Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

22 października – Wspomnienie św. Jana Pawła...

22 października – Wspomnienie św. Jana Pawła II

W dniu 22 października Kościół w Polsce obchodzi liturgiczne wspomnienie obowiązkowe św. Jana Pawła II, papieża.

Karol Józef Wojtyła urodził się w 1920 r. w Wadowicach. Wyświęcony na kapłana w Krakowie, kontynuował studia teologiczne w Rzymie. Po powrocie do kraju pełnił różne obowiązki duszpasterskie i akademickie. Mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej, w roku 1964 został jej arcybiskupem metropolitą. Uczestniczył w pracach Soboru Watykańskiego II.

16 października 1978 r. wybrany na papieża, przyjął imię Jana Pawła II. Jako gorliwy pasterz otaczał szczególną troską przede wszystkim rodziny, młodzież i ludzi chorych. Odbył liczne podróże apostolskie do najdalszych zakątków świata. Szczególnym owocem jego spuścizny duchowej są m.in. bogate magisterium, promulgacja Katechizmu Kościoła Katolickiego, Kodeksu Prawa Kanonicznego Kościoła łacińskiego i Kościołów wschodnich.

Zmarł w Rzymie 2 kwietnia 2005 r., w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego (II Niedziela Wielkanocna).

Czytaj więcej o św. Janie Pawle II —> na brewiarz.pl

Wideo↑ —> Misericordia TV: Skarby Kościoła 22 października | Św. Jan Paweł II


Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!

Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!

Zobacz też —> Czytania liturgii Mszy św. z 22 października 2022 r.


Jan Paweł II był pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu nie będącym Włochem, był pierwszym papieżem z Polski. Jego pontyfikat trwał ponad 26 lat i był drugim co do długości w dziejach Kościoła. Najdłużej – 32 lata – sprawował swój urząd Pius IX (nie licząc pontyfikatu Piotra – pierwszego następcy Jezusa).

Podczas wszystkich pielgrzymek Jan Paweł II przebył ponad 1,6 miliona kilometrów, co odpowiada 40-krotnemu okrążeniu Ziemi wokół równika i czterokrotnej odległości między Ziemią a Księżycem. Jan Paweł II odbył 102 pielgrzymki zagraniczne, podczas których odwiedził 135 krajów, oraz 142 podróże na terenie Włoch, podczas których wygłosił 898 przemówień. Z 334 istniejących rzymskich parafii odwiedził 301. Jego celem było dotarcie do wszystkich parafii, zabrakło niewiele.

Zobacz więcej —> brewiarz.pl: Święty Jan Paweł II, papież

Zobacz też —> Kard. Karol Wojtyła papieżem – Tak było 16 października 1978 – Świadkowie


Młodzi u Jana Pawła II – 22 października 2022:

22 października, w dzień liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, w Sanktuarium św. Jana Pawła II  w Krakowie, spotkają się młodzi z całej Archidiecezji Krakowskiej, a szczególnie ci, którzy wybierają się na ŚDM w Lizbonie oraz biskupi z wielu krajów, którzy przebywać będą w Krakowie w ramach Spotkania Konferencji Episkopatów Europy.

Kulminacyjnym momentem będzie suma odpustowa, której o godz. 16.30 przewodniczyć będzie abp Marek Jędraszewski.

Więcej szczegółów w ⇒ artykule,  ⇒ wydarzeniu na Facebooku i na plakacie.


Obejrzyj film dokumentalny: Tajemnica Jana Pawła II

W filmie dokumentalnym Krzysztofa Tadeja z 2011 roku św. Jana Pawła II wspomina papieski ceremoniarz ks. prałat Konrad Krajewski (obecnie kardynał, jałmużnik papieski)

Wideo —> TVP / Łukasz Piotrowski: Tajemnica Jana Pawla II


Polecamy modlitwy:

Litania do św. Jana Pawła II

Modlitwa św. Jana Pawła II do Ducha Świętego

Modlitwa św. Jana Pawła II do św. Ojca Pio

Modlitwa do Matki Bożej z Lourdes św. Jana Pawła II

Modlitwa w intencji obrony życia – Św. Jan Paweł II


Franciszek o Janie Pawle II

Słowo do Polaków podczas audiencji generalnej 20 października 2021 roku:

Publikujemy pełny tekst pozdrowień:

“Serdecznie pozdrawiam obecnych tu Polaków. Drodzy bracia i siostry, pojutrze przypada liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Jego opiece zawierzam was, wasze rodziny i cały naród polski. Zawsze miejcie w pamięci to, co wam powiedział: „«Któż nas maże odłączyć od miłości Chrystusowej?». (…) Bądźcie czujni, aby was nic od tej miłości nie odłączyło. Żadne fałszywe hasła, błędne ideologie ani pokusa pójścia na kompromis z tym, co nie jest z Boga. Odrzućcie wszystko, co tę jedność niszczy i osłabia” (2.06.1997). Z serca wam błogosławię!

Info za —> vaticannews / BP KEP: Papież do Polaków: Zawierzam was opiece św. Jana Pawła II


Abp Marek Jędraszewski o Janie Pawle II:

– Jana Pawła II nazywamy „wielkim”, bo chciał służyć i służył – mówił abp Marek Jędraszewski w bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach w czasie dziękczynnej Mszy św. w 43. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, 16 października 2021 r.

(…) Na początku homilii abp Marek Jędraszewski przypomniał, że 43 lata temu, w dzienniku zajęć biskupich kard. Karol Wojtyła przy godzinie 17.17 zapisał „Jan Paweł II”. O tej samej godzinie objawiła się po raz pierwszy Matka Boża dzieciom w Fatimie. O tej porze Karol Wojtyła przyszedł też na świat 18 maja 1920 r. O godzinie 17.17 padły też strzały skierowane przeciw niemu na Placu św. Piotra 13 maja 1981 r.

Arcybiskup przywołał pierwsze słowa, które Jan Paweł II wypowiedział po wyborze 16 października 1978 r. – Byłem osobistym świadkiem i uczestnikiem tego entuzjazmu, który sprawiał, że ludzie pochodzący przecież z różnych krajów – nie tylko z Italii – poczuli ogromny powiew historii. Nikt nie wiedział co przyniesie ten rozpoczynający się pontyfikat nowego papieża, który przybył z Polski – mówił arcybiskup zwracając uwagę, że wówczas na Placu św. Piotr powtarzano jedno tylko słowo „polacco” – „Polak”. – To słowo niosło nadzieję. Zaskoczenie, ale także ufność, że po raz kolejny w wielkich dziejach Kościoła możemy być świadkami prawdziwego tchnienia Ducha Świętego, który wskazał kto ma wziąć na swoje barki odpowiedzialność Piotra – opoki, kto ma odtąd być skałą, na której będzie wznoszona duchowa budowla świętego katolickiego Kościoła – mówił metropolita krakowski.

Zaznaczył, że uczestnicy wydarzeń na Placu św. Piotra sprzed 43 lat czuli, że dokonuje się coś wielkiego. – Dzisiaj po tylu latach jesteśmy świadomi wielkich dzieł Bożych dokonanych przez jego Piotrową posługę…

Zobacz więcej / posłuchaj  homilii —> Archidiecezja Krakowska: Abp Marek Jędraszewski o Janie Pawle II: Nazywamy go „wielkim”, bo chciał służyć i służył


Kard. Stanisław Dziwisz o Janie Pawle II:

– W obliczu totalitarnych i złowieszczych ideologii XX wieku, deformujących prawdę o Bogu i człowieku, Jan Paweł II głosił dobitnie prymat Boga, Stwórcy nieba i ziemi, Boga Odkupiciela człowieka, Boga „bogatego w miłosierdzie”, Boga – Pana i Ożywiciela. Tylko wobec takiego Boga człowiek – dziecko Boże – odkrywa, kim jest…

Czytaj całość / wideo —> Msza św. dziękczynna z okazji 40-lecia wyboru kard. Karola Wojtyły na Papieża


Abp Józef Michalik:

“Dzień po wyborze kard. Karola Wojtyły na papieża Jana Pawła II, kard. Stefan Wyszyński zapytał go jak się czuje jako papież. Jan Paweł II odpowiedział, że czuje się tak, jakby tu od zawsze był. Na co kard. Wyszyński odpowiedział, że to łaska stanu” – mówi abp Józef Michalik, który wówczas był rektorem Kolegium Polskiego w Rzymie, skąd kard. Wojtyła wyjechał na konklawe.

Czytaj całość —> Wybór Jana Pawła II – Wspomina abp Józef Michalik


Posłuchaj słów Jana Pawła II do Polaków:

Wideo —> InstytutDialoguJP2: Słowa Jana Pawła II


Jan Paweł II – Apostoł Miłosierdzia

Jako metropolita krakowski abp Karol Wojtyła zabiegał o odwołanie notyfikacji Świętego Oficjum, która zakazywała kultu Bożego Miłosierdzia w formie podanej przez s. Faustynę. Ostatecznie udało się to w 1959 r.Sześć lat później arcybiskup Wojtyła rozpoczął proces beatyfikacyjny s. Faustyny Kowalskiej. Czy mógł przewidzieć, że przyjdzie mu wynieść ją na ołtarze?

Po wyborze na Stolicę Piotrową, już jako Jan Paweł II beatyfikował w 1993 roku, a później w roku 2000 kanonizował Siostrę Faustynę. W dniu kanonizacji s. Faustyny Jan Paweł II ustanowił dla całego Kościoła obchody Niedzieli Miłosierdzia.

Zwieńczeniem jego troski o rozwój kultu Bożego Miłosierdzia było konsekrowanie bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, która jest światowym centrum kultu.

W tym samym dniu, 17 sierpnia 2002 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał Aktu Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu.


Modlitwa Jana Pawła II do św. Siostry Faustyny

Ty zaś, Faustyno, darze Boga dla naszej epoki, darze polskiej ziemi dla całego Kościoła, wyjednaj nam, abyśmy mogli pojąć głębię Bożego Miłosierdzia, pomóż nam, abyśmy osobiście go doświadczyli i świadczyli o nim braciom. Twoje orędzie światłości i nadziei niech się rozprzestrzenia na całym świecie, niech przynagla grzeszników do nawrócenia, niech uśmierza spory i nienawiści, niech uzdalnia ludzi i narody do czynnego okazywania braterstwa. My dzisiaj, wpatrując się razem z tobą w oblicze zmartwychwstałego  Chrystusa, powtarzamy  twoją  modlitwę ufnego zawierzenia i mówimy z niezłomną nadzieją: „Jezu, ufam Tobie”.

Jan Paweł II
(Homilia kanonizacyjna, 30 kwietnia 2000 r.)

Więcej o Świętym na Misericors —> Jan Paweł II


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja