Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Zmarła Halina Kwiatkowska – koleżanka z lat ...

Zmarła Halina Kwiatkowska – koleżanka z lat szkolnych i studenckich Karola Wojtyły – 13 listopada 2020

Halina Kwiatkowska, krakowska aktorka i pedagog, koleżanka z lat szkolnych i studenckich Karola Wojtyły zmarła w dniu 13 listopada 2020 r. w wieku 99 lat.

Halina Kwiatkowska urodziła się 25 kwietnia 1921 r. w Bochni. Jako aktorka debiutowała w przedstawieniu „Król Duch” Juliusza Słowackiego w konspiracyjnym Teatrze Rapsodycznym stworzonym w Krakowie przez Mieczysława Kotlarczyka. Przez wiele lat występowała na deskach krakowskich scen – m.in. w Teatrze im. Słowackiego i w Narodowym Starym Teatrze, współpracując m.in. z Jerzym Jarockim i Konradem Swinarskim. Występowała w filmach m.in. Andrzeja Wajdy i Wojciecha Jerzego Hasa. Przez czterdzieści lat była pedagogiem krakowskiej AST. Odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Zobacz też —> Modlitwa św. Gertrudy za zmarłych


Halina Kwiatkowska była uczennicą żeńskiego gimnazjum w Wadowicach, gdy uczniem męskiego gimnazjum był Karol Wojtyła. Połączyła ich wspólna pasja – szkolny teatr. Przyjaźnili się 72 lata. Od opowieści krakowskiej aktorki rozpoczął się w styczniu 2020 roku cykl „Poznaj Go” przygotowany przez Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej z okazji obchodów 100-lecia urodzin Karola Wojtyły.

Pierwszą ważną szkolną sztuką była „Antygona”. Halina grała tytułową rolę, a Karol partnerował jej jako Hajmon. Później Halina z Karolem byli teatralną parą także w dramacie Słowackiego – ona jako Balladyna, a on jako Kirkor.

– On był pogodnym kolegą, dlatego go bardzo lubili w szkole, mimo że nie pozwalał odpisywać swoich zadań, a uczył się wspaniale. Natomiast jeśli jakiś kolega nie rozumiał danego tematu, to on przychodził, siadali gdzieś w kątku i on go uczył – wspominała Halina Kwiatkowska wskazując też na sportowe pasje Karola Wojtyły – szczypiorniak, pływanie, rower, a przede wszystkim góry. – Ale z tym wszystkim ten chłopiec był jak gdyby odrębny. Nie umiem powiedzieć na czym ta odrębność polegała – mówiła zwracając uwagę, że Karol w młodości stracił najpierw matkę, a potem starszego brata i wychowywał się sam z ojcem; w tym czasie – mimo tak młodego wieku – czytał filozoficzne książki i uczył się obcych języków. – Ale nie to było jego główną cechą. Główną cechą Karola była niesłychana pobożność, którą wpoił w niego ojciec – wspominała Halina Kwiatkowska dodając, że Karol Wojtyła był w Wadowicach widywany w kaplicy Matki Boskiej, jak leżał krzyżem w czasie modlitwy.

Po maturze i Halina, i Karol zaczęli studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie wojny oboje należeli do zespołu Teatru Rapsodycznego Mieczysława Kotlarczyka. Wśród ich rówieśników było wiele utalentowanych kolegów i koleżanek, ale – jak podkreślała aktorka – „On spośród nas – jeśli można tak powiedzieć – zrobił największą karierę”.

Obejrzyj odcinek cyklu “Poznaj Go” w którym śp. Halina Kwiatkowska wspomina Karola Wojtyłę:

Info na podstawie / wideo —> Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej: Zmarła Halina Kwiatkowska – koleżanka z lat szkolnych i studenckich Karola Wojtyły

Zobacz też —> KAI/vaticannews.va: Zmarła Halina Kwiatkowska, artystka i przyjaciółka Jana Pawła II


Dołącz do Get Mercy – publikuj swoje uczynki miłosierdzia, inspiruj innych!