Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

145. rocznica pierwszego objawienia Matki Bożej w ...

145. rocznica pierwszego objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie – 27 czerwca 2022

W dniu 27 czerwca 2022 r. mija 145 lat od pierwszego objawienia Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie. Matka Boża ukazywała się trzynastoletniej Justynie Szafryńskiej i dwunastoletniej Barbarze Samulowskiej od 27 czerwca do 16 września 1877 roku.

fot. sanktuariummaryjne.pl

Matka Boża w Gietrzwałdzie po raz pierwszy objawiła się Justynie Szafryńskiej, kiedy wracała z mamą z egzaminu przed przystąpieniem do I Komunii Świętej. Następnego dnia „Jasną Panią” w postaci siedzącej na tronie z Dzieciątkiem Jezus pośród Aniołów nad klonem przed kościołem w czasie odmawiania różańca zobaczyła również Barbara Samulowska. Na pytanie dziewczynek, kim jest, odpowiedziała: „Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta!” Na pytanie: „Czego żądasz Matko Boża?” Padła odpowiedź: „Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec!”.

Matka Boża przemówiła do nich po polsku, co podkreślał ks. Franciszek Hipler, “w języku takim, jakim mówią w Polsce”. Maryja objawiła się wizjonerkom 160 razy i przemawiała  w języku polskim, a był to czas zaborów naszego kraju.

Owocem objawień Maryi w Gietrzwałdzie w 1877 r. było odrodzenie polskości i życia religijnego w zaborze pruskim, a także austriackim i rosyjskim. Wydarzenia te budziły wiarę, a także ducha patriotyzmu i poczucie jedności. Pielgrzymi ze wszystkich zaborów wędrowali do miejsca objawień w strojach ludowych, kultywując tradycje narodowe. Obecnie liczbę wiernych odwiedzających sanktuarium w Gietrzwałdzie szacuje się na 300 tys. osób rocznie.

Zobacz też —> Radio Warszawa: Mija 145 lat od objawień maryjnych w Gietrzwałdzie


W 2017 roku w Gietrzwałdzie miały miejsce obchody 140. rocznicy rozpoczęcia objawień Matki Bożej oraz 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Udział w nich wziął nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosił prymas Polski abp Wojciech Polak.

Zobacz szczegółowe informacje:

⇒ Objawienia w Gietrzwałdzie

⇒ Historia Sanktuarium w Gietrzwałdzie

⇒ Łaskami słynący obraz Matki Bożej w Gietrzwałdzie


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja