Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

13 października – Wspomnienie bł. Honorata K...

13 października – Wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego

W dniu 13 października Kościół w Polsce obchodzi liturgiczne wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego, prezbitera.

Honorat Koźmiński urodził się 16 października 1829 roku w Białej Podlaskiej. W roku 1848 wstąpił do Zakonu Kapucynów w Warszawie i w roku 1852 otrzymał święcenia kapłańskie. Był cenionym kaznodzieją, poszukiwanym spowiednikiem i kierownikiem dusz oraz popularnym pisarzem religijnym. Założył wiele zgromadzeń zakonnych, przede wszystkim bezhabitowych. Przez całe życie dokładał starań, by dać poznać ludziom miłość Boga do człowieka. Zmarł w Nowym Mieście nad Pilicą 16 grudnia 1916 roku.

16 października 1988 r., w 10. rocznicę swego pontyfikatu, beatyfikował go św. Jan Paweł II. Bł. Honorat jest głównym patronem diecezji łowickiej.

Zobacz więcej o bł. Honoracie Koźmińskim —> na brewiarz.pl

Wideo↑ —> TV Misericordia PL: Skarby Kościoła 13 października | Bł. Honorat Koźmiński


Św. Jan Paweł II o bł. Honoracie Koźmińskim:

“Oto ogarnięty łaską Pana błogosławiony Honorat Koźmiński z Białej Podlaskiej, zakonnik oddany wspaniałomyślnie i do końca swemu ideałowi Brata Mniejszego-Kapucyna. Prawdziwy syn duchowy św. Franciszka. Kapłan i apostoł. Wytrwały szafarz sakramentu przebaczenia i pojednania, a jego heroiczna wprost posługa w konfesjonale była prawdziwym kierownictwem duchowym. Posiadał głęboki dar odkrywania i ukazywania dróg Bożego powołania. Był człowiekiem wytrwałej modlitwy, zwłaszcza adoracji Najświętszego Sakramentu. Zatopiony w Bogu, był równocześnie otwarty na rzeczywistość ziemską. Naoczny świadek jego życia powiedział, że “chodził zawsze z Bogiem…”

Czytaj całość —> “Ogarnięty łaską Pana” – fragment homilii papieża Jana Pawła II dotyczący błogosławionego Honorata, wygłoszonej podczas Mszy św. beatyfikacyjnej w Watykanie w dniu 16 października 1988 roku.

Odwiedź serwis internetowy —> poświęcony bł. Honoratowi Koźmińskiemu

“… Śluby składa w 1849 r., a święcenia kapłańskie otrzymuje 27 XII 1852 r. Działa jako duszpasterz, spowiednik, kaznodzieja w Warszawie. Po powstaniu styczniowym władze carskie uderzają w duchowieństwo i klasztory w odwecie za wspieranie dążeń Polaków do niepodległości. Car nakazuje kasatę klasztorów. W nocy z 27 na 28 listopada 1864 r. zostaje zlikwidowanych 117 klasztorów żeńskich i męskich. Pozostaje tylko 35 klasztorów tzw. etatowych. Nowicjaty zostają zamknięte. Zakony mają po prostu zniknąć. Ojciec Honorat trafia do Zakroczymia. Tam wpada na pomysł klasztornej „konspiracji” – zapoczątkowuje nową formę życia zakonnego dostosowanego do sytuacji…”

Czytaj całość —> wiara.pl, Ks. Tomasz Jaklewicz, Zakonna konspiracja – bł. Honorat Koźmiński


Zapraszamy do obejrzenia audycji Telewizji TRWAM pt. “Przyjaciel duszy – bł. Honorat Koźmiński”

– wyemitowanej w dniu 14 grudnia 2016 r. w cyklu “Rozmowy Niedokończone”.

Zobacz też —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 13 października 2021 roku


“… Skrytki docierały tam, gdzie zakonnica w habicie czy ksiądz w sutannie nie mieliby dojścia. W sytuacji natężonej rusyfikacji, zwłaszcza szkolnictwa, nie była rzecze obojętną budowa sieci podziemnego nauczania czy półjawnego dokształcania „w rzeczach ojczystych”; a niechby tylko czytania i pisania – aby było komu wetknąć do ręki książkę. (…)

Były „siostry wiejskie” i „siostry fabryczne”. Trudno uwierzyć, ale ten jeden człowiek zamknięty w celi i w konfesjonale potrafił sprawić, że we włókienniczym centrum żyrardowsko-łódzkim co dziesiąta robotnica była jego „dyskretką”. Żyły, jak inne, w dość dramatycznych warunkach, ale potrafiły zorganizować nawet coś w rodzaju domów dla chorych i miejsca wypoczynkowe, nie tylko ciche kasy samopomocy. A przede wszystkim – były. Zakonnica w habicie nie miałaby czego szukać w tych środowiskach. Tak: były bardzo pobożne. Ale pod powłoką dziewiętnastowiecznej dewocji był to jednak nowy, bo czynny typ pobożności. Honorackie „siostry fabryczne” powstały na trzy lata przed encykliką „Rerum novarum” Leona XIII, w której Kościół po raz pierwszy dostrzegł kwestię robotniczą. A na drugim biegunie – mało kto wie, że dyrektorka ekskluzywnej warszawskiej „pensji”, hr. Zyberk-Plater też była honoracką skrytką i miała pod sobą siatkę inicjatyw wychowawczo-pedagogicznych.”

Za —> Tadeusz Żychiewicz, Ojciec Honorat Koźmiński, „Tygodnik Powszechny”. 16 X 1988, nr 42/20511R 42: 1988 [w:] ukrycie.blogspot.com: Błogosławiony Honorat w opiniach publicystów polskich i włoskich


Posłuchaj fragmentu z dzieła bł. Honorata Koźmińskiego pt. “O zgromadzeniach ukrytych przed światem”:

Wideo —> Maskacjusz TV: #GodzinaCzytań | II Czytanie | 13 października 2023