Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

24 maja 2018 – Święto Jezusa Chrystusa, Najw...

24 maja 2018 – Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Czwartek 24 maja 2018 r. to Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana, obchodzone w Polsce od 2013 r. Ma ono przyczynić do świętości życia duchowieństwa oraz być inspiracją do modlitwy o nowe, święte i liczne powołania kapłańskie.

Decyzję o wprowadzeniu święta podjęli biskupi zgromadzeni na 360. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Zakopanem w listopadzie 2012 r. W następstwie tej decyzji, w lutym 2013 r. Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatwierdziła dla Kościoła w Polsce nowe święto oraz zatwierdziła jego coroczne obchody na czwartek po Niedzieli Zesłania Ducha Świętego.

Biskupi podkreślają, że święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana, wprowadzone w ostatnich dniach pontyfikatu papieża Benedykta XVI jest dla Kościoła w Polsce niejako jego testamentem duchowym.

Dziś Msze św. są odprawiane według specjalnego formularza mszalnego; w brewiarzu przewidziane są specjalne czytania.

Zobacz —> Czytania liturgiczne na dziś

Info za —> BP KEP/episkopat.pl: Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana


Wideo (2013): Ks. Dominik Ostrowski, konsultor Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, wyjaśnia, jakie są okoliczności powstania święta Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana, a także dlaczego na jego obchody wybrano czwartek po Zesłaniu Ducha Świętego.