Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Apel o nieczęstowanie alkoholem kobiet w ciąży ...

Apel o nieczęstowanie alkoholem kobiet w ciąży – Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin

– Apelujemy o nieczęstowanie alkoholem kobiet w stanie błogosławionym. Nawet niewielkie ilości alkoholu bardzo szybko z krwią matki dostają się do dziecka rozwijającego się w jej łonie, dlatego lekarze zalecają całkowitą abstynencję w okresie ciąży – napisali w Apelu, wystosowanym przed Bożym Narodzeniem 2019 roku, pracownicy Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin Konferencji Episkopatu Polski.

W Apelu czytamy, że „nawet niewielkie ilości alkoholu mogą uszkodzić mózg, serce i inne narządy dziecka. Najpoważniejszym jednak skutkiem jest FAS – alkoholowy zespół płodowy”. Kobieta może urodzić dziecko z pełnoobjawowym FAS nawet jeśli raz nadużyje alkoholu w ciąży.

Publikujemy pełną treść Apelu.


Apel o nieczęstowanie alkoholem kobiet w stanie błogosławionym

Najbliższy, świąteczny czas będzie obfitował w spotkania opłatkowe, sylwestrowe i karnawałowe. Jest to okres, w którym zwyczajowo wypija się co najmniej przysłowiowy kieliszek wina lub lampkę szampana.

Jako pracownicy Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin apelujemy o nieczęstowanie alkoholem kobiet w stanie błogosławionym. Nawet niewielkie ilości alkoholu bardzo szybko z krwią matki dostają się do dziecka rozwijającego się w jej łonie, dlatego lekarze zalecają całkowitą abstynencję w okresie ciąży.

Nawet niewielkie ilości alkoholu mogą uszkodzić mózg, serce i inne narządy dziecka. Najpoważniejszym jednak skutkiem jest FAS – alkoholowy zespół płodowy. Dzieci z FAS mają problemy zdrowotne do końca życia, niejednokrotnie stwierdza się u nich wady wielu narządów, zwłaszcza mikrouszkodzenia mózgu.

Kobieta może urodzić dziecko z pełnoobjawowym FAS, nawet jeśli raz nadużyje alkoholu w ciąży. Dlatego apelujemy o nieczęstowanie alkoholem kobiet w stanie błogosławionym.

Z życzeniami błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia,

ks. Przemysław Drąg

Dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP

Beata Choroszewska

Krajowa Doradczyni Życia Rodzinnego

Warszawa, 20 grudnia 2019 r.


Info za —> episkopat.pl: Apel Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin o nieczęstowanie alkoholem kobiet w stanie błogosławionym