Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

15. edycja akcji “Tornister Pełen Uśmiechów&...

15. edycja akcji “Tornister Pełen Uśmiechów” – Finał już 20 sierpnia 2023!

W niedzielę 20 sierpnia 2023 r. odbędzie się 15. finał ogólnopolskiej akcji Caritas Tornister Pełen Uśmiechów, której celem jest wsparcie dzieci z rodzin potrzebujących. W tym roku akcją objęte zostały również dzieci z Syrii i Libanu. W sumie aż 15 tys. dzieci z Polski i z zagranicy otrzyma wyprawki szkolne.

Przygotowania do nowego roku szkolnego nierozerwalnie wiążą się z zakupem plecaków, przyborów i książek. Dla wielu polskich rodzin to wydatek przekraczający możliwości domowego budżetu.

– Tornister Pełen Uśmiechów to jedna z ważniejszych akcji Caritas Polska skierowanych do dzieci. Od jej rozpoczęcia w 2009 roku Caritas Polska oraz Caritas diecezjalne przekazały najmłodszym ponad 210 tys. skompletowanych wyprawek szkolnych. To wsparcie daje wielu dzieciom możliwość wyrównania szans edukacyjnych, tak ważnych dla ich rozwoju — powiedział ks. dr Marcin Iżycki, Dyrektor Caritas Polska.

W szczególnie trudnej sytuacji są rodziny uchodźcze, rodziny ukraińskie, a także z ogarniętych kryzysem krajów Bliskiego Wschodu. Z tego względu od siedmiu lat Caritas obejmuje akcją również dzieci z polskich rodzin mieszkających na Wschodzie, dzieci ukraińskie, a od tego roku – również dzieci z Syrii i Libanu.

Posłuchaj Dyrektora Caritas Polska:

Tam, gdzie potrzeby są największe

Zapaść gospodarcza w Libanie oraz spustoszenia wywołane wieloletnią wojną i niedawnym trzęsieniem ziemi w Syrii postawiły pod znakiem zapytania możliwość powrotu do szkół dzieci z tego regionu. Obecnie ponad 2 miliony małych Syryjczyków nie uczęszcza do szkoły. Również w Libanie wiele dzieci pozostanie w domach, ponieważ część placówek edukacyjnych została zamknięta. Dla dzieci, które szczęśliwie pójdą do szkoły, problemem będzie brak plecaka, przyborów szkolnych czy książek. Trudna sytuacja ekonomiczna nie pozostawia rodzinom wyboru – skromne środki pozwalają pokryć jedynie podstawowe wydatki, takie jak zakup żywności, opłacenie czynszu czy prądu. Odpowiedzią Caritas Polska na dramatyczną sytuację w sektorze edukacji są programy pomocowe prowadzone na Bliskim Wschodzie, takie jak Rodzina Rodzinie czy Szkoła Szkole. W tym roku najmłodsi zostaną objęci także akcją Tornister Pełen Uśmiechów, w ramach której na Bliski Wschód trafi 700 kolorowych plecaków z wyprawką szkolną.

Od kilku lat, w ramach akcji Tornister Pełen Uśmiechów, Caritas wspiera także dzieci z rodzin, również polskich, mieszkających za naszą wschodnią granicą. W tym roku 2000 plecaków z wyprawką – dzięki współpracy z diecezjalnymi Caritas – pojedzie na Litwę, Białoruś i Ukrainę. Z kolei 5000 plecaków trafi do dzieci ukraińskich mieszkających w Polsce, z czego 2300 przekazanych zostanie przez Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Warszawie. Ponadto kilkaset dzieci z Ukrainy będzie mogło odebrać swoje wyprawki podczas tegorocznego finału akcji. W plecakach najmłodsi znajdą m.in. zeszyty, długopisy, kredki, farbki, pędzle, piórnik, plastelinę czy blok rysunkowy.

Wielki finał

Tak jak w latach poprzednich, akcja zakończy się wielkim finałem, który tym razem odbędzie się 20 sierpnia 2023 r. w Starej Birczy koło Przemyśla. Wydarzenie poprowadzi gwiazda i ambasadorka programów Caritas skierowanych do dzieci, Ida Nowakowska.

— Podczas tej uroczystości dwóm tysiącom dzieci z województwa podkarpackiego zostaną przekazaną plecaki szkolne, z czego 200 wyprawek szkolnych trafi do dzieci uchodźców wojennych z Ukrainy. Jako wójt gminy Bircza, w imieniu wszystkich mieszkańców, zapraszam na to szczególne wydarzenie, które już o godzinie 10.00 rozpocznie się na stadionie w Starej Birczy — powiedział Grzegorz Gągola, wójt gminy Bircza.

Do wzięcia udziału w tym radosnym świętowaniu gorąco zaprosił wszystkich także ks. Artur Janiec, Dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej: – W programie przewidziano wiele różnego rodzaju atrakcji dla najmłodszych, jak i całych rodzin, w tym występy orkiestry dętej, pokaz mażoretek, dmuchańce, zjeżdżalnie, animacje, stoiska kół gospodyń wiejskich i wiele innych. Punktem kulminacyjnym będzie rozdanie uczniom wyprawek szkolnych. Spotkanie zakończy się piknikiem rodzinnym, występem Mateusza Mijala i koncertem zespołu Golden Age. Dodam, że już po raz dziesiąty finał akcji organizowany jest na terenie naszej archidiecezji.

W plecakach, które zostaną rozdane podczas finału, najmłodsi znajdą – oprócz wyprawek szkolnych – szczoteczki i pasty do zębów oraz kalendarze z naklejkami zachęcające do regularnej higieny jamy ustnej.

Ważne wsparcie

Akcja od lat odbywa się pod patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku podczas niedzielnego finału sześcioro dzieci otrzyma plecaki przekazane przez Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę – ze specjalną dedykacją i wiecznym piórem. Takie wyjątkowe wyprawki pojadą także do Libanu, na Ukrainę i Litwę.

W tym roku w akcję zaangażował się również Rzecznik Praw Dziecka. — Chcemy, żeby dzieci miały równy start, żeby na początku roku szkolnego miały pełne plecaki, nie tylko uśmiechów, ale i przyborów szkolnych — powiedział Mikołaj Pawlak.

Tornister Pełen Uśmiechów to przedsięwzięcie organizowane co roku dzięki wsparciu ludzi dobrej woli oraz partnerów biznesowych. — Ta pomoc jest możliwa dzięki naszym darczyńcom, dlatego dzisiaj, przed 15 finałem akcji, chcę gorąco podziękować wszystkim, którym leży na sercu dobro najmłodszych. Wielkie Bóg zapłać! — dodał ks. Iżycki.

Akcję Tornister Pełen Uśmiechów można wesprzeć:

• przekazując darowiznę na stronie ⇒ https://caritas.pl/tpu

• wysyłając SMS o treści TORNISTER pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

• wpłacając dowolną kwotę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 (tytuł wpłaty TORNISTER)

Info, foto i wideo za —> Caritas Polska: 15 edycja akcji Tornister Pełen Uśmiechów