Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Obchody 73. rocznicy Obławy Augustowskiej – ...

Obchody 73. rocznicy Obławy Augustowskiej – 15 lipca 2018

W niedzielę 15 lipca 2018 r. w Gibach obchodzono  73. rocznicę Obławy Augustowskiej – największej zbrodni dokonanej na Polakach po II wojnie światowej. Obława nazywana jest także małym Katyniem. Na uroczystości poświęcone ofiarom Obławy Augustowskiej, objęte patronatem przez Prezydenta RP, przybyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, samorządowcy oraz mieszkańcy gminy Giby. Mszy św. w  kościele pw. św. Anny w Gibach przewodniczył i homilię wygłosił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki.

Wideo / czytaj więcej —> Radio Maryja / TV Trwam: Podlaskie: W Gibach uczczono ofiary obławy augustowskiej nazywanej „małym Katyniem”

12 lipca 1945 r., oddziały NKWD i Smiersz rozpoczęły na Suwalszczyźnie operację, w której zginęło co najmniej 592 działaczy podziemia niepodległościowego. Od ponad 20 lat w Gibach podczas rocznicowych uroczystości wspomina się tamte wydarzenia i poległych Polaków. Na początku lat 90. XX wieku na miejscu symbolizującym pochówek zaginionych postawiono 10-metrowy krzyż z napisem: „Zginęli, bo byli Polakami”. Na kamiennych tablicach wyryto nazwiska 592 osób. Na wzgórzu stoi też 460 dębowych krzyży. Ma ich być w sumie 592.

Czytaj więcej —> tvp.info: „Zginęli, bo byli Polakami”. 73 lata temu NKWD zabiło blisko 600 działaczy Podziemia

Głównym punktem uroczystości była Msza św. sprawowana w kościele pw. św. Anny w Gibach. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. Po Mszy uczestnicy udali się na Górę Krzyży, gdzie miał miejsce „Hołd Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej” w słowie, zniczach i pieśni.

„Gromadzimy się tutaj w Gibach w szczególnym i symbolicznym miejscu, aby wyrazić wdzięczność tym wszystkim, którzy walczyli i cierpieli za Polskę, za naszą Ojczyznę. (…) Jesteśmy tutaj, by upominać się o prawdę, bo chcemy wiedzieć gdzie zostali zamordowani polscy bohaterowie i gdzie zostali pochowani, bo chcemy, by każdy z tych Polaków, który został zamordowany odzyskał swoje imię i nazwisko, żeby rodzina mogła zapalić znicz i uronić łzę na mogile swojego najbliższego. (…) Jesteśmy tutaj, by modlić się o pokój w naszej Ojczyźnie i na całym świecie. Jesteśmy tutaj, by modlić się o nawrócenie tych, którzy dążą do zabijania innych, niewinnych ludzi.” – mówił homilii biskup ełcki.

Czytaj więcej —> diecezjaelk.pl: 73. rocznica Obławy Augustowskiej

Ks. Stanisław Wysocki, naoczny świadek, od lat działacz Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, który stracił w obławie ojca i dwie siostry, powiedział, że wszyscy pomordowani byli do końca wierni ojczyźnie. „Dziękujemy Bogu za ich niezłomność, za wierność Bogu i naszej ojczyźnie” – dodał ks. Stanisław Wysocki.

Obława Augustowska

„Zginęli, bo byli Polakami”. W Gibach NKWD zabiło blisko 600 działaczy Podziemia#wieszwięcejZobacz więcej > https://www.tvp.info/38080067/zgineli-bo-byli-polakami-w-gibach-nkwd-zabilo-blisko-600-dzialaczy-podziemia

Opublikowany przez tvp.info Niedziela, 15 lipca 2018

 

Zobacz też —> pamiec.pl: Obława Augustowska – zbrodnia bez przedawnienia

Info za —> TVP Info, Radio Maryja / TV Trwam, Diecezja Ełcka