Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

3 maja 2021 na Jasnej Górze – Obchody Uroczy...

3 maja 2021 na Jasnej Górze – Obchody Uroczystości Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski

Msza św. odpustowa w uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, 3 maja 2021 r. odprawiona zostanie na Jasnej Górze na szczycie o godz.11.00. Będzie ją celebrował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który wygłosi też kazanie. Tego dnia Sanktuarium trwać będzie także w szczególnej łączności z papieżem Franciszkiem i wiernymi zgromadzonymi w różnych miejscach świata i błagać o ustanie pandemii. W Kaplicy Matki Bożej już płonie specjalna świeca – znak łączności z Papieżem. Podobna zostanie zapalona także na szczycie na Sumę odpustową. O godz. 18.00 rozpocznie się różaniec transmitowany przez media watykańskie.

Wideo —> Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów: Uroczystość NMP Królowej Polski – Msza Św. Odpustowa z Błoni Jasnogórskich (03.05.2021, Jasna Góra)

Święto 3 maja wyraża wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi. Zostało ustanowione na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej.

Polecamy też —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja

Zobacz też —> jasnagora.com: 55. rocznica Milenijnego Aktu Oddania Polski Matce Bożej

Już w wigilię święta, 2 maja 2021 r. podczas Apelu Jasnogórskiego abp Stanisław Gądecki w kaplicy Matki Bożej zapalił specjalną świecę i rozpoczął modlitwę o ustanie koronawirusa. W samą uroczystość, 3 maja o godz. 18.00 rozpocznie się różaniec transmitowany przez media watykańskie. Zgodnie z prośbą papieża maj będzie poświęcony maratonowi modlitewnemu pod hasłem: „Kościół modli się nieustannie do Boga”.

Czytaj relację / słowo abpa Stanisława Gądeckiego: episkopat.pl: Przewodniczący Episkopatu: Nadeszła godzina, aby zrodziło się marzenie o bardziej braterskim społeczeństwie

Transmisja modlitwy różańcowej w łączności z papieżem Franciszkiem:

Wielkie maryjne czuwanie modlitewne w łączności z papieżem Franciszkiem na Jasnej Górze odbyło się już w 2013r. Częstochowski klasztor został zaproszony jako jedno z dziesięciu sanktuariów świata, które uczestniczyły w modlitwie różańcowej o pokój na świecie, w ramach Międzynarodowego Dnia Maryjnego. 4 lata później, w setną rocznicę objawień fatimskich. 13 maja 2017 r. w sanktuarium odbył się specjalny „telemost modlitewny”. Było to czuwanie modlitewne w łączności z papieżem Franciszkiem i innymi sanktuariami maryjnymi na świecie.

Jasna Góra od lat trwa w łączności duchowej ze Stolicą Apostolską. Tu każdego dnia, od 1958r. zanoszona jest modlitwa w intencji sprawującego swój urząd apostolski papieża. To swoisty fenomen, bo nie ma drugiego takiego miejsca na świecie, gdzie każdego dnia sprawowana jest specjalna Msza św. za Następcę Piotra. W stałą duchową więź z Watykanem sanktuarium jasnogórskie zostało wprowadzone na prośbę św. Jana XXIII, który miał szczególne związki z Jasną Górą. Msza św. za papieża odprawiana jest przed Cudownym Obrazem codziennie o godz. 18.30.

Łączność Jasnej Góry z Watykanem to nie tylko codzienna Msza św. Kopię Cudownego Obrazu zabrał do Rzymu papież Pius XI. Z kolei Pius XII zgodził się w 1953 roku na otwarcie kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej w podziemiach bazyliki św. Piotra. Wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej obecny jest w Pałacu Apostolskim, w Castel Gandolfo. W 1979 r. Jan Paweł II powiedział do paulinów w Watykanie, że „on tutaj Jasnej Góry nie przeniósł, ale ją tu zastał”.

Wszyscy współcześni papieże: Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek nawiedzili Jasną Górę. Dziękowali za modlitwę w ich intencjach i prosili o jej kontynuowanie.

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski nawiązuje do obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r. i ślubów króla Jana Kazimierza, w których powierza on królestwo opiece Matki Bożej oraz do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Święto Oficjalnie zostało zatwierdzone w 1920 r. przez papieża Benedykta XV. Obchodzone jest od 1923 r. Po reformie liturgicznej w 1969 r. zostało podniesione do rangi uroczystości. Święto wyraża wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi. Zostało ustanowione na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej.

Info na podstawie —> Izabela Tyras, Biuro Prasowe Jasnej Góry: Uroczystość Królowej Polski w łączności z papieżem Franciszkiem

Zobacz też —> episkopat.pl: 3 maja: Zebranie Rady Stałej KEP na Jasnej Górze


Dołącz do Get Mercy – dodawaj swoje intencje, wspieraj innych modlitwą i postem: