Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

“Gość na Polach” o sytuacji Kościoła n...

“Gość na Polach” o sytuacji Kościoła na Ukrainie – Spotkanie z ks. Leszkiem Kryżą TChr i Dorotą Abdelmoulą w Krakowie – 10 stycznia 2018

W środę, 10 stycznia 2018 r., w krakowskiej siedzibie Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” odbyło się spotkanie z cyklu „Gość na Polach”, tym razem poświęcone sytuacji Kościoła na Ukrainie. Zaproszenie do „Pól Dialogu” przyjęli ks. Leszek Kryża TChr, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP oraz Dorota Abdelmoula, dziennikarka KAI.

„Gość na Polach” to owoc współpracy Papieskiego Stowarzyszenia PKWP z krakowską redakcją “Gościa Niedzielnego”. Celem cyklicznych spotkań jest przybliżenie sytuacji z krajów objętych konfliktami zbrojnym oraz tych, gdzie chrześcijanie są zagrożeni.

– Najważniejsza jest pamięć o tym, że ten konflikt na Ukrainie nadal trwa. Pamięć i obecność – mówiła podczas spotkania Dorota Abdelmoula. Dziennikarka w 2016 i 2017 roku przebywała na Ukrainie. Jak podkreśliła, ludzie, którzy tam mieszkają, bardzo często są niesłusznie oskarżani o kolaborowanie z okupantem. – W rzeczywistości to są ludzie, którzy tam zostali, bo nie mają dokąd uciec – mówiła.

Z kolei ks. Leszek Kryża TChr podkreślił, że mieszkańcy pragną tylko jednego – zakończenia wojny. – Zwykli, szarzy obywatele nie widzą szans na rozwiązanie tego konfliktu. Każdy pyta o to, kiedy to piekło się skończy, ale nikt nie potrafi dać na to pytanie odpowiedzi – mówił kapłan.

Prelegenci w swoim wystąpieniu zaznaczyli, że sytuacja obywateli na Ukrainie jest bardzo ciężka: – Ludzie nie wiedzą, czy kupić jedzenie, leki czy opłacić rachunki. Emerytura, w przeliczeniu na złotówki, sięga około dwustu złotych. A ceny można porównać do tych, które są w Polsce – mówili.

Nie zabrakło także słów o pomocy ze strony Kościoła. – Kościół w dużej mierze wyręcza władze na Ukrainie z pomocy humanitarnej dla najbardziej potrzebujących – mówiła Abdelmoula. Podkreśliła także, że bardzo istotne jest, aby wsparcie dla ofiar wojny płynęło systematycznie, przez cały rok. – Informacje o potrzebach staramy się zbierać od miejscowego duszpasterza i sióstr zakonnych, bo oni najlepiej wiedzą, czego w danej chwili brakuje – dodał ks. Kryża.

Pola Dialogu znajdujące się w Krakowie przy ul. Stradomskiej 6 można odwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-17:00 oraz w soboty od godziny 10:00 do godziny 14:00.

Info za —> PKWP.org: Ks. Leszek Kryża TChr: Każdy pyta o to, kiedy to piekło się skończy