracę w zorganizowaniu wyjazdu pielgrzymów, aby każda wspólnota parafialna była reprezentowana w piekarskim sanktuarium. „Pielgrzymowanie do Matki Bożej Piekarskiej zawsze łączyło pokolenia: zapraszam więc ojców z synami i dziadków z wnukami; zapraszam gimnazjalistów i maturzystów, osoby pracy fizycznej i nauczycieli akademickich; zapraszam harcerzy i Rycerzy Kolumba oraz nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., służbę liturgiczną, mężczyzn i młodzieńców z Ruchu Światło-Życie oraz Domowy Kościół. Zapraszam samorządowców z naszej górnośląskiej metropolii i tych, którzy mają zaszczyt reprezentować nas w parlamencie” – napisał w zaproszeniu.

Wiernych, którzy z różnych przyczyn nie mogą uczestniczyć w pielgrzymce, metropolita katowicki zachęcił do duchowej łączności i modlitwy dzięki transmisjom w Telewizji Polonia, TVP Katowice, Radiu eM, Radiu Katowice i Radiu Piekary.

Info za —> Archidiecezja Katowicka/episkopat.pl: Piekary Śląskie: Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej (zapowiedź)

Wideo —> bazylikapiekary.pl