Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Zmarł ks. infułat Janusz Bielański, wieloletni pro...

Zmarł ks. infułat Janusz Bielański, wieloletni proboszcz katedry wawelskiej – 3 listopada 2018

W sobotę 3 listopada 2018 r. w godzinach porannych zmarł ks. infułat Janusz Bielański, kanonik Krakowskiej Kapituły Katedralnej, który był wieloletnim proboszczem katedry wawelskiej. Ostatnie miesiące życia spędził w krakowskim Domu Księży Chorych im. św. Franciszka z Asyżu.

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dzisiaj w godzinach porannych zmarł ksiądz infułat Janusz Bielański, wieloletni…

Opublikowany przez Katedra na Wawelu Sobota, 3 listopada 2018

 

Ksiądz infułat Janusz Bielański urodził się w dniu 25 marca 1939 roku w Różance w Województwie Lwowskim. W krakowskim seminarium duchownym był rocznikowym kolegą kardynała Stanisława Dziwisza oraz biskupa Jana Zająca.

Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Wojtyły w dniu 23 czerwca 1963 roku w katedrze na Wawelu.

Był wikariuszem w Paszkówce koło Skawiny, Oświęcimiu, a także w parafii św. Mikołaja w Krakowie. Został proboszczem w Mydlnikach, a następnie duszpasterzem w Nowej Hucie.

W latach 1983-2007 ksiądz infułat Janusz Bielański był proboszczem Królewskiej Katedry na Wawelu – na to stanowisko mianował go kardynał Franciszek Macharski.

W sobotę 3 listopada o godzinie 16:15 zabrzmiał dzwon Zygmunt. Zgodnie z wielowiekową tradycją dzwon Zygmunt bije w momencie instalacji i śmierci kanonika krakowskiej Kapituły Katedralnej.

Info za —> Archidiecezja Krakowska: Odszedł do Pana ksiądz infułat Janusz Bielański

Fot. Katedra na Wawelu | facebook.com


Będąc proboszczem najważniejszej parafii w archidiecezji krakowskiej, obecny był przy niemal wszystkich wizytach Jana Pawła II w ojczyźnie i podejmował papieża w Katedrze Wawelskiej. Ks. Bielański wielokrotnie wspominał  brewiarz odmawiany wraz z Ojcem św. w Katedrze. Ta wspólna modlitwa, jak podkreślał, to były dla niego ważne rekolekcje. Widział Jana Pawła II zatopionego w modlitwie, który nigdzie się nie spieszył i był tak skupiony, że zdawał się przebywać poza otaczającą rzeczywistością.

Wspominał także, że kiedy podczas studiowania planu wizyty Jana Pawła II w 1997 roku nie odnalazł w nim Katedry Wawelskiej oraz kościoła Mariackiego wraz z ks. Bronisławem Fidelusem pojechali do Watykanu prosić Ojca św., by te miejsca jednak zechciał odwiedzić. Jan Paweł II miał wtedy powiedzieć, że w Katedrze Wawelskiej jest codziennie – sercem i myślą. I codziennie, klęcząc przed św. Stanisławem, modli się za całą Polskę.

Czytaj więcej —> Archidiecezja Krakowska: Człowiek jest taki, jakim go wychowali ojciec i matka