Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

22 października – Wspomnienie św. Jana Pawła...

22 października – Wspomnienie św. Jana Pawła II

W dniu 22 października Kościół w Polsce obchodzi liturgiczne wspomnienie obowiązkowe św. Jana Pawła II, papieża.

Karol Józef Wojtyła urodził się w 1920 r. w Wadowicach. Wyświęcony na kapłana w Krakowie, kontynuował studia teologiczne w Rzymie. Po powrocie do kraju pełnił różne obowiązki duszpasterskie i akademickie. Mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej, w roku 1964 został jej arcybiskupem metropolitą. Uczestniczył w pracach Soboru Watykańskiego II.

Wideo —> Misericordia TV: Skarby Kościoła 22 października | Św. Jan Paweł II

16 października 1978 r. wybrany na papieża, przyjął imię Jana Pawła II. Jako gorliwy pasterz otaczał szczególną troską przede wszystkim rodziny, młodzież i ludzi chorych. Odbył liczne podróże apostolskie do najdalszych zakątków świata. Szczególnym owocem jego spuścizny duchowej są m.in. bogate magisterium, promulgacja Katechizmu Kościoła Katolickiego, Kodeksu Prawa Kanonicznego Kościoła łacińskiego i Kościołów wschodnich.

Zmarł w Rzymie 2 kwietnia 2005 r., w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego (II Niedziela Wielkanocna).

Czytaj więcej o św. Janie Pawle II —> na brewiarz.pl

Zobacz też —> Czytania liturgii Mszy św. z 22 października 2020 r.


Obejrzyj film dokumentalny: Tajemnica Jana Pawła II

W filmie dokumentalnym Krzysztofa Tadeja z 2011 roku św. Jana Pawła II wspomina papieski ceremoniarz ks. prałat Konrad Krajewski (obecnie kardynał, jałmużnik papieski)

Wideo —> TVP / Łukasz Piotrowski: Tajemnica Jana Pawla IIJan Paweł II był pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu nie będącym Włochem, był pierwszym papieżem z Polski. Jego pontyfikat trwał ponad 26 lat i był drugim co do długości w dziejach Kościoła. Najdłużej – 32 lata – sprawował swój urząd Pius IX (nie licząc pontyfikatu Piotra – pierwszego następcy Jezusa).

Podczas wszystkich pielgrzymek Jan Paweł II przebył ponad 1,6 miliona kilometrów, co odpowiada 40-krotnemu okrążeniu Ziemi wokół równika i czterokrotnej odległości między Ziemią a Księżycem. Jan Paweł II odbył 102 pielgrzymki zagraniczne, podczas których odwiedził 135 krajów, oraz 142 podróże na terenie Włoch, podczas których wygłosił 898 przemówień. Z 334 istniejących rzymskich parafii odwiedził 301. Jego celem było dotarcie do wszystkich parafii, zabrakło niewiele.

Zobacz więcej —> brewiarz.pl: Święty Jan Paweł II, papież

Zobacz też —> Kard. Karol Wojtyła papieżem – Tak było 16 października 1978 – Świadkowie


Polecamy modlitwy:

Litania do św. Jana Pawła II

Modlitwa św. Jana Pawła II do Ducha Świętego

Modlitwa św. Jana Pawła II do św. Ojca Pio

Modlitwa do Matki Bożej z Lourdes św. Jana Pawła II

Modlitwa w intencji obrony życia – Św. Jan Paweł II

Dołącz do Get Mercy – dodawaj swoje intencje, wspieraj innych modlitwą i postem:

Kard. Stanisław Dziwisz o Janie Pawle II:

W obliczu totalitarnych i złowieszczych ideologii XX wieku, deformujących prawdę o Bogu i człowieku, Jan Paweł II głosił dobitnie prymat Boga, Stwórcy nieba i ziemi, Boga Odkupiciela człowieka, Boga „bogatego w miłosierdzie”, Boga – Pana i Ożywiciela. Tylko wobec takiego Boga człowiek – dziecko Boże – odkrywa, kim jest…

Czytaj całość / wideo —> Msza św. dziękczynna z okazji 40-lecia wyboru kard. Karola Wojtyły na Papieża


Abp Józef Michalik:

“Dzień po wyborze kard. Karola Wojtyły na papieża Jana Pawła II, kard. Stefan Wyszyński zapytał go jak się czuje jako papież. Jan Paweł II odpowiedział, że czuje się tak, jakby tu od zawsze był. Na co kard. Wyszyński odpowiedział, że to łaska stanu” – mówi abp Józef Michalik, który wówczas był rektorem Kolegium Polskiego w Rzymie, skąd kard. Wojtyła wyjechał na konklawe.

Czytaj całość —> Wybór Jana Pawła II – Wspomina abp Józef Michalik


Posłuchaj słów Jana Pawła II do Polaków:

Wideo —> InstytutDialoguJP2: Słowa Jana Pawła II


Jan Paweł II – Apostoł Miłosierdzia

Jako metropolita krakowski abp Karol Wojtyła zabiegał o odwołanie notyfikacji Świętego Oficjum, która zakazywała kultu Bożego Miłosierdzia w formie podanej przez s. Faustynę. Ostatecznie udało się to w 1959 r.Sześć lat później arcybiskup Wojtyła rozpoczął proces beatyfikacyjny s. Faustyny Kowalskiej. Czy mógł przewidzieć, że przyjdzie mu wynieść ją na ołtarze?

Po wyborze na Stolicę Piotrową, już jako Jan Paweł II beatyfikował w 1993 roku, a później w roku 2000 kanonizował Siostrę Faustynę. W dniu kanonizacji s. Faustyny Jan Paweł II ustanowił dla całego Kościoła obchody Niedzieli Miłosierdzia.

Zwieńczeniem jego troski o rozwój kultu Bożego Miłosierdzia było konsekrowanie bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, która jest światowym centrum kultu. W tym samym dniu, 17 sierpnia 2002 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał Aktu Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu.


Modlitwa Jana Pawła II do św. Siostry Faustyny

Ty zaś, Faustyno, darze Boga dla naszej epoki, darze polskiej ziemi dla całego Kościoła, wyjednaj nam, abyśmy mogli pojąć głębię Bożego Miłosierdzia, pomóż nam, abyśmy osobiście go doświadczyli i świadczyli o nim braciom. Twoje orędzie światłości i nadziei niech się rozprzestrzenia na całym świecie, niech przynagla grzeszników do nawrócenia, niech uśmierza spory i nienawiści, niech uzdalnia ludzi i narody do czynnego okazywania braterstwa. My dzisiaj, wpatrując się razem z tobą w oblicze zmartwychwstałego  Chrystusa, powtarzamy  twoją  modlitwę ufnego zawierzenia i mówimy z niezłomną nadzieją: „Jezu, ufam Tobie”.

Jan Paweł II
(Homilia kanonizacyjna, 30 kwietnia 2000 r.)

Więcej o Świętym na Misericors —> Jan Paweł II