Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

18. Pielgrzymka Rodziny Szkół św. Jana Pawła II na...

18. Pielgrzymka Rodziny Szkół św. Jana Pawła II na Jasnej Górze, 10-11 października 2018

Ponad 14 tys. młodych ludzi – dzieci i młodzieży, a także ich opiekunów z 300 szkół z całej Polski wzięło udział w 18. Pielgrzymce Rodziny Szkół św. Jana Pawła II na Jasną Górę w dniach 10 i 11 października 2018 r. Pielgrzymka odbyła się w szczególnym czasie – tuż przed 16 października, czyli 40. rocznicą wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.

Zobacz —> FOTORELACJĘ Biura Prasowego Jasnej Góry

Zbigniew Gumiński, inicjator powstania Rodziny Szkół im. Jana Pawła II podkreśla: „To 18. pielgrzymka, pełnoletność można powiedzieć, i to w takim fajnym czasie, kiedy mamy 40. rocznicę powołania naszego Patrona na Stolicę Piotrową i w roku 100-lecia odzyskania niepodległości”.

Pielgrzymka rozpoczęła się już w środę, 10 października wieczornym nabożeństwem różańcowym. Następnie miał miejsce Apel Jasnogórski pod przewodnictwem bp Henryka Tomasika.

Na Szczycie jasnogórskim Mszy św. dla uczniów przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski w koncelebrze z bpem Henrykiem Tomasikiem, krajowym duszpasterzem Rodziny Szkół Papieskich w Polsce. Koncelebrowali licznie kapłani, wśród których ks. Dariusz Kowalczyk, prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Obecny był Maciej Jarosiński, skarbnik Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wystawiono kilkaset pocztów sztandarowych.

Pielgrzymów powitał o. Sebastian Matecki, rzecznik prasowy Jasnej Góry, związany z Pielgrzymką Rodziny Szkół Jana Pawła II niemal od samego początku: „Z wielką radością w imieniu ojców i braci paulinów witam i pozdrawiam 18., a więc obchodzącą dziś swoją dojrzałość, Rodzinę Szkół im. św. Jana Pawła II. Bardzo się cieszę, że jesteście pełni radości i nadziei dzisiaj tutaj, na waszym dorocznym spotkaniu na Jasnej Górze, u Matki Bożej, naszej Królowej”.

Na rozpoczęcie Mszy św. w niebo poszybowało 350 balonów z intencjami, wypuszczonych przez dzieci i młodzież.

W homilii abp Mieczysław Mokrzycki nawiązał do hasła pielgrzymki: „Promieniowanie ojcostwa”. „Potrzeba spojrzeć na św. Jana Pawła II jako na ojca, który przez całe swoje kapłańskie życie wychodził naprzeciw ludziom młodym, poświęcając im wiele swojego czasu i dając wskazania nie zawsze proste i łatwe, ale zawsze konieczne i potrzebne do uczciwego życia. Wymagał szczerej i odważnej postawy opowiedzenia się po stronie Jezusa i Ewangelii – mówił kaznodzieja – I może warto postawić dzisiaj pytanie – dlaczego ludzie młodzi kochali i szanowali św. Jana Pawła II? Dlaczego w świecie popkultury uczynili swoją ikoną kogoś, kogo wielu, przynajmniej na początku, stawiało poza nawiasem nowoczesności, tak głośno i natarczywie pożądanej przez młodych? Dlaczego szli nadal do Niego, gdy coraz słabszy, coraz bardziej chory i stary, wydawał się być także coraz bardziej odległy od rozbawionej, kolorowej, nastawionej na konsumpcję młodzieży?”

„I jeżeli stawiamy pytanie, dlaczego młodzi tak bardzo szukali kontaktu z Janem Pawłem II, to nasuwa się odpowiedź – bo Jego drzwi zawsze były otwarte. I jeżeli pytamy, dlaczego był ikoną, to dlatego, że był wzorem ojca, za którym wielu tęskniło. (…) Było to ojcostwo mądre, szanujące w młodych ludziach ich godność, czasem ich odrębność, a nawet chwilę zagubienia i buntu. (…) Ciągle szukał i czekał. Kto widział w nim ojca to wie, że Jan Paweł II nie stawiał nigdy łatwych zadań ani sobie, ani tym, do których został posłany. Przecież mówił: ‘Musicie od siebie wymagać nawet, gdyby inni od was nie wymagali’. Uczył, by więcej być, zamiast więcej mieć. Uczył życia nie na skróty, ale według porządku i harmonii, jaka wyszła z zamysłu Stwórcy. Uczył życia i odpowiedzialności za siebie i za innych. (…) On miał posłuch, ponieważ nie tylko głosił, ale żył według tego, czego nauczał. Dlaczego więc młodzi szli za nim? Ponieważ był autentyczny, był sobą” – mówił abp Mokrzycki.

W czasie pielgrzymki odczytany został Akt Zawierzenia Matce Bożej oraz list młodych do papieża Franciszka.

Z Dominowa w woj. lubelskim, oprócz 50-osobowej grupy uczniów, rodziców i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II, która przyjechała autokarem, dotarła także 11-osobowa drużyna rowerzystów z dyrektorem szkoły Aleksandrem Kubiaczykiem i przewodniczącym rady rodziców Piotrem Waligórą, pokonując 260 km.

Oprawę muzyczną zapewnili uczniowie Publicznej Szkoły nr 14 Integracyjnej im. Jana Pawła II z Radomia pod dyr. Jana Rychlickiego.

Zobacz więcej / fotorelacja —> Biuro Prasowe Jasnej Góry: Św. Jan Paweł II naszym patronem – szkoły papieskie na Jasnej Górze