Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Zapal wirtualną świecę – Dołącz do akcji ...

Zapal wirtualną świecę – Dołącz do akcji “Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”

W oknach milionów domów, ale także urzędów, szkół i innych instytucji 13 grudnia 2019 r., o godz. 19:30, zapłoną świece – symbol upamiętniający ofiary stanu wojennego. Instytut Pamięci Narodowej zachęca wszystkich do udziału w akcji “Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. W akcji może wziąć udział każdy, zapalając świeczkę w oknie lub wirtualnie na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl

Zobacz też —> 38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego – 13 grudnia 2019 – Dzień modlitw za ofiary stanu wojennego

13 grudnia 2019 r., o godz. 19.00, IPN zaprasza na pl. Piłsudskiego w Warszawie na wspólną modlitwę w intencji ofiar stanu wojennego, którą poprowadzi ks. infułat Jan Sikorski. Po modlitwie zostanie ułożony krzyż ze zniczy, który upamiętni ofiary stanu wojennego. Ksiądz Sikorski pod koniec 1981 r. został oddelegowany do duszpasterstwa wśród internowanych w więzieniu na warszawskiej Białołęce. Po śmierci ks. Jerzego Popiełuszki prowadził Msze św. za Ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Został też honorowym kapelanem „Solidarności” regionu Mazowsze.

Nad kolejną edycją akcji społeczno-edukacyjnej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” – podobne jak w ubiegłych latach – honorowy patronat objął Prezydent RP, Andrzej Duda. Akcja prowadzona przez Instytut Pamięci Narodowej ma na celu upamiętnienie wszystkich tych, którzy stracili życie lub w inny sposób ucierpieli w wyniku wprowadzonego 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego.

O zapalenie 13 grudnia świec – symbolicznych świateł pamięci – w urzędach i budynkach użyteczności publicznej zaapelował w liście do władz państwowych i samorządowych prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski również zachęca do tego, by dziś wieczorem w naszych oknach postawić zapalone świece. Powiedział: „Na znak naszej solidarności i pamięci o tragicznych wydarzeniach z 13 grudnia 1981 roku – wzorem św. Jana Pawła II – zapalmy w naszych oknach świecę, która upamiętni bolesne wydarzenia sprzed 38 lat”. Tego dnia w Kościele w Polsce obchodzimy dzień modlitw za ofiary tego czasu.

Zobacz więcej o akcji —> Pamiętajmy o ofiarach stanu wojennego – 13 grudnia zapalmy Światło Wolności

Wideo —>IPNtvPL: Zapal Światło Wolności – spot 2016

Zainicjowana przez Instytut Pamięci Narodowej kilka lat temu akcja społeczna „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy, ale też inni mieszkańcy Wolnego Świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. Aby dać wyraz solidarności z tysiącami internowanych i ich rodzinami, w oknach stawiano symboliczne świeczki.

Do podobnego gestu jedności z żyjącymi w rzeczywistości stanu wojennego w odezwie do narodu wzywał wtedy Amerykanów prezydent Ronald Reagan. – Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia przynoszą dzielnemu narodowi polskiemu niewiele radości. Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. Na pierwsze przejawy wolności rządzący odpowiedzieli brutalną siłą, zabójstwami, masowymi aresztowaniami i utworzeniem obozów internowania – mówił do nich w bożonarodzeniowym orędziu. Świece zapalane w oknach amerykańskich domów miały symbolicznie wołać o sprawiedliwość i być aktem protestu –We wcześniejszych latach XX wieku za sprawą panoszącego się zła pojawiła się groźba, że światła całego świata zgasną. Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić – mówił Prezydent.

W akcie solidarności z cierpiącymi rodakami Jana Paweł II nakazał, by także w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie pojawiło się symboliczne światełko. Ojciec święty przez cały czas trwania stanu wojennego bacznie przyglądał się sytuacji w Polsce, wspierał działającą w podziemiu opozycję a na polu dyplomatycznym zabiegał o niezaognianie konfliktu i unikanie ofiar.

Za —> ipn.gov.pl: Pamiętajmy o ofiarach stanu wojennego – 13 grudnia zapalmy Światło Wolności