Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

8 sierpnia – Wspomnienie św. Dominika, Założ...

8 sierpnia – Wspomnienie św. Dominika, Założyciela Zakonu Kaznodziejskiego

W dniu 8 sierpnia Kościół obchodzie liturgiczne wspomnienie  św. Dominika, prezbitera, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego, zwanego dominikańskim.

Dominik urodził się w Caleruega w Hiszpanii około roku 1170. Po studiach teologicznych został kanonikiem w Osmie. Owocnie zwalczał herezję albigensów. Założył Zakon Kaznodziejski, który wkrótce rozszerzył się w całej Europie. Zmarł w Bolonii 6 sierpnia 1221 r.

Zobacz więcej o św. Dominiku —> na brewiarz.pl

Wideo↑ —> Misericordia TV: Skarby Kościoła 8 sierpnia | św. Dominik Guzmán

Zobacz też —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 8 sierpnia 2023 roku

 


Obejrzyj: Święty Dominik – głosiciel Prawdy:

Wideo —> Центр святого Домініка: Święty Dominik – głosiciel Prawdy

Obejrzyj też —> Zakon Kaznodziejski: Dlaczego Święty Dominik? – dominikanie o swojej fascynacji

Dziś wieczorem braci i siostry ze wspólnot dominikańskich I nieszporami rozpoczną w swoich klasztorach uroczystość…

Opublikowany przez dominikanie.pl Poniedziałek, 7 sierpnia 2017

 

Największą zasługą św. Dominika i pamiątką, jaką po sobie zostawił, jest założony przez niego Zakon Kaznodziejski. Zakon dał Kościołowi wielu świętych. Wśród nich do najjaśniejszych gwiazd należą św. Tomasz z Akwinu (+ 1274), doktor Kościoła, św. Rajmund z Penafort (+ 1275), św. Albert Wielki (+ 1280), doktor Kościoła, św. Wincenty Ferreriusz (+ 1419), św. Antonin z Florencji (+ 1459), papież św. Pius V (+ 1572), św. Ludwik Bertrand (+ 1581), św. Katarzyna ze Sieny (+ 1380), doktor Kościoła i patronka Europy, oraz św. Róża z Limy (+ 1617). Zakon położył wielkie zasługi na polu nauki, wydając uczonych na skalę światową w dziedzinie teologii, biblistyki czy liturgii. Kiedy zostały odkryte nowe lądy, dominikanie byli jednymi z pierwszych, którzy na odkryte tereny wysyłali swoich misjonarzy.

Czytaj więcej  —> brewiarz.pl: Święty Dominik Guzman, prezbiter

Zakon Dominikanów —> www.zakon.dominikanie.pl

Papież Benedykt XVI o świętym Dominiku:

“… Ten wielki święty przypomina nam, że w sercu Kościoła musi zawsze płonąć misyjny zapał, który nieustannie popycha do niesienia pierwszego przepowiadania Ewangelii, a tam gdzie to konieczne, do nowej ewangelizacji: to bowiem Chrystus jest najcenniejszym dobrem, jakie ludzie wszystkich czasów i miejsc mają prawo poznać i miłować! Krzepiący jest widok, jak także w Kościele dnia dzisiejszego jest wielu – duszpasterzy i wiernych świeckich, członków prastarych zakonów i nowych ruchów kościelnych – którzy z radością poświęcają swe życie dla tego najwyższego ideału: głosić i świadczyć Ewangelię!…”

Czytaj całość —> wiara.pl: Święty Dominik, Katecheza Benedykta XVI z 3 lutego 2010 roku


Posłuchaj: Recepta św. Dominika na głoszenie Ewangelii

Wideo —> Maskacjusz TV: Recepta św. Dominika na głoszenie Ewangelii


15 sierpnia 1217 św. Dominik rozesłał z Prouille pierwszych braci. Po wezwaniu Ducha Świętego powiedział braciom o swoim pragnieniu. Ponieważ było ich niewielu, rozchodzili się bez nadziei ponownego spotkania zadając sobie pytanie: „Co będziemy robić w Paryżu, Bolonii czy Rzymie?”. W odpowiedzi usłyszeli: „Głosić, studiować i zakładać klasztory”.

Czytaj całość —> zakon.dominikanie.pl: Charyzmat


Nie od dziś wiadomo, że większość świętych ma swoje „specjalizacje”. Św. Dominik de Guzman, którego wspomnienie liturgiczne przypada 8 sierpnia, jest ekspertem m.in. od poczęć.

– Wypływająca z modlitwy i współczucia charyzma naszego założyciela zaowocowała nie tylko nową rodziną zakonną głosicieli Ewangelii. Nieustannie sięga dalej, dotykając potrzeb pojedynczych ludzi – przekonują ss. dominikanki.

„O spem miram”

O nadziejo przedziwna, którąś dał opłakującym Cię, kiedy przybliżał się Twój zgon: że będziesz po swej śmierci pomocny swoim braciom, skoro stawisz się przed Wszechmocnego Boga tron.

Spełń, Ojcze, to, coś przyrzekł w ostatnią godzinę, i nam, Twoim sługom, okaż swą przyczynę.

Ty, coś tyloma cudy swe imię wsławił, gdyś leczył ciała chore i kalekie, przyjdź do nas z łaską Pana Chrystusową i uzdrów dusze tą niebiańską mocą.

Spełń, Ojcze…

Niech Ojcu chwała wiecznie brzmi, Synowi i Duchowi po wszystkie dni.

Spełń, Ojcze…,

Módlmy się: Wszechmogący Boże, niech św. Dominik, który był gorliwym głosicielem objawionej prawdy, wspiera Twój Kościół swoimi zasługami i nauką i niech będzie dla nas troskliwym opiekunem. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Czytaj całość —> Echo Katolickie/Opoka.org.pl: O nadziejo przedziwna…