Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

100 lat Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdz...

100 lat Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu – 30 września 2017

30 września 2017 r. Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia wraz z radomskim Kościołem będzie dziękować za 100 lat posługi apostolskiej w tym mieście. W kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. ks. A. Staniosa o godzinie 11.00 uroczystej Eucharystii przewodniczyć będzie bp Henryk Tomasik, pasterz diecezji radomskiej. W południe w dolnym kościele rozpocznie się konferencja naukowa na temat „100 lat Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu”.

Program konferencji:

12.30 – Słowo wstępne – matka Petra Kowalczyk, przełożona generalna (Warszawa),

12.40 – “Będzie, co Bóg zechce” – rys historyczny zgromadzenia przybliży s. M. Nulla Chmura ZMBW (Warszawa),

12.55 – “Bp Paweł Kubicki – pomysłodawca i założyciel radomskiego »Domu Opieki« przy ul. Kozienickiej” – ks. prał. Albert Warso (Kongregacja Nauki Wiary, Rzym),

13.10 – “Praca społeczno-duszpasterska Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu w latach 1917-2017” – ks. Michał Krawczyk (WSD, Radom).

Klasztor w Radomiu przy ul. Struga powstał z inicjatywy ks. Pawła Kubickiego, rektora seminarium i późniejszego biskupa sandomierskiego. Siostry prowadziły w nim „Dom Miłosierdzia” dla około 80. dziewcząt i kobiet potrzebujących głębokiej odnowy moralnej. W czasie okupacji na dużą skalę świadczyły miłosierdzie biednym, ewakuowanym z terenów Polski zachodniej, jeńcom wojennym, więźniom w Radomiu i obozach koncentracyjnych, w obozach pracy, a także oficerom i żołnierzom wziętym do niewoli w czasie powstania warszawskiego. W 1962 roku władze komunistyczne przejęły „Dom Miłosierdzia”, pozostawiając siostrom klasztor i ogród. W roku 1974, na prośbę bp. Piotra Gołębiowskiego, siostry odstąpiły część ogrodu dla powstającej parafii i kościoła pw. Matki Bożej Miłosierdzia. Po odzyskaniu zabranego przez państwo budynku, siostry otworzyły w nim ognisko przedszkolne dla dzieci, a w roku 2000 przy współpracy z radomską „Caritas” – „Okno życia”. W posłudze apostolskiej sióstr ma swoje miejsce także misja głoszenia słowem orędzia Miłosierdzia i modlitwa o miłosierdzie dla całego świata.

Info za —> Faustyna.pl: Stulecie Zgromadzenia w Radomiu oraz Gość Radomski: W Radomiu są od 100 lat