Zmiana czasu na zimowy

W nocy z soboty na niedzielę 27 na 28 października 2018 r., przypada w Polsce i większości państw Europy zmiana czasu z “letniego” na czas “zimowy” – wskazówki zegara zostaną przesunięte z godziny 3:00 na 2:00 w niedzielę 28 października. Do czasu letniego powrócimy – być może po raz ostatni – w dniu 31 marca 2019 r.

W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego (zimowy czas środkowoeuropejski (CSE) wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni (środkowoeuropejski czas letni (CLSE) przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: “Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października”.

Zobacz więcej —> polskieradio.pl: Zmiana czasu na zimowy już w ten weekend. Czy to ostatni raz?

Polska popiera postulat odejścia od zmian czasu, ale nie ma decyzji, czy ostatecznie zostanie czas letni czy zimowy – powiedział PAP wiceszef Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii Marcin Ociepa. Resort przedsiębiorczości i technologii chce zlecić sondaż w tej sprawie.

Zobacz więcej —> PAP/Gosc.pl: Ministerstwo chce zlecić sondaż w sprawie zmiany czasu w Polsce

W związku ze zmianą czasu w nocy z 27 na 28 października 2018 r. 15 pociągów PKP Intercity zatrzyma się na godzinę na najbliższej stacji, tak aby dotrzeć do celu zgodnie z aktualnym rozkładem jazdy.

Zmiana środkowoeuropejskiego czasu letniego (CLSE) na zimowy czas środkowoeuropejski (CSE) odbywa się corocznie w ostatni weekend października na podstawie Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017–2021. Czas zimowy obowiązuje w około 70 krajach na całym świecie. W Europie wskazówek zegara nie przesuwają jedynie mieszkańcy Islandii, Rosji i Białorusi.

Zobacz więcej —> pkp.pl: Zmiana czasu na zimowy – pociągi PKP Intercity pojadą bez zmian