Temat:
Wiara – jakie powinna mieć znaczenie?
Myśl przewodnia:
“Córko, twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju i bądź uzdrowiona ze swej dolegliwości!” (Mk 5, 34)
Rozważanie:
Wiara – jakie powinna mieć znaczenie? Czy w ogóle powinna jakieś mieć? Pytanie to nasuwa się nie tylko ludziom religijnym, lecz także, a może ostatnio coraz częściej tym, którzy z wiarą są na tak zwany bakier. Znamy głośną w ostatnim czasie sprawę usunięcia krzyża z pomnika św. Jana Pawła II we Francji. Wiele kościołów jest sprzedawanych, wiele przekształcanych jest na restauracje, baseny, a nawet kluby. Czy wiara powinna być wobec tego w ogóle obecna w przestrzeni publicznej? Czy ma jeszcze jakiekolwiek znaczenie?
Dzisiejsze pierwsze czytanie ukazuje nam niezwykle trudną sytuację religijną. Trzej młodzieńcy, stanęli wobec dramatycznego wyboru – stanąć w obronie wiary lub oddać życie. Czy teraz jesteście gotowi – w chwili gdy usłyszycie dźwięk rogu, fletu, lutni, harfy, psalterium, dud i wszelkiego rodzaju instrumentów muzycznych – upaść na twarz i oddać pokłon posągowi, który uczyniłem?” A Ty? Czy nie jesteś skłonny do tego, aby na dźwięk aborcji, eutanazji, in vitro, antykoncepcji, wyzysku, laicyzacji, ośmieszania wiary i Kościoła, zamilknąć i upaść na twarz? Połączenie instrumentów muzycznych z księgi proroka Daniela musiało być niezwykle głośne i prawdopodobnie układało się w piękną melodię. W dzisiejszym świecie głosy o pseudowolności też są przecież niezwykle głośne, przecież nie brzmią jeszcze najgorzej, przecież czeka na mnie rozpalony piec jeśli się im sprzeciwię, rozpalony piec ośmieszenia, odrzucenia, zaszufladkowania…
Czy warto wobec tego stawać w obronie wartości? Czy opłaca mi się narażać, czy muszę się wychylać? Potrzeba wiele odwagi i zaufania Bogu, ale jeśli nasza wiara jest autentyczna, mocna i na Nim oparta, jeśli jest świadectwem prawdziwie chrześcijańskiego życia – wtedy powtórzy się cud z dzisiejszego czytania, wtedy będziemy przechadzać się pośród ognia i nie stanie się nam krzywda, a nadto nawrócimy innych.
Zastanów się:
W jaki sposób więc ewangelizować ten świat, tak daleki od Boga i tworzący sobie coraz to nowych cielców?
A może od siebie?
Modlitwa:
Panie, przyjmij słowa,
które teraz kieruję do Ciebie,
Ty, który mówisz w milczeniu.
Proszę Cię, pozwól mi poznać
moją najgłębszą naturę.
Pochyl się nade mną
i obdarz mnie poznaniem;
ten dar rozbłyśnie
nad wszystkimi moimi braćmi.
Mój duch należy do Ducha Świętego;
dlatego głoszę moją wiarę,
z której czerpię życie i światło,
jesteś godzien chwały, Panie.
(Modlitwa z III wieku)
#LOVEtoWRITE Podziel się refleksją!
kliknij i skomentuj na Facebooku
Opracowanie: Młodzież Dekanatu Sucha Beskidzka Archidiecezji Krakowskiej
Rekolekcje Log in Love – Zaloguj się do wspólnoty! będą publikowane codziennie przez okres Wielkiego Postu na portalu misericors.org oraz Facebookowych kanałach Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej i Fundacji Misericors.