Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

2 września 2019 w Warszawie rozpoczęło pracę Biuro...

2 września 2019 w Warszawie rozpoczęło pracę Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży

Biuro Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży rozpoczęło pracę w poniedziałek 2 września 2019 r. w budynku Sekretariatu KEP przy skwerze kard. S. Wyszyńskiego 6 w Warszawie. Biuro będzie czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-16.00. Strona internetowa Biura: ochrona.episkopat.pl.

Jednym z tematów zebrania Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze w dniu 27 sierpnia 2019 r. było wdrażanie systemowych rozwiązań w zakresie ochrony dzieci i młodzieży przez przestępstwami w zakresie molestowania seksualnego, a w szczególności kolejne rozwiązania dotyczące bezpośredniej pomocy ofiarom. Kwestie te referował prymas Wojciech Polak, który jest delegatem KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Zobacz też —> Komunikat Rady Biskupów Diecezjalnych Konferencji Episkopatu Polski – Jasna Góra, 27 sierpnia 2019

Abp Polak poinformował, że od początku września będzie działać w Warszawie biuro delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży. Decyzja o jego utworzeniu została podjęta przez zebranie plenarne KEP w czerwcu br. Biuro mieścić się będzie w siedzibie Sekretariatu Episkopatu, a osobą desygnowaną do jego zorganizowania jest ks. Piotr Studnicki z Krakowa.

Zasadniczym celem Biura – jak informuje abp Polak – będzie wspomaganie działań delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, przygotowywanie różnorodnych projektów w tej sferze dla Konferencji Episkopatu, kontakty z mediami, a przede wszystkim koordynacja wdrażania w życie systemowych rozwiązań w zakresie ochrony dzieci i młodzieży, jakie zostały przyjęte przed Radę Stałą KEP 18 maja br. Prymas wyjaśnił, że chodzi tu o troskę o osoby pokrzywdzone na różnych polach: prawnym, psychologicznym, itd. Biuro zajmować się będzie również koordynacją programów prewencyjnych, które są obecnie wdrażane w życie we wszystkich polskich metropoliach i diecezjach we współpracy z Centrum Ochrony Dziecka kierowanym przez ks. Adama Żaka SJ.

Abp Polak dodał, że podczas obecnego spotkania, Rada Biskupów Diecezjalnych pracowała nad kolejnymi rozwiązaniami dotyczącymi bezpośredniej pomocy dla ofiar seksualnego wykorzystywania ze strony duchownych. Wyjaśnił, że konkretne instytucjonalne rozwiązania wymagają jeszcze dalszej refleksji Księży Biskupów, a ostateczny ich kształt zostanie prawdopodobnie przyjęty na jesiennym zebraniu plenarnym KEP.

– Zarówno ustanowienie Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży jak i w konsekwencji powołanie Jego Biura jest spełnieniem postulatu, o którym publicznie wielokrotnie mówiłem – zauważa o. Adam Żak SJ, Koordynator KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz założyciel i dyrektor Centrum Ochrony Dziecka.

– Oczywiście samo utworzenie takiej jednostki w budynku Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski nie jest panaceum na problem, ale nie mam wątpliwości, że będzie praktycznym wsparciem dla wszystkich inicjatyw i działań w Kościele, które służą budowaniu systemowej odpowiedzi Kościoła na dramat wykorzystania seksualnego małoletnich. Mam też nadzieję, że praca Biura Delegata odciąży Koordynatora z części dotychczasowej aktywności, dzięki czemu razem z Centrum Ochrony Dziecka będziemy mogli skupić się przede wszystkim na działalności szkoleniowo-wychowawczej oraz rozwijania systemu prewencji. Zapewne precyzyjny podział kompetencji dookreśli się w działaniu, ale nie mam wątpliwości, że w temacie ochrony dzieci i młodzieży jest wciąż tak wiele do zrobienia, że na pewno dla każdego wystarczy pracy. Wszystkie ręce na pokład – podkreśla o. Żak.

Dane kontaktowe Biura:

BIURO DELEGATA KEP DS. OCHRONY DZIECI I MŁODZIEŻY
Skwer kard. S. Wyszyńskiego 6, pok. 212, 01-015 Warszawa
tel. +48 (22) 530-48-04
e-mail: ochrona@episkopat.pl
www.ochrona.episkopat.pl

Info za —> KAI/BP KEP: Abp Polak: w Warszawie powstaje biuro delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży