Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

22 października – Wspomnienie św. Jana Pawła...

22 października – Wspomnienie św. Jana Pawła II

W dniu 22 października Kościół w Polsce obchodzi liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża. W roku 2023 tego dnia przypada XXIX Niedziela Zwykła A.

Karol Józef Wojtyła urodził się w 1920 r. w Wadowicach. Wyświęcony na kapłana w Krakowie, kontynuował studia teologiczne w Rzymie. Po powrocie do kraju pełnił różne obowiązki duszpasterskie i akademickie. Mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej, w roku 1964 został jej arcybiskupem metropolitą. Uczestniczył w pracach Soboru Watykańskiego II.

16 października 1978 r. wybrany na papieża, przyjął imię Jana Pawła II. Jako gorliwy pasterz otaczał szczególną troską przede wszystkim rodziny, młodzież i ludzi chorych. Odbył liczne podróże apostolskie do najdalszych zakątków świata. Szczególnym owocem jego spuścizny duchowej są m.in. bogate magisterium, promulgacja Katechizmu Kościoła Katolickiego, Kodeksu Prawa Kanonicznego Kościoła łacińskiego i Kościołów wschodnich.

Zmarł w Rzymie 2 kwietnia 2005 r., w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego (II Niedziela Wielkanocna).

Czytaj więcej o św. Janie Pawle II —> na brewiarz.pl

Wideo↑ —> Misericordia TV: Skarby Kościoła 22 października | Św. Jan Paweł II


Jan Paweł II był pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu nie będącym Włochem, był pierwszym papieżem z Polski. Jego pontyfikat trwał ponad 26 lat i był drugim co do długości w dziejach Kościoła. Najdłużej – 32 lata – sprawował swój urząd Pius IX (nie licząc pontyfikatu Piotra – pierwszego następcy Jezusa).

Podczas wszystkich pielgrzymek Jan Paweł II przebył ponad 1,6 miliona kilometrów, co odpowiada 40-krotnemu okrążeniu Ziemi wokół równika i czterokrotnej odległości między Ziemią a Księżycem. Jan Paweł II odbył 102 pielgrzymki zagraniczne, podczas których odwiedził 135 krajów, oraz 142 podróże na terenie Włoch, podczas których wygłosił 898 przemówień. Z 334 istniejących rzymskich parafii odwiedził 301. Jego celem było dotarcie do wszystkich parafii, zabrakło niewiele.

Zobacz więcej —> brewiarz.pl: Święty Jan Paweł II, papież


16 października 1978 r. o godz. 18.18 nad Kaplicą Sykstyńską uniósł się biały dym. Nieco ponad godzinę wcześniej kard. Karol Wojtyła w „Dzienniku czynności biskupich” zanotował: „Około godz. 17.15 – Jan Paweł II”.

Jak wydarzenie sprzed 45 lat zapisało się w pamięci tych, którzy na różnych etapach życia towarzyszyli Papieżowi Polakowi?

Zobacz reportaż Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej:

Zobacz więcej —> Archidiecezja Krakowska: Dzień, który zapisał się w pamięci i sercach


– Wracamy raz jeszcze do testamentu, jaki nam pozostawił, ciągle ważnego, zawsze aktualnego, nieustannie będącego wyzwaniem dla nas – „Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!” – drzwi Jego królestwa dla waszego dobra i dobra całego świata – mówił abp Marek Jędraszewski w 45. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża – 16 października 2023 r. -w czasie Mszy św. sprawowanej przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra.

Zobacz więcej / posłuchaj homilii —> Archidiecezja Krakowska: Abp Marek Jędraszewski w 45. rocznicę wyboru Jana Pawła II: Wysławiamy Boga za jego życie i posługiwanie

Zobacz też:

Przewodniczący Episkopatu przy grobie św. Jana Pawła II: Kształtujmy w sobie postawę wierności dobru (19 października 2023)

Kard. Ryś w Watykanie: Św. Jan Paweł II papieżem miłosierdzia i pojednania (16 października 2023)


Obejrzyj film dokumentalny: Tajemnica Jana Pawła II

W filmie dokumentalnym Krzysztofa Tadeja z 2011 roku św. Jana Pawła II wspomina papieski ceremoniarz ks. prałat Konrad Krajewski (obecnie kardynał, jałmużnik papieski)

Wideo —> TVP / Łukasz Piotrowski: Tajemnica Jana Pawla II


Polecamy modlitwy:

Litania do św. Jana Pawła II

Modlitwa św. Jana Pawła II do Ducha Świętego

Modlitwa św. Jana Pawła II do św. Ojca Pio

Modlitwa do Matki Bożej z Lourdes św. Jana Pawła II

Modlitwa w intencji obrony życia – Św. Jan Paweł II


Słowo papieża Franciszka do Polaków podczas audiencji generalnej 18 października 2023 roku:

“Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków.

W ubiegły poniedziałek wspominaliśmy 45. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Za jego pontyfikatu z wielką mocą wybrzmiało wezwanie do otwarcia drzwi Chrystusowi. Wydało to owoce zarówno w postaci osobistych nawróceń, jak i przemian społecznych w wielu krajach zamkniętych dotąd na Chrystusa. Idąc za przykładem tego świętego Papieża, kontynuujcie zainicjowane przez niego dzieło nowej ewangelizacji.

Z serca wam błogosławię.”

Info i  foto za —> vaticannews / BP KEP: Papież do Polaków: Kontynuujcie zainicjowane przez św. Jana Pawła II dzieło nowej ewangelizacji


– To pokrzepiająca i bardzo wzruszająca świadomość, jak wiele jest osób, które mimo prób zagłuszania jego głosu, wciąż pragną go słuchać. Sądzę, że dziś jego wołanie „Nie lękajcie się otworzyć drzwi Chrystusowi”, zabrzmiałoby z nową, potężną siłą – podkreślił w rozmowie z Radiem Watykańskim i serwisem Vatican News wieloletni sekretarz św. Jan Pawła II, kard. Stanisław Dziwisz w 45. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Papieża.

Zaznaczył również, że to papież Polak rozpoczął trudny proces oczyszczania Kościoła z przestępstw, których ofiarami są dzieci. Kard. Dziwisz ocenia, że nauczanie i styl życia Jana Pawła II mogą inspirować młodych ludzi, ale opowieść o nim powinna być przekazywana językiem zrozumiałym dla współczesnej młodzieży…

Czytaj całość —> vaticannews.va: Kard. Dziwisz: słowa św. Jana Pawła II brzmią dziś z nową, potężną siłą


Abp Józef Michalik:

“Dzień po wyborze kard. Karola Wojtyły na papieża Jana Pawła II, kard. Stefan Wyszyński zapytał go jak się czuje jako papież. Jan Paweł II odpowiedział, że czuje się tak, jakby tu od zawsze był. Na co kard. Wyszyński odpowiedział, że to łaska stanu” – mówi abp Józef Michalik, który wówczas był rektorem Kolegium Polskiego w Rzymie, skąd kard. Wojtyła wyjechał na konklawe.

Czytaj całość —> Wybór Jana Pawła II – Wspomina abp Józef Michalik


Posłuchaj słów Jana Pawła II do Polaków:

Wideo —> InstytutDialoguJP2: Słowa Jana Pawła II


Jan Paweł II – Apostoł Miłosierdzia

Jako metropolita krakowski abp Karol Wojtyła zabiegał o odwołanie notyfikacji Świętego Oficjum, która zakazywała kultu Bożego Miłosierdzia w formie podanej przez s. Faustynę. Ostatecznie udało się to w 1959 r.Sześć lat później arcybiskup Wojtyła rozpoczął proces beatyfikacyjny s. Faustyny Kowalskiej. Czy mógł przewidzieć, że przyjdzie mu wynieść ją na ołtarze?

Po wyborze na Stolicę Piotrową, już jako Jan Paweł II beatyfikował w 1993 roku, a później w roku 2000 kanonizował Siostrę Faustynę. W dniu kanonizacji s. Faustyny Jan Paweł II ustanowił dla całego Kościoła obchody Niedzieli Miłosierdzia.

Zwieńczeniem jego troski o rozwój kultu Bożego Miłosierdzia było konsekrowanie bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, która jest światowym centrum kultu.

W tym samym dniu, 17 sierpnia 2002 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał Aktu Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu.


Modlitwa Jana Pawła II do św. Siostry Faustyny

Ty zaś, Faustyno, darze Boga dla naszej epoki, darze polskiej ziemi dla całego Kościoła, wyjednaj nam, abyśmy mogli pojąć głębię Bożego Miłosierdzia, pomóż nam, abyśmy osobiście go doświadczyli i świadczyli o nim braciom. Twoje orędzie światłości i nadziei niech się rozprzestrzenia na całym świecie, niech przynagla grzeszników do nawrócenia, niech uśmierza spory i nienawiści, niech uzdalnia ludzi i narody do czynnego okazywania braterstwa. My dzisiaj, wpatrując się razem z tobą w oblicze zmartwychwstałego  Chrystusa, powtarzamy  twoją  modlitwę ufnego zawierzenia i mówimy z niezłomną nadzieją: „Jezu, ufam Tobie”.

Jan Paweł II
(Homilia kanonizacyjna, 30 kwietnia 2000 r.)

Więcej o Świętym na Misericors —> Jan Paweł II