PODZIEL SIĘ

Referendum konstytucyjne w Irlandii – 25 maj...

Referendum konstytucyjne w Irlandii – 25 maja 2018

66,5 proc. uczestników referendum w Irlandii, przeprowadzonego w dniu 25 maja 2018 r. opowiedziało się za zniesieniem 8. poprawki do konstytucji, chroniącej życie nienarodowych dzieci, przeciw było jedynie 33,6 proc. głosujących. Premier kraju Leo Varadkar obiecał, że nowe prawo legalizujące aborcję “na życzenie” wejdzie w życie do końca roku…

#PrayForIreland


W piątek 25 maja 2018 r.  w Republice Irlandii odbywa się referendum konstytucyjne – Irlandczycy zadecydują czy zostanie uchylona (głos oddany na Tak) czy zachowana (głos oddany na Nie) 8. poprawka do konstytucji. Obecny zapis prawnie chroni życia nienarodzonych dzieci, a na tzw. aborcję pozwala wyłącznie w przypadku zagrożenia życia matki. W razie “pozytywnego” wyniku referendum Irlandia może stać się pierwszym krajem na świecie, który zalegalizuje aborcję w drodze głosowania powszechnego.

W stolicy Irlandii Dublinie odbędzie w dniach 22-26 sierpnia 2018 r. Światowe Spotkanie Rodzin, na które przybędzie papież Franciszek…

Zobacz też —> Irlandia: w piątek referendum, biskupi proszą o modlitwę

Przemysł medialny w sposób jednoznaczny opowiedział się za usunięciem konstytucyjnej ochrony życia nienarodzonych. W utrzymaniu tej hegemonii pomogły też decyzje Googla i Facebooka, które zablokowały wszelkie reklamy dotyczące przedreferendalnej kampanii.

Czytaj całość —> vaticannews.va: Irlandzkie media przed referendum nie zachowały bezstronności

Irlandzcy obrońcy życia przekonują, że naruszenie 8. poprawki do konstytucji powstałej w 1983 r. będzie pierwszym krokiem w stronę legalizacji zabijania dzieci przed poczęciem. Wykreślenie zapisu pozwoli na wykonywanie tzw. aborcji do 12. tygodnia życia nienarodzonych.

8. poprawkę wprowadzono w 1983 też w wyniku referendum, w którym poparło ją 63 proc. głosujących. W 1992 irlandzki Sąd Najwyższy wniósł jeden wyjątek od zakazu aborcji: bezpośrednie zagrożenie życia matki, potwierdzone przez dwóch lekarzy. W styczniu br. rząd Leo Varadkara postanowił rozpisać referendum ws. pozostawienia lub zniesienia poprawki.

Kościół katolicki, podobnie jak inne wyznania i religie, wzywa z całą mocą do obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci i tym samym do odrzucenia wszelkich prób legalizacji aborcji. Arcybiskup Dublina Diarmuid Martin ostrzegł, że usunięcie prawnej ochrony życia z konstytucji będzie dla Irlandii nieodwracalną zmianą. „Chodzi nie tylko o przyzwolenie na ograniczony dostęp do aborcji pod pewnymi warunkami, ale też o rezygnację z kultury życia i o radykalną zmianę w życiu naszego kraju” – oświadczył prymas Irlandii.

Zobacz więcej —>Niedziela.pl: Irlandia: referendum aborcyjne – pełna mobilizacja zwolenników i przeciwników | Radio Maryja: Przedstawicielka pro-life z Irlandii o ważących się losach nienarodzonych dzieci na Zielonej Wyspie 

Wideo: Kampania pro life LoveBoth przedstawiła reklamę z udziałem młodego mężczyzny z zespołem Downa, który wzywa swoich rodaków z Irlandii do zagłosowania za zachowaniem 8. poprawki do konstytucji chroniącej dzieci, w tym takie jak on, przed aborcją (więcej na —> jedenznas.pl)


Irlandzki ksiądz Mariusz O’Reilly prosi Polaków o modlitwę za Irlandię.