Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

22 listopada – Wspomnienie św. Cecylii

22 listopada – Wspomnienie św. Cecylii

W dniu 22 listopada Kościół katolicki obchodzi wspomnienie liturgiczne św. Cecylii, dziewicy i męczennicy.

Według tradycji Cecylia, mieszkanka Rzymu, ślubowała dziewictwo z miłości ku Chrystusowi i poniosła śmierć za wiarę. W V wieku wzniesiono w Rzymie bazylikę ku jej czci. Św. Cecylia jest patronką muzyki kościelnej.

Wideo —> Misericordia TV: Skarby Kościoła 22 listopada | Św. Cecylia


Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!

Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!


Imię św. Cecylii wymieniane jest w Kanonie Rzymskim. Jest patronką chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych. Legenda bowiem głosi, że grała na organach. Organy wodne były znane wówczas w Rzymie, ale były bardzo wielką rzadkością (otrzymał je np. cesarz Neron w darze ze Wschodu). Nie wiadomo, czy Cecylia mogła grać na organach – prawdopodobne jest jednak, że grała na innym instrumencie

Zobacz więcej o św. Cecylii —> na brewiarz.pl

Zobacz też —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 22 listopada 2022


Ks. Tomasz Jaklewicz:

Św. Cecylię uznano za patronkę muzyki kościelnej dopiero w średniowieczu. Dlaczego? Być może dlatego, że w aktach męczeństwa znaleziono zapis mówiący o tym, że gdy na weselu Cecylii grały instrumenty muzyczne, ona w swoim sercu śpiewała hymny tylko Bogu. W historii tej młodej rzymskiej męczennicy spotykają się trzy żywioły: piękno, miłość i śmierć. Tradycja dodała jeszcze jeden: muzykę ku chwale Boga. Święta Cecylia wyśpiewała swoim życiem najpiękniejszą pieśń, pieśń ku chwale Boga…

Czytaj całość —> wiara.pl: Piękno, miłość, śmierć i muzyka – św. Cecylia


– Muzyka nie jest tylko wydarzeniem estetycznym czy jakimkolwiek ozdobnikiem artystycznym. Bywa, że jest także wyznaniem wiary, hymnem śpiewanym na cześć Boga Stwórcy, wyrazem uwielbienia za dar piękna i dobra, które wszczepił w człowieka – podkreślił bp Piotr Greger, przewodniczący Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej KEP i delegat KEP ds. muzyki kościelnej. W przesłaniu z okazji liturgicznego wspomnienia św. Cecylii podziękował i złożył życzenia wszystkim osobom związanym z muzyką kościelną.

Bp Greger zwrócił uwagę na to, że „muzyka to wyjątkowy owoc wyrastający z głębi ludzkiego ducha. Potrafi ukoić, rozweselić, wzruszyć”. Podkreślił w sposób szczególny wyjątkowość muzyki sakralnej. „Dobór środków artystycznego wyrazu, przy odpowiednim wsparciu tekstem sakralnym – Biblią czy poezją religijną – sprawia, że powstawały i wciąż mogą pojawiać się dzieła unikatowe w skali światowej kultury” – napisał w przesłaniu z okazji wspomnienia św. Cecylii. Dodał, że choć „nie każdy utwór inspirowany Pismem Świętym czy tekstami religijnymi wykonywany jest w kościołach i nie wszystkie dzieła zasługują na miano muzyki kościelnej czy liturgicznej to „stanowią pomnik inspiracji płynącej od Boga”.

W dniu liturgicznego wspomnienia św. Cecylii bp Greger podziękował tym, którzy na co dzień tworzą czy też wykonują muzykę sakralną i przyczyniają się do jej rozwoju. „Myślą i pamięcią modlitewną ogarniam wszystkich posługujących na instrumentach organowych, dyrygentów, chóry, schole muzyczne, psałterzystów i kantorów, członków orkiestr i osoby stanowiące zespoły wokalno-instrumentalne. Proszę Boga, aby nieustanne wstawiennictwo świętej Męczennicy z III wieku, Patronki muzyki kościelnej, przynosiło w przestrzeni muzyki kościelnej oraz w codzienności, liczne i trwałe owoce” – napisał delegat KEP ds. Muzyki Kościelnej.

BP KEP

Za / tekst Słowa bpa Piotra Gregera —> episkopat.pl: Słowo Przewodniczącego Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej KEP do środowisk muzyków kościelnych


“… Mocarze ratujący, upadający na naszych oczach, świat. Kolorowi niczym strona z komiksu i tak samo jak ona płascy. Gdzie im się tam równać do prawdziwych gigantów, ludzi z krwi i kości, którzy odważyli się sięgnąć chwały nieba. Ale… to jednak nie oni tylko Avengersi zawładnęli masową wyobraźnią. Może warto byłoby się zastanowić dlaczego? (…) Wystarczy bowiem poczytać o świętych, szczególnie tych z pierwszych wieków chrześcijaństwa, żeby przekonać się jak bardzo byli w oczach ludzi superbohaterscy. Taka św. Cecylia na przykład…”

Przeczytaj / posłuchaj —> wiara.pl: Superman. Spiderman. Kapitan Ameryka. Bohaterowie obdarzeni niezwykłymi mocami, których sami nie posiadamy


Posłuchaj fragmentu z komentarza św. Augustyna, do Psalmów – Ps 32, kazanie 1, 7-8 :

Wideo —> Maskacjusz TV: #GodzinaCzytań | II Czytanie | 22 listopada 2021


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja