Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Słowo na Wielki Tydzień – Wigilia Paschalna ...

Słowo na Wielki Tydzień – Wigilia Paschalna – Ks. Marek Chrzanowski FDP

Rozważanie ks. Marka Chrzanowskiego FDP do Ewangelii na dni Wielkiego Tygodnia – Wigilia Paschalna B.

Również dzisiaj, podobnie jak w Wielki Piątek, Kościół powstrzymuje się od sprawowania Eucharystii. Wierni przychodzą do kościoła, by adorować Chrystusa w Grobie oraz aby poświęcić pokarmy na wielkanocny stół. Po zapadnięciu zmroku rozpoczyna się uroczysta liturgia Wigilii Paschalnej. Należy już ona do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Tym samym otwiera ona pięćdziesięciodniowy okres wielkanocnej radości.

Zobacz więcej —> brewiarz.pl: Wigilia Paschalna

Zobacz też —> Nowenna do Miłosierdzia Bożego – Dzień 2 – Wielka Sobota


Czytanie z Ewangelii według Świętego Marka (Mk 16, 1-7)

“Gdy minął szabat, Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba, i Salome nakupiły wonności, żeby pójść namaścić Jezusa. Wczesnym rankiem w pierwszy dzień tygodnia przyszły do grobu, gdy słońce wzeszło. A mówiły między sobą: «Kto nam odsunie kamień z wejścia do grobu?» Gdy jednak spojrzały, zauważyły, że kamień został już odsunięty, a był bardzo duży. Weszły więc do grobu i ujrzały młodzieńca, siedzącego po prawej stronie, ubranego w białą szatę; i bardzo się przestraszyły. Lecz on rzekł do nich: «Nie bójcie się! Szukacie Jezusa z Nazaretu, ukrzyżowanego; powstał, nie ma Go tu. Oto miejsce, gdzie Go złożyli. A idźcie, powiedzcie Jego uczniom i Piotrowi: „Podąża przed wami do Galilei, tam Go ujrzycie, jak wam powiedział”».”

Tekst za —> brewiarz.pl: Teksty liturgii Wigilii Paschalnej 2024 – Sobota, 30 marca 2024


Rozważanie ks. Marka Chrzanowskiego FDP na Wigilię Paschalną

Pragnę dzisiaj z całym Kościołem radować się, bo ozdobiłeś całą ziemię blaskiem Twojego zmartwychwstania. Pozwalasz mi dzisiaj przeżywać tę samą noc, w której to wyprowadziłeś synów Izraela z Egiptu i suchą nogą przeprowadziłeś przez Morze Czerwone. To dziś właśnie skruszyłeś więzy śmierci i jako zwycięzca wychodzisz z otchłani. Tej nocy przynosisz mi dar życia, by odkupić moją duszę i zapewnić, że moje imię jest zapisane w niebie.

Przedziwna jest łaskawość Twojej dobroci, Panie. I Twoja miłość jest niewypowiedziana, bo wydałeś swego Syna, bym ja – niewolnik grzechu, miał życie. O, szczęśliwa wina, moja wina, skoro zgładził ją tak Wielki Odkupiciel. Ta noc dzisiaj jest dla mnie radością i światłem, którego nigdy już nie chcę zagasić. Poznaję w tę świętą noc – Wielką Noc – godność swoją i pewność, że miłość Twoja, Panie, większa jest niż całe zło i potężniejsza od gór najwyższych.

Wielbię Ciebie, Panie; serce oddaję niepodzielnie w Twoje ręce wyciągnięte na krzyżu, błagając, byś moją duszę co dnia kruszył i łamał, byś tylko Ty we mnie królował, Zmartwychwstały Panie. Chcę pozostać wierny Tobie, nawet w Galilei mojej codzienności, zmagania z życiem. Spraw, bym chciał się z Tobą ukrzyżować, by zmartwychwstać jak Ty; bym wsłuchując się w ciszę Twojego odpoczynku w grobie, umiał tę ciszę nieść innym; bym szukając Ciebie w grobie, umiał poznać po znakach, że prawdziwie zmartwychwstałeś i bym nie bał się nieść tę prawdę innym. Zamknij w moim sercu tajemnicę Twojego zmartwychwstania i naucz mnie nią żyć.


Rozważanie pochodzi z książki ks. Marka Chrzanowskiego FDP pt. “Kawa z niebem”

Zobacz relację z prezentacji “Kawy z niebem” —> Ks. Marek Chrzanowski FDP – Kawa z niebem czyli Twoją miłością oddycham…


Zobacz też:

Ks. Marek Chrzanowski FDP na Misericors.org

Strona internetowa ks. Marka

Profil ks. Marka na Facebooku

Opublikowany przez Ks. Marek Chrzanowski – kapłan i poeta. Sobota, 11 kwietnia 2020


Misericors znaczy miłosierny! Dołącz ⇒ do zbiórki Razem możemy więcej!