Osiem dni po uroczystości Wniebowzięcia Maryi, 22 sierpnia, Kościół obchodzi tradycyjnie liturgiczne wspomnienie obowiązkowe Najświętszej Maryi Panny Królowej, które ustanowił papież Pius XII w roku 1954, w setną rocznicę ogłoszenia dogmatu o niepokalanym poczęciu Maryi (8 grudnia 1854).
Zobacz więcej —> brewiarz.pl: Najświętsza Maryja Panna Królowa
Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej#BibliaNaDziś: “Idźcie więc na rozstajne drogi i zaproście na ucztę wszystkich, których spotkacie” (Mt 22, 1-14). pic.twitter.com/uuuPySihN7
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) August 22, 2024
Jako pierwszy w historii Polski został ukoronowany koroną królewską obraz Matki Bożej Łaskawej na warszawskiej Starówce. Pierwsza w Polsce koronacja według wymogów papieskich ustanowionych w 1630 r. to koronacja obrazu jasnogórskiego.
Posłuchaj Ewangelii na 22 sierpnia 2024 r. wraz z krótkim komentarzem:
Wideo —> Telewizja Misericordia: Dobra Nowina na dziś | 22 sierpnia – Najświętszej Maryi Panny Królowej
Zobacz wszystkie —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 22 sierpnia 2024 roku
Dziś wspomnienie NMP Królowej. Pierwszy koronowany obraz maryjny w Polsce to obraz Matki Bożej Łaskawej (1651 r.) – patronki Warszawy pic.twitter.com/DguBPr2Zsh
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) August 22, 2017
Od najdawniejszych czasów Matkę Bożą nazywano Panią i Królową. Chrześcijanie od wieków czczą Ją jako Królową i zdobią koronami Jej wizerunki.
W VIII w. jako forma walki z obrazoburcami przyjął się zwyczaj prywatnego koronowania obrazów i figur Matki Bożej, zwłaszcza słynących szczególnymi łaskami. W 732 r. papież św. Grzegorz III ukoronował obraz Matki Bożej szczerozłotymi koronami z diamentami. Papież Grzegorz IV w roku 838 podobną koronę ofiarował Matce Bożej w kościele św. Kaliksta w Rzymie. Od XVII w. zwyczaj ten stał się urzędowo zastrzeżony Stolicy Apostolskiej. Początkowo koronacje te były zastrzeżone jedynie w stosunku do cudownych obrazów włoskich. Wkrótce jednak rozszerzono je na cały świat. Pierwszym obrazem, który doczekał się zaszczytu papieskiej koronacji, był obraz Matki Bożej w zakrystii bazyliki św. Piotra w Rzymie (1631).
W Polsce 24 marca 1651 w wigilię uroczystości Zwiastowania Pańskiego, w obecności nuncjusza papieskiego arcybiskupa Jana de Torres świeżo namalowany obraz Matki Bożej Łaskawej, z namalowaną koroną na głowie (wg polecenia ks. Orsellego, który zamawiał obraz, miała to być korona królewska, jednak malarz zinterpretował to polecenie swobodnie i domalował koronetkę), został uroczyście wprowadzony do kościoła pijarów pw. Świętych Prima i Felicjana przy ul. Długiej (obecnie katedra polowa) i ukazany ludowi Warszawy. Nuncjusz odprawił uroczystą mszę św., poświęcił obrzędem pontyfikalnym ołtarz i obraz i odczytał bullę papieża Innocentego X ustanawiającą święto odpustowe Mater Gratiarum Varsaviensis. Było to pierwsze na terenach polskich papieskie poświęcenie obrazu z Matką Bożą w koronie.
W Polsce pierwsze koronowanie obrazu koroną królewską (ośmioobłękową, zamkniętą, zwieńczoną globem ziemskim z krzyżem) ufundowaną przez rajców stolicy wspólnie z ludem Warszawy nastąpiło rok później w 1652 r. Kapłan przytwierdził do obrazu Matki Bożej Łaskawej w Warszawie wotywną koronę z pozłacanego srebra i ozdobioną perłami.
Pierwsza w Polsce koronacja według wymogów papieskich ustanowionych w 1630 r. to koronacja obrazu jasnogórskiego w 1717 r. Korony ofiarował sam król August II Mocny. Aktu koronacji dokonał brat prymasa, biskup Krzysztof Szembek, w dniu 8 września 1717 r. Obecni byli ponadto biskup wileński i inflancki.
Święto NMP Królowej ustanowił papież Pius XII dopiero w roku 1954, w setną rocznicę ogłoszenia dogmatu o niepokalanym poczęciu Maryi (8 XII 1854).
Info za —> laskawa.pl/episkopat.pl: Pierwszy koronowany obraz – u Jezuitów
Zobacz też —> www.laskawa.pl
Mozaika w @sanktuariumjp2 w Krakowie. Dzisiaj przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej, wprowadzone przez papieża Piusa XII w 1954 r. Zarządził on, by w tym dniu odnawiano poświęcenie ludzkości Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. @EpiskopatNews pic.twitter.com/waFOCRaRmb
— Archidiecezja Krakowska (@ArchKrakowska) August 22, 2018
Papież Benedykt XVI o królowaniu Maryi:
(fragment katechezy papieskiej z dnia 22 sierpnia 2012 roku)
“… Jak Maryja sprawuje tę królewskość służby i miłości? Czuwając nad nami, Jej dziećmi: dziećmi, które zwracają się do Niej w modlitwie, aby Jej podziękować lub wypraszać Jej macierzyńską opieką i Jej niebiańską pomoc, być może zagubiwszy drogę, uciskani bólem lub udręką z powodu smutnych i trudnych perypetii życiowych. W pomyślności czy też mrokach życia zwracamy się do Maryi, powierzając się jej nieustannemu wstawiennictwu, aby wyjednywała nam u Syna wszelkie łaski i miłosierdzie potrzebne na nasze pielgrzymowanie po drogach świata. Do Tego, który rządzi światem i trzyma w ręku losy wszechświata zwracamy się ufni, za pośrednictwem Maryi Panny. Jest Ona od wieków przyzywana, jako Królowa Nieba. Po modlitwie Różańca Świętego osiem razy jest Ona w Litanii Loretańskiej przyzywana jako Królowa aniołów, patriarchów, proroków, apostołów, męczenników, wyznawców, dziewic, Wszystkich Świętych i rodzin. Rytm tych starożytnych wezwań i codziennych modlitw, jak na przykład Salve Regina, pomaga nam w zrozumieniu, że Najświętsza Dziewica jako nasza Matka u boku Syna swego Jezusa w chwale niebios jest z nami zawsze, w dniu powszednim naszego życia. Tak więc tytuł „Królowej” jest więc tytułem zaufania, radości, miłości. Wiemy, że Ta, która ma po części w ręku losy świata jest dobra, kocha nas i pomaga w naszych trudnościach…”
Czytaj całość —> Benedykt XVI, Papież: Maryja to królowa, która służy
Posłuchaj fragmentu Kazania św. Amadeusza, biskupa Lozanny:
Wideo —> Maskacjusz TV: #GodzinaCzytań | II Czytanie | 22 sierpnia 2024
Misericors znaczy miłosierny! Dołącz ⇒ do akcji Razem możemy więcej!