W poniedziałek 20 listopada 2017 r. o godzinie 12:00 w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie odbyła się Msza święta pogrzebowa wybitnej aktorki Aliny Janowskiej, związanej z warszawskim Żoliborzem oraz z Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wartę honorową przy trumnie należną kombatantom odbywali żołnierze Kompanii Honorowej Wojska Polskiego.
fot. popieluszko.net.pl
Mszy św. pogrzebowej przewodniczył ks. Wojciech Drozdowicz, w koncelebrze wzięli udział: ks. Marcin Brzeziński, ks. Czesław Banaszkiewicz, ks. Rafał Stańczuk i ks. Paweł Piotrowski.
Ks. Wojciech Drozdowicz, wspominając działalność społeczną Aliny Janowskiej zwrócił uwagę, że może być ona dla nas wielkim orędownikiem. – Polsce potrzebna jest modlitwa w środowisku teatru, filmu, jest wręcz konieczna, widzimy to na co dzień. Módlmy się dziś, by Alina Janowska była dobrym orędownikiem w sprawach rodzinnych, przyjacielskich, patriotycznych, ale i też tych związanych z Polską, Żoliborzem, Warszawą i ukochanym teatrem i filmem – mówił kaznodzieja.
Specjalne listy kondolencyjne odczytali: wicepremier Piotr Gliński oraz przedstawiciel Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej, Tadeusz Deszkiewicz.
“Żegnam dzisiaj nie tylko wspaniałą aktorkę, ale także wielka patriotkę, osobę serdeczną, pełną optymizmu i pogody ducha (…) Historia jej życia to synteza polskiego losu ukształtowanego przez historyczne wydarzenia, często okrutne, boleśnie odciśnięte w świadomości” – napisał Prezydent w liście pożegnalnym. Wspominając Alinę Janowską, minister kultury Piotr Gliński, mówił o tym, że reprezentowała sobą “etos inteligentki z Żoliborza wykuty w spiżowym systemie wartości”. Jego zdaniem w postępowaniu Aliny Janowskiej najważniejsze było “dobro innych, tolerancja, dyscyplina wobec siebie samej, a jednocześnie patriotyzm, i to ten podwójny: narodowy i lokalny”.
Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podczas pogrzebu aktorki, zwrócił uwagę, że „łączy nas dzisiaj wdzięczność wobec wielkiej aktorki, ale także ogrom wdzięczności wobec bohaterki naszej niepodległości”. – Jest Pani dla nas i zawsze będzie symbolem służby i oddania Polsce, sprawie, oddania drugiemu człowiekowi – dodał.
Podczas Mszy świętej zmarłą aktorkę wspominali członkowie rodziny.
Liturgię uświetniła schola dominikańska.
Po Mszy pogrzebowej, ciało Aliny Janowskiej złożono na warszawskim cmentarzu Powązkowskim.
Alina Janowska zmarła 13 listopada w wieku 94 lat. Podczas II Wojny Światowej brała udział w życiu konspiracyjnym, pomagała ukrywać się rodzinie żydowskiej za co przez siedem miesięcy była więziona na Pawiaku. Brała udział w Powstaniu Warszawskim. Wystąpiła w pierwszym powojennym filmie polskim „Zakazane Piosenki”, zagrała w 28 filmach i 16 serialach. Była prezesem założycielem Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „Gniazdo”. Odznaczona między innymi: Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Orderem Uśmiechu.
Info za —> popieluszko.net.pl: Pogrzeb wybitnej aktorki Aliny Janowskiej Gość Warszawski: Żegnamy Alinę Janowską, aktorkę i patriotkę