Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

22 listopada – Wspomnienie św. Cecylii

22 listopada – Wspomnienie św. Cecylii

W dniu 22 listopada Kościół katolicki obchodzi wspomnienie liturgiczne św. Cecylii, dziewicy i męczennicy.

Według tradycji Cecylia, mieszkanka Rzymu, ślubowała dziewictwo z miłości ku Chrystusowi i poniosła śmierć za wiarę. W V wieku wzniesiono w Rzymie bazylikę ku jej czci. Św. Cecylia jest patronką muzyki kościelnej.

Wideo —> Misericordia TV: Skarby Kościoła 22 listopada | Św. Cecylia

Imię św. Cecylii wymieniane jest w Kanonie Rzymskim. Jest patronką chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych. Legenda bowiem głosi, że grała na organach. Organy wodne były znane wówczas w Rzymie, ale były bardzo wielką rzadkością (otrzymał je np. cesarz Neron w darze ze Wschodu). Nie wiadomo, czy Cecylia mogła grać na organach – prawdopodobne jest jednak, że grała na innym instrumencie

Zobacz więcej o św. Cecylii —> na brewiarz.pl

Zobacz też —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 22 listopada 2023


Ks. Tomasz Jaklewicz:

Św. Cecylię uznano za patronkę muzyki kościelnej dopiero w średniowieczu. Dlaczego? Być może dlatego, że w aktach męczeństwa znaleziono zapis mówiący o tym, że gdy na weselu Cecylii grały instrumenty muzyczne, ona w swoim sercu śpiewała hymny tylko Bogu. W historii tej młodej rzymskiej męczennicy spotykają się trzy żywioły: piękno, miłość i śmierć. Tradycja dodała jeszcze jeden: muzykę ku chwale Boga. Święta Cecylia wyśpiewała swoim życiem najpiękniejszą pieśń, pieśń ku chwale Boga…

Czytaj całość —> wiara.pl: Piękno, miłość, śmierć i muzyka – św. Cecylia


– Śpiew i muzyka, wykonywane w przestrzeni sakralnej, mają pomagać wiernym w modlitewnej drodze prowadzącej na spotkanie z Chrystusem. Ich celem jest wznoszenie człowieka na wyżyny obecności Bożej łaski – napisał bp Piotr Greger, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Muzyki Kościelnej, w Słowie na okoliczność wspomnienia św. Cecylii.

Bp Greger podkreślił, że muzyka kościelna i śpiew liturgiczny mają, i muszą zawsze zachować, swoją specyfikę. „One powinny być podporządkowane słowu, poprzez które Bóg się nieustannie objawia. Nie mogą się odrywać od korzeni Objawienia” – wyjaśnił. Zaznaczył również, że „śpiew i muzyka wykonywane w przestrzeni sakralnej, mają pomagać wiernym w modlitewnej drodze prowadzącej na spotkanie z Chrystusem. Ich celem jest wznoszenie człowieka na wyżyny obecności Bożej łaski”.

Bp Greger podziękował również wszystkim, którzy na co dzień troszczą się o muzyczną warstwę liturgii.

BP KEP

Info za/ tekst Słowa bpa Piotra Gregera —> episkopat.pl: Bp Greger we wspomnienie św. Cecylii: Muzyka kościelna i śpiew liturgiczny mają pomagać wiernym w spotkaniu z Chrystusem


“… Mocarze ratujący, upadający na naszych oczach, świat. Kolorowi niczym strona z komiksu i tak samo jak ona płascy. Gdzie im się tam równać do prawdziwych gigantów, ludzi z krwi i kości, którzy odważyli się sięgnąć chwały nieba. Ale… to jednak nie oni tylko Avengersi zawładnęli masową wyobraźnią. Może warto byłoby się zastanowić dlaczego? (…) Wystarczy bowiem poczytać o świętych, szczególnie tych z pierwszych wieków chrześcijaństwa, żeby przekonać się jak bardzo byli w oczach ludzi superbohaterscy. Taka św. Cecylia na przykład…”

Przeczytaj / posłuchaj —> wiara.pl: Superman. Spiderman. Kapitan Ameryka. Bohaterowie obdarzeni niezwykłymi mocami, których sami nie posiadamy


Posłuchaj fragmentu z komentarza św. Augustyna, do Psalmów – Ps 32, kazanie 1, 7-8 :

Wideo —> Maskacjusz TV: #GodzinaCzytań | II Czytanie | 22 listopada 2023