– Jest rzeczą niezwykle istotną, aby pamięć o tak ważnym dla Kościoła i narodu wydarzeniu była kultywowana rokrocznie, tak by zapadła głęboko w pamięci i sercach wszystkich Polaków, zwłaszcza najmłodszych pokoleń – powiedział bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, z okazji 1055. rocznicy chrztu Polski, przypadającej 14 kwietnia 2021 r.
Jest rzeczą niezwykle istotną, aby pamięć o tak ważnym dla Kościoła i narodu wydarzeniu była kultywowana rokrocznie – powiedział bp Artur G. #Miziński, sekretarz generalny #KEP, z okazji 1055. rocznicy chrztu Polski i #ŚwiętoChrztuPolski.https://t.co/PAWG1PBvW7 pic.twitter.com/ArgGBmbYAv
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) April 14, 2021
Polecamy też —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja
22 lutego 2019 roku Sejm RP ustanowił dzień 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski. Zgodnie z tradycją, Mieszko I, władca Polan, został ochrzczony najprawdopodobniej w Wielką Sobotę 966 roku, przypadającą wówczas 14 kwietnia.
„W 966 roku Mieszko I przyjął chrzest jako człowiek wolny. Chociaż został on udzielony pojedynczej osobie, to przecież dał początek wspólnocie z innymi osobami ochrzczonymi. Myśląc o konsekwencjach chrztu Mieszka, możemy mówić o +narodzie ochrzczonych+, o +chrzcie narodu+, a więc również o Chrzcie Polski” – napisali biskupi polscy w Liście pasterskim na Jubileusz 1050. rocznicy chrztu Polski, którą obchodziliśmy w 2016 roku.
Więcej informacji na temat Święta Chrztu Polski dostępnych jest na stronie: www.swietochrztu.pl.
Info za —> BP KEP: Bp Miziński: Pamięć o chrzcie Polski powinna być kultywowana rokrocznie
Zobacz też —>swietochrztu.pl/opoka.news: Dlaczego Święto Chrztu Polski obchodzone jest akurat 14 kwietnia?
@Prymas_Polski: "Chrzest Polski, a dokładnie chrzest Mieszka I, jest niewątpliwie jedną z najważniejszych dat w naszych dziejach. Był bowiem, obok wymiaru głęboko religijnego, swoistym aktem założycielskim naszego narodu i znakiem budującym jego tożsamość"https://t.co/Jx2AOwJCbV pic.twitter.com/4eTv29NFg5
— Arch gnieźnieńska (@prymasowska) April 14, 2021
– Chrzest Polski, a dokładnie chrzest Mieszka I, jest niewątpliwie jedną z najważniejszych dat w dziejach naszej Ojczyzny. Był bowiem, obok wymiaru głęboko religijnego, swoistym aktem założycielskim naszego narodu i znakiem budującym jego tożsamość – mówi Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Metropolita gnieźnieński podkreśla, że wydarzenie z 966 roku było źródłem, które – jak mówił przed laty kard. Wyszyński – „wspaniale się rozszerzyło i do dziś użyźnia naszą ojczystą ziemię”. Trzeba bowiem postrzegać je nie tyle punktowo, jako jednorazowy akt, ale jako proces, który rozpoczął „błogosławiony ciąg łaski, świateł i mocy Bożych”, który trwa do teraz.
– To niewątpliwie jedna z najważniejszych dat w dziejach naszej Ojczyzny, szczególnie upamiętniana w Wielkopolsce, w Gnieźnie, skąd Jan Paweł II w 1979 roku pozdrawiał Polskę ochrzczoną tu właśnie przed tysiącem z górą lat” – mówi abp Polak.
– Wówczas, na tych właśnie ziemiach, stanął krzyż. Nasi praojcowe usłyszeli słowa Ewangelii, a młode państwo polskie włączone zostało do rodziny chrześcijańskich narodów Europy. Akt ten bowiem, przy całym jego głębokim wymiarze religijnym, miał też fundamentalne znaczenie dla rozwoju państwa i jego polityki wewnętrznej i zewnętrznej – przypomina Prymas, podkreślając, że nieodległą konsekwencją chrztu było przybycie do Gniezna w roku 1000 cesarza Ottona III.
Zobacz więcej —> archidiecezja.pl: 1055. rocznica Chrztu Polski
.@SwietoChrztu_PL Drogi ochrzczonego Narodu polskiego łączą się nierozerwalnie z #Maryja i biegną przez #JasnaGóra To tu odbyły się uroczystości w 1966 ze złożonym Aktem Milenijnym,tu w 1050.rocznicę chrztu @Pontifex_pl mówił: Maryja (…) jako Matka rodziny chce nas strzec razem pic.twitter.com/DQeNpvbG70
— JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) April 14, 2021
Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem: