W dniu 15 stycznia przypada liturgiczne wspomnienie św. Pawła z Teb, pustelnika. Paulini zwani „białymi mnichami” 15 stycznia obchodzą swoje święto patronalne. Wspominają św. Pawła Pustelnika, który jest patriarchą Zakonu i od którego pochodzi nazwa Zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika (OSPPE).
Wideo —> Telewizja Misericordia: Skarby Kościoła 15 stycznia | św. Paweł z Teb
Zobacz więcej o św. Pawle z Teb —> na brewiarz.pl
SAM NA SAM Z BOGIEM. Choć żył ponad 17 wieków temu jego charyzmat nadal jest aktualny. Wspominany dziś św. Paweł Pierwszy Pustelnik to patriarcha a więc szczególny opiekun #Paulini, od niego pochodzi nazwa wspólnoty, znanej głównie z posługi na #JasnaGóra. pic.twitter.com/KkY2kryBun
— JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) January 15, 2023
♥ Potrzebujesz modlitwy? Dodaj > intencję osobistą, za bliskich zmarłych lub wspieraj innych modlitwą i postem!
Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!
O tym, że, „odkrywanie w Bogu swego zadomowienia, w świecie, gdzie wielu ludzi gubi egzystencjalne zakorzenienie, to zadanie dla każdego paulina” przypomniał w święto patronalne Zakonu o. Samuel Pacholski.
Przeor Jasnej Góry przewodniczył Mszy św. wspólnotowej w obchodzą dziś uroczystość św. Pawła Tebańczyka. To pierwszy pustelnik, który przez 90 lat w samotności modlił się za świat, stanął u początku rozwoju życia monastycznego najpierw w Egipcie, a później w Kościele. Znalazł licznych naśladowców. Jako swego patriarchę obrali go pustelnicy jednoczący się w XIII w. na ziemi węgierskiej we wspólnotę, którą od ponad 700 lat znamy jako Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika. Dziś w swoje święto patronalne paulini również ponowili śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa...
Zobacz więcej —> jasnagora.com: Jak św. Paweł z Teb odkrywają w Bogu swój dom – paulini dziś obchodzą uroczystość swego patriarchy
🌟W uroczystość swego patriarchy św.Pawła I Pustelnika #paulini na #JasnaGóra zgromadzili się na wspólnotowej Mszy św. Ponowili zakonne śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.- To wyjątkowy czas wielbienia Boga w naszym patronie i powrotu do źródeł – mówią prosząc o modlitwę. pic.twitter.com/y8gBv80FGP
— JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) January 15, 2023
Zobacz aktualności Zakonu Paulinów w serwisie —> Biura Prasowego Jasnej Góry
Bogaty młodzieniec, który wybrał smak pustyni…
Św. Paweł Pustelnik urodził się w Tebach, dawnej stolicy faraonów, w 228 r. Pochodził z zamożnej rodziny. Gdy miał 21 lat rozpoczęły się prześladowania chrześcijan. Dowiedziawszy się, że jego szwagier – poganin z powodu jego bogactwa planuje wydać go w ręce prześladowców, Paweł odszedł na pustkowie.
Prześladowanie trwało krótko, ale Paweł tak zasmakował w ciszy pustyni, że postanowił tam pozostać na zawsze. Jako pustelnik przeżył ponad 90 lat. Przez cały ten czas zanosił do Boga gorące modlitwy, żywiąc się tylko daktylami i połówką chleba, którą codziennie przynosił mu kruk. Nagość swego ciała chronił jedynie palmowymi liśćmi. Legenda ta znalazła swoje odbicie w herbie Zakonu: kruk na palmie z bochenkiem chleba. Kiedy był bliski śmierci, odwiedził go inny święty pustelnik – Antoni, który później dał świadectwo o jego heroicznym oddaniu się Bogu. Tego dnia kruk miał przynieść Pawłowi cały bochenek.
Zmarł w 341 r. w wieku 113 lat. Kiedy Antoni był w kłopocie, jak wykopać grób dla Pawła, według podania miały zjawić się dwa lwy i ten grób wykopać. Dlatego dwa lwy znalazły się również w herbie paulińskim.
Uroczystość św. Pawła Pustelnika przypada 15 stycznia. Paulini odnawiają w tym dniu swoje śluby zakonne czystości, posłuszeństwa i ubóstwa.
Prorok dla świata…
Jak podkreślają zakonnicy dziś pustelnik ma być prorokiem dla świata, czyli żyć według Boga, według rzeczywistości nadprzyrodzonej, być głosem wołającym na pustyni współczesnego świata.
Paulini, w 17 krajach na 4 kontynentach, pomagają innym odnajdywać ślady Bożych stóp na drogach ich ziemskiego życia. Czynią tak zwłaszcza przez wytrwałą posługę w konfesjonale, która od wieków jest jednym z ich głównych zadań apostolskich. Szczególną ich misja jest też głoszenie Słowa Bożego, szerzenie kultu Matki Najświętszej, Męki Pańskiej i Świętych Aniołów…
W 17 krajach, na 4 kontynentach posługuje prawie 500 #paulini. Najwięcej domów-klasztorów mają w Polsce, która dzięki #JasnaGóra stała się najważniejszym miejscem ich zakonnej posługi. Jutro ich święto patronalne, zapraszają do wspólnej modlitwy. pic.twitter.com/YdajneUAk7
— JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) January 14, 2022
(…) Do należytego uczczenia swego patrona i patriarchy paulini przygotowują się przez nowennę nazywaną “Pawełkami”. Procesja, śpiew starodawnych hymnów ku czci patrona zakonu, kazanie i oddanie czci pustelnikowi sprzed 17 wieków – to utrwalone w tradycji paulinów elementy tego niezwykłego nabożeństwa. Co roku przypomina ono mnichom o ich źródle i posłannictwie, także we współczesnych czasach, a wiernym świeckim o całkowitym zawierzeniu Bogu.
Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews
Na podstawie / całość —> Biuro Prasowe Jasnej Góry (2022): Święto ludzi pustyni – dziś paulini wspominają patriarchę Zakonu oraz Patronalne święto paulinów
Zobacz też —> „Patronalne święto Paulinów” – filmowa opowieść o Pustelnikach
Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:
Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja