Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

18 – 25 stycznia 2023 – Tydzień Modlit...

18 – 25 stycznia 2023 – Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pod hasłem “Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości”

“Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości” pod takim hasłem, od 18 do 25 stycznia 2023 r., jest obchodzony Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. To czas, gdy chrześcijanie różnych wyznań na całym świecie spotykają się na ekumenicznych nabożeństwach, koncertach i innych spotkaniach, by poznawać się nawzajem i wspólnie modlić się o jedność.

Zobacz —> Materiały na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2023

Inicjatywa Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan sięga przełomu XIX i XX wieku. Od 1968 r. materiały na ten Tydzień opracowywane są wspólnie przez Światową Radę Kościołów i Papieską Radę ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Od 1975 r. temat i materiały na kolejne obchody Tygodnia przygotowywane są przez grupy chrześcijan z poszczególnych krajów i kontynentów. Materiały na najbliższy Tydzień przygotowała grupa chrześcijan w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej (USA) zwołana przez Radę Kościołów Minnesoty.

„Przygotowane materiały odzwierciedlają tęsknotę za tym, byśmy jako chrześcijanie wcielali w życie Boży dar jedności, wykorzeniali podziały, które nie pozwalają nam zrozumieć i doświadczyć faktu, że wszyscy jesteśmy Chrystusowi” – czytamy w materiałach. Zawierają one m.in. wskazówki dla przygotowujących ekumeniczne nabożeństwa oraz teksty modlitw i rozważań biblijnych na poszczególne dni.

Jako główny tekst Tygodnia Modlitw wybrany został werset z pierwszego rozdziału Księgi Proroka Izajasza: „Uczcie się postępować dobrze, szukajcie sprawiedliwości, pomagajcie uciśnionemu, dbajcie o prawa sieroty, brońcie wdowy!” (Iz. 1,17). Do niego nawiązują autorzy tegorocznych materiałów na ten czas. „Jeśli Kościoły połączą swoje głosy z głosami uciśnionych, ich wołanie o sprawiedliwość i wyzwolenie będzie silniejsze” – czytamy w nich.

Obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan poprzedza Dzień Judaizmu obchodzony w Polsce 17 stycznia. Natomiast bezpośrednio po Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, 26 stycznia, Kościół katolicki w Polsce obchodzić będzie 23. Dzień Islamu.

Info i foto na podstawie —> BP KEP / episkopat.pl: Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pod hasłem „Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości” (18-25 stycznia)

– Osiągnięcie pełnej jedności przerasta ludzkie siły i zdolności, dlatego potrzebna jest modlitwa, do której zachęcam i za którą dziękuję – mówił metropolita lubelski abp Stanisław Budzik gospodarz tegorocznego centralnego nabożeństwa ekumenicznego. Główne uroczystości związane z Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan odbyły się w niedzielę, 22 stycznia 2023 r., w archikatedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie.

– Zwykle centralne nabożeństwo odbywało się w Warszawie, gdzie ma główną siedzibę większość Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, czasami jednak następuje odstępstwo od tej tradycji. Tak jest w tym roku. Lublin został wybrany ze względu na wieloletnią tradycję współistnienia w mieście różnych wyznań, a także ze względu na bliskość Ukrainy, o pokój dla której modlą się wszystkie Kościoły – wyjaśnia ks. dr hab. Sławomir Pawłowski SAC, kierownik Sekcji Ekumenizmu KUL i sekretarz Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu.

Zobacz więcej / transmisja uroczystości —> episkopat.pl: Aby stanowili jedno. Centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan


– Wojna na Ukrainie sprawiła, że kwestia ekumenizmu stała się paląca, przynaglając do współpracy między Kościołami – powiedział w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, były przewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu. Podkreślił, że po stronie katolickiej „należy absolutnie wykluczyć” prozelityzm. Nie można bowiem „wykorzystywać tego, że ludzie przyjechali do Polski ze Wschodu z powodu wojny, i przeciągać ich na naszą stronę”.

Przed Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan hierarcha przypomina, że „Kościół Jezusa Chrystusa stanowi jedno ciało, Jego Ciało, i musimy robić wszystko, co tylko w naszej mocy, aby chrześcijanie żyli w widzialnej jedności”. „Różnorodność na pewno jest wartością, ale brak jedności wiary, różnice doktrynalne, mające przełożenie na codzienne życie, stanowią duży problem” – zaznacza bp Nitkiewicz.

Przeczytaj rozmowę KAI —> z biskupem Krzysztofem Nitkiewiczem


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja