Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Beatyfikacja ks. Jana Franciszka Machy – Kat...

Beatyfikacja ks. Jana Franciszka Machy – Katowice, 20 listopada 2021

W katowickiej katedrze Chrystusa Króla odbyła się w sobotę, 20 listopada 2021 r., beatyfikacja ks. Jana Machy, zamordowanego przez Niemców podczas II wojny światowej, 3 grudnia 1942 r. 28-letni kapłan rozwinął w czasie okupacji siatkę pomocy charytatywnej na ogromną skalę. Za tę działalność oraz świadectwo został skazany na śmierć i ścięty. Uroczystości przewodniczył delegat papieża Franciszka kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Wideo —> Radio Maryja/TV Trwam: Beatyfikacja ks. Jana Franciszka Machy w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach 20.11.2021

Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!

Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!


Wierni, którzy już napełnili katedrę w Katowicach, modlili się, patrząc na sceny z życia ks. Jana Machy i słuchając tekstów – zarówno o nim, jak i tych, które sam napisał. Nabożeństwo poprzedzające Mszę świętą przygotowali aktorzy Teatru Cordis i stypendyści Dzieła Nowego Tysiąclecia…

Zobacz —> FOTORELACJĘ z UROCZYSTOŚCI

W słowie powitalnym abp Wiktor Skworc nawiązał do umieszczonego nad wejściem do katedry Chrystusa Króla napisu „Soli Deo honor et gloria”. – To słowa, które w czasach stalinizmu, kiedy człowiek czynił siebie bogiem, nasi przodkowie wypisali na frontonie katowickiej katedry, poświęconej w 1955 roku – powiedział – Samemu Bogu cześć i chwała, i dziękczynienie za owoce świętości w naszym lokalnym Kościele – mówił na początku liturgii metropolita katowicki. – Dziś nade wszystko dziękujemy za dar świętego życia kapłana Jana Franciszka Machy, którego beatyfikację przeżywamy…

(…) Po odczytaniu formuły beatyfikacyjnej zabrzmiało uroczyste „Alleluja” i nastąpiło odsłonięcie wizerunku bł. Jana Franciszka Machy pędzla prof. Antoniego Cygana, byłego rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (…) Przedstawiciele rodziny nowego błogosławionego wnieśli do prezbiterium jego relikwie. Są to: ostatni list do rodziców i rodzeństwa napisany przez ks. Jana Machę na krótko przed śmiercią, wykonany przez niego własnoręcznie różaniec oraz poplamiona krwią chusteczka. Relikwie zostały wniesione przez dwie siostrzenice i siostrzeńca ks. Jana, dzieci jego siostry Róży, która odwiedzała go przed śmiercią w więzieniu…

Zobacz więcej —> KAI/diecezja.pl: Beatyfikacja ks. Jana Machy

Zobacz też:

Wpis do księgi chrztu ks. Jana Franciszka Machy

Nabożeństwo przed Mszą św. beatyfikacyjną

Beatyfikacja ks. Jana Machy. Słowo powitania – abp Wiktor Skworc

Beatyfikacja ks. Jana Machy. Słowo podziękowania – abp Wiktor Skworc

Prezydent Andrzej Duda o bł. ks. Masze – List Prezydenta RP

Podczas uroczystości w katowickiej katedrze list od Papieża odczytał kanclerz kurii ks. Jan Smolec: „Naszą władzą apostolską zezwalamy, aby odtąd czcigodny Sługa Boży Jan Franciszek Macha był nazywany błogosławionym. I aby jego coroczne wspomnienie mogło być obchodzone 2 grudnia”. Rodzina przyniosła przed ołtarz relikwie błogosławionego ks. Jana Machy.

Zobacz więcej —> vaticannews.va: Ks. Jan Franciszek Macha został ogłoszony błogosławionym

– Nie omieszkajcie wzywać bł. ks. Jana Machy dla waszego Kościoła, aby zawsze był zjednoczony ze swoim biskupem w krzewieniu miłości, eliminowaniu podziałów i zwalczaniu niesprawiedliwości – powiedział kard. Marcello Semeraro w homilii Mszy św. beatyfikacyjnej ks. Jana Machy.

Posłuchaj homilii beatyfikacyjnej kard. Marcello Semeraro:

Wideo —> Radio Maryja/TV Trwam: Homilia wygłoszona podczas Mszy św. beatyfikacyjnej Sługi Bożego ks. Jana Franciszka Machy

Zobacz pełny tekst —> Homilii kard. Marcello Semeraro


Ks. Jan Macha urodził się 18 stycznia 1914 roku w Starym Chorzowie w rodzinie mistrza ślusarskiego Pawła i jego żony Anny z domu Cofałka. Z czwartej klasy miejscowej szkoły podstawowej przeszedł do państwowego gimnazjum klasycznego w Królewskiej Hucie i w 1933 roku zdał maturę. Chciał wstąpić do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, ale z powodu nadmiaru zgłoszeń nie został przyjęty. Tak też zapisał się na Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Odnowiony po roku wniosek został uwzględniony i po ukończeniu studiów teologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim i napisaniu pracy magisterskiej pt. „Monografia parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie” przyjął 25 czerwca 1939 roku święcenia kapłańskie.

Po dwumiesięcznym zastępstwie w rodzinnej parafii objął 10 września stanowisko wikarego przy kościele parafialnym św. Józefa w Rudzie Śląskiej. Tam nawiązał łączność z tajną organizacją i rozwinął ożywioną działalność charytatywną wśród rodzin polskich, dotkniętych skutkami okupacji. Po licznych aresztowaniach w grudniu 1940 roku gestapo zwróciło również na niego baczną uwagę. W przemyconym z mysłowickiego obozu liście do swoich rodziców pisał później kleryk Joachim Guertler, że ks. Macha w Zielone Świątki 1941 roku był wezwany do gestapo, ale go puścili, bo jeszcze nie mieli wszystkich dowodów w ręce i aresztowali go na gorącym uczynku, jak miał spotkanie w Katowicach. Nastąpiło to 5 września 1941. Znaleziono przy nim sprawozdanie z czerwcowej akcji charytatywnej z wyszczególnieniem Rudy, Orzegowa, Goduli, Lipin, Nowego Bytomia, Chropaczowa i Łagiewnik.

Po zastosowaniu odpowiedniego przesłuchania umieszczono go w obozie przejściowym w Mysłowicach. 17 lipca 1942 odbyła się przed sądem doraźnym w Katowicach krótka rozprawa, na której ks. Macha i wspomniany już kleryk Guertler skazani zostali na śmierć przez ścięcie. W przededniu śmierci ks. Macha napisał list do swoich rodziców i rodzeństwa, ogłoszony w 8. numerze „Gościa Niedzielnego” z 1951 roku, z którego przytaczamy krótkie wyjątki: … Jest to moje ostatnie pismo. Po 4 godzinach nastąpi moje stracenie… Pogrzebu mi nie użyczą, ale urządźcie mi na cmentarzu cichy zakątek, żeby od czasu do czasu ktoś o mnie wspomniał i zmówił za mnie Ojcze Nasz. Wyrok wykonano 3 grudnia 1942 roku w więzieniu katowickim.

Ciała ks. Machy nigdy nie wydano rodzinie, najprawdopodobniej zostało spalone w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Jego prośba została spełniona po latach, kiedy z inicjatywy kolegów rocznikowych w październiku 1951 r. powstał symboliczny grób ks. Jana na starym cmentarzu parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym.

(Archidiecezja Katowicka)

Na szczeblu diecezjalnym proces beatyfikacyjny ks. Jana Machy rozpoczął się w 2013 r. i trwał do 5 września 2015 roku. Następnie dokumentacja została złożona w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. 16 marca 2016 akta sprawy zostały publicznie otwarte i rozpoczął się etap rzymski procesu beatyfikacyjnego. Dekret potwierdzający męczeństwo sługi Bożego ks. Jana Franciszka Machy, kapłana archidiecezji katowickiej, papież Franciszek zatwierdził 28 listopada 2019 roku.

Uroczystość beatyfikacyjna pierwotnie zaplanowana na 17 października 2020 musiała zostać odwołana i przeniesiona ze względu na niepewną i dynamiczną sytuację związaną z pandemią. Wprowadzone obostrzenia uniemożliwiały przeprowadzenie beatyfikacji w ustalonym wcześniej terminie (…) Przyszły błogosławiony ma zostać ustanowiony patronem m.in. Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach.

(Archidiecezja Katowicka)


Beatyfikacja ks. Jana Machy jest okazją, żeby poznać bliżej tego górnośląskiego kapłana, który w pierwszych latach wojny na szeroką skalę rozwinął siatkę działalności charytatywnej. W rozmowie z Radiem Watykańskim historyk dr Andrzej Grajewski z redakcji „Gościa Niedzielnego” zwraca uwagę, że swoim zasięgiem wykraczała ona poza wszelkie okupacyjne standardy.

Ks. Jan Macha był także świetnym sportowcem, wicemistrzem Polski w piłce ręcznej oraz uzdolnionym muzykiem. Jutro w trakcie Mszy w katowickiej katedrze zagrają jego skrzypce, które przeszły renowację i zabrzmi specjalnie napisany utwór, właśnie na organy i skrzypce.

W rozmowie z papieską rozgłośnią Andrzej Grajewski przypomniał, że ks. Jan Macha podczas kolędy odbywanej w 1939 roku dostrzegł dramatyczną sytuację swoich parafian, których ojcowie i synowie byli represjonowani przez Niemców, trafiali do obozów koncentracyjnych oraz ginęli na wojnie. Postanowił im pomóc w oparciu o kręgi harcerzy oraz kleryków. Polskie podziemne zbrojne, które zauważyło tę działalność, wciągnęło jego grupę w swoje szeregi…

Zobacz więcej —> vaticannews.va: Ks. Jan Macha – męczennik i świadek miłosierdzia


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja