Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Zakończył się V Kongres Nowej Ewangelizacji pod ha...

Zakończył się V Kongres Nowej Ewangelizacji pod hasłem “Radość Miłości” – Gniezno, 27 października 2019

W dniach 24-27 października 2019 r. odbył się w Gnieźnie V Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji pod hasłem „Radość Miłości”. Tematem spotkania była rodzina – jej rola, znaczenie, kondycja i kryzysy, jakie współcześnie przeżywa. Mszy św. na zakończenie Kongresu, w niedzielę 27 października 2019 r., przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak. – Od konkretu ludzkiego życia prowadzimy człowieka do ideału. Ale nie zrobimy tego nigdy, jeśli nie zobaczymy Boga obecnego w jego życiu teraz – mówi abp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski, podsumowując Kongres.

Wideo —> Homilia abp. Wojciecha Polaka podczas Mszy św. na zakończenie V Kongresu Nowej Ewangelizacji

Na V Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji do Gniezna przyjechali m.in. kard. Kazimierz Nycz, abp Grzegorz Ryś, Charles Whitehead, pomysłodawca adresowanej do rodzin inicjatywy „Celebrate” oraz o. Ksawery Knotz, znany rekolekcjonista i duszpasterz rodzin. O wygłoszenie konferencji i udział w panelach dyskusyjnych poproszono duchownych i świeckich z Polski i zagranicy m.in.: prof. Kaję Kaźmierską z Uniwersytetu Łódzkiego, o. Fidalgo Antonio Gerardo CSsR, współautora książki „Amoris laetitia jako ewangelia miłości i droga do przebycia”, bp. Wiesława Śmigla z Rady KEP ds. Rodziny oraz Marcina Zielińskiego, lidera Wspólnoty Uwielbienia „Głos Pana” ze Skierniewic.

Kongres składał się zarówno z namysłu teologicznego realizowanego przez konferencje i warsztaty, modlitwy wspólnotowej i indywidualnej jak i bezpośredniej ewangelizacji w czasie rodzinnego festynu. Kongres poprzedziło forum dla kapłanów poświęcone papieskiej adhortacji Amoris laetitia. Uczestnicy Kongresu mogli też wysłuchać szeregu nauk rekolekcyjnych ks. Teodora Suchonia opartych na życiu świętych małżonków Zelii i Ludwika Martin.

W czasie niedzielnej przedpołudniowej sesji próbowano zebrać kongresowe owoce. Uczestnicy dzielili się tym, jakie doświadczenia zabierają do swoich domów z Gniezna.

Podsumowując Kongres abp Grzegorz Ryś przywołał słowa z konferencji o. Ksawarego Knotza OFMCap, że „więź małżeńska jest sakramentem obecności Chrystusa”. – Tak jak Chrystus jest obecny w chlebie i winie, tak jest obecny w więzi małżeńskiej. Ta więź Go uobecnia. To jest to, czego my potrzebujmy. Małżeństwo to jest miejsce, gdzie się Chrystus objawia – mówił metropolita łódzki.

Abp Ryś zwrócił także uwagę na przełom w namyśle teologicznym, który uprawia papież Franciszek. – Ojciec Święty nie zmienia doktryny, ale punktem wyjścia dla niego jest życie, a nie idee – zauważył przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. – To jest przełom, którego potrzebujemy. Od konkretu ludzkiego życia prowadzimy człowieka do ideału. Ale nie zrobimy tego nigdy, jeśli nie zobaczymy Boga obecnego w jego życiu teraz – wyjaśniał abp Ryś.

Zobacz więcej —> nowaewangelizacja.org: V Kongres: Prowadźmy człowieka do ideału, ale wychodźmy od konkretu życia

Mszy św. na zakończenie V Kongresu Nowej Ewangelizacji, w niedzielę 27 października 2019 r., przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak. – Być blisko i nie osądzać, ale towarzyszyć. Kościół jest po to, aby towarzyszyć nie rodzinie idealnej, ale takiej jaka ona jest. Punktem wyjścia jest życie, jest człowiek – przypominał metropolita gnieźnieński. – Mieliśmy okazję zobaczyć i rozeznać do kogo i jak jesteśmy posłani, z czym i w jaki sposób mamy dalej iść, ale nade wszystko, w jaki sposób sami przeżywać to nasze wychodzenie, aby było ono autentycznym owocowaniem. Problem rodzi się wówczas, gdy żądamy, aby relacje były idylliczne czy też, aby ludzie byli doskonali, albo gdy siebie stawiamy w centrum i oczekujemy wyłącznie, aby się działo tak, jak chcemy – mówił abp Polak cytując przywoływaną wielokrotnie w czasie kongresowych obrad papieską adhortację Amoris laetitia.

Zobacz więcej —> archidiecezja.pl: Prymas na zakończenie Kongresu Nowej Ewangelizacji

Podsumowanie ostatniego dnia Kongresu w obiektywie J. Andrzejewskiego. Zachęcamy do obejrzenia!

Opublikowany przez Nowa Ewangelizacja (KEP) Poniedziałek, 28 października 2019

 

V Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji zorganizowały: Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji oraz archidiecezja gnieźnieńska. – Celem działalności Zespołu do spraw Nowej Ewangelizacji przy KEP jest dawanie narzędzi, kształtowanie i formowanie współczesnych ewangelizatorów. Temu służą między innymi kongresy. Służą temu też dwuletnie szkoły ewangelizatorów (OSE), kolejna jej edycja rusza jesienią w Porszewicach pod Łodzią oraz doroczne rekolekcje dla kapłanów i rekolekcje dla sióstr zakonnych. Wszystko po to, żeby dawać nowe narzędzia i wspólnie szukać takich metod przepowiadania, które docierać będą do współczesnego człowieka – dodaje ks. Michał Olszewski SCJ rzecznik Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji.

Posłuchaj materiałów audio:

Zobacz —> więcej

Info i audio za —> Zespół ds. Nowej Ewangelizacji / episkopat.pl: Zakończył się V Kongres Nowej Ewangelizacji: prowadźmy człowieka do ideału, ale wychodźmy od konkretu życia