Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Triduum Paschalne 2019 w Archidiecezji Warszawskie...

Triduum Paschalne 2019 w Archidiecezji Warszawskiej

Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego to najważniejsze dni roku w Kościele. Przedstawiamy program centralnych uroczystości Triduum Paschalnego 2019 w archidiecezji warszawskiej za Biurem Prasowym Archidiecezji Warszawskiej.

Zobacz też —> Wielki Tydzień oraz Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego w Diecezji Warszawsko-Praskiej (transmisje on-line)

Msza krzyżma

Wielki Czwartek liturgicznie nawiązuje do dwóch sakramentów, które swoje źródło mają w ustanowieniu Eucharystii w Wieczerniku. Pierwszy z nich to sakrament kapłaństwa. Rano w Wielki Czwartek w katedrach na całym świecie sprawowane są Msze krzyżma.

W archikatedrze warszawskiej kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył Mszy krzyżma o godz. 10.00, którą będą wraz z nim koncelebrowali księża archidiecezji warszawskiej oraz w niej posługujący (około 300-400 księży). Księża odnowią przyrzeczenia, jakie złożyli w czasie święceń kapłańskich. Metropolita warszawski poświęci również oleje chorych i krzyżmo – używane potem przez cały rok przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich i namaszczenia chorych.

Zobacz —> Relację Z Mszy Krzyżma

Transmisja online —> Mszy Krzyżma

Wieczorna Msza św. Wieczerzy Pańskiej  – rozpoczynająca Triduum Paschalne – nawiązuje zaś do sakramentu Eucharystii.

Triduum Paschalne w archikatedrze

Od Wielkiego Czwartku wieczorem Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wielki Piątek i Wielka Sobota (aż do Wigilii Paschalnej rozpoczynającej obchody Zmartwychwstania Pańskiego) to dni, w których nie odprawia się Mszy św.

W kolejne dni liturgie w archikatedrze warszawskiej są odprawiane według planu:

Wielki Czwartek, 18 kwietnia o godz. 18.00 Msza Wieczerzy Pańskiej pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza z homilią bp. Piotra Jareckiego. Po homilii miał miejsce obrzęd umywania nóg.

Zobacz —> Relację


• Wielki Piątek, 19 kwietnia o godz. 7.00 rano była sprawowana tzw. Ciemna Jutrznia. Psalmami modlili się wspólnie metropolita warszawski, biskupi, księża i świeccy.

• Wielki Piątek, godz. 8.00, kościół akademicki św. Anny – kard. Kazimierz Nycz spowiadał wiernych

• Wielki Piątek, o godz. 17.00 Liturgia Męki Pańskiej pod przewodnictwem i z homilią bp. Michała Janochy

Zobacz —> Fotorelację

• Wielki Piątek, godz. 20.00 Centralna Droga Krzyżowa. Nabożeństwu, które rozpoczęło się przy kościele akademickim św. Anny przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Wielkopiątkowa droga krzyżowa przeszła ulicami Warszawy po raz dwudziesty piąty.

W tym roku trasa Drogi Krzyżowej prowadziła sprzed kościoła św. Anny Krakowskim Przedmieściem, ul. Miodową, Senatorską do placu Teatralnego, następnie ul. Wierzbową do pl. Piłsudskiego. Następnie ulicą Tokarzewskiego-Karaszewicza na Krakowskie Przedmieście i z powrotem do kościoła akademickiego św. Anny.

Tegoroczne rozważania pt. „Krzyk ciszy” towarzyszące poszczególnym stacjom Drogi Krzyżowej przygotował aktor młodego pokolenia Maciej Musiał i to on czytał je w trakcie nabożeństwa. 23-letni student, którego kariera w świecie show-biznesu dynamicznie się rozwija, podzielił się refleksjami nt. drogi młodego człowieka przez życie, z powstawaniem z upadków, pytaniami o autorytety, o relacje międzyludzkie. Było to swoiste przesłanie do młodych ludzi wypowiedziane przez ich rówieśnika. „Życie młodego człowieka jest pełne wydarzeń, różnych „krzyków”, ale pośród nich trzeba szukać prawdziwych wartości” – podkreśla ks. prof. Krzysztof Siwek, rektor kościoła akademickiego św. Anny, współorganizator Centralnej Drogi Krzyżowej w Warszawie.

Kilkumetrowy krzyż do kolejnych stacji nieśli m.in. biskupi i księża, siostry zakonne, studenci i straż miejska, prawnicy, strażacy, przedstawiciele różnych wspólnot, w tym po raz pierwszy skupiająca mężczyzn grupa „Żołnierze Chrystusa”.

Na zakończenie na Placu Zamkowym słowo pasterskie skierował metropolita warszawski.

Zobacz —> relację


• Wielka Sobota, 20 kwietnia – o godz. 7.00: Ciemna Jutrznia w archikatedrze warszawskiej

• Wigilia Paschalna, 20 kwietnia – o godz. 20.00 pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza rozpoczyna obchody Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Podczas tej liturgii w archikatedrze warszawskiej dwóch mężczyzn przyjmie chrzest. Obecni będą także członkowie neokatechumenatu, którzy po wielu latach, na zakończenie formacji w ramach Drogi Neokatechumenalnej,  w obecności biskupa uroczyście odnowią przyrzeczenia chrzcielnie. W archikatedrze będą 3 spośród 160 takich wspólnot w archidiecezji warszawskiej, w sumie ok. 130 kobiet i mężczyzn, którzy podczas wigilii paschalnej będą ubrani w białe szaty, jakie nowoochrzczeni otrzymują podczas chrztu. Stosunkowo niewiele jest takich wspólnot, które po 20-30-letniej formacji dochodzą do tego ważnego etapu. W tym roku są to wspólnoty z parafii NMP Matki Kościoła na Mokotowie, parafii Matki Bożej Częstochowskiej na Powiślu i kościoła oo. paulinów na Nowym Mieście. Ich formacja na Drodze Neokatechumalna trwała ok. 20-30 lat.

Na zakończenie liturgii kard. Kazimierz Nycz poprowadzi procesję rezurekcyjną na Starym Mieście.

Transmisja online —> Wigilii Paschalnej

O wyjątkową oprawę tych najważniejszych liturgii w roku w archikatedrze św. Jana Chrzciciela zatroszczą się klerycy warszawskiego seminarium duchownego.


21 kwietnia – Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

W wielkanocny poranek bp Piotr Jarecki o godz. 6.00 rano poprowadzi procesję rezurekcyjną i odprawi Mszę świętą w parafii św. Józefa Oblubieńca w Ursusie.

Natomiast w archikatedrze warszawskiej o godz. 11.00 kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. w Niedzielę Zmartwychwstania – tzw. sumie pontyfikalnej, w czasie której wygłosi homilię.

Info za —> archwwa.pl: Najważniejsze dni. Triduum Paschalne w Archidiecezji Warszawskiej