Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Wyrwani z ulicy – Ks. Michał Wziętek SDB o &...

Wyrwani z ulicy – Ks. Michał Wziętek SDB o “Don Bosco Makululu – Iciloto” w Zambii

Ksiądz Michał Wziętek SDB od 28 lat pracuje w Zambii. W styczniu 2017 roku salezjanom udało się otworzyć nową placówkę w Makululu – dzielnicy slumsów w Kabwe. Ks. Michał, w rozmowie dla serwisu Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego opowiedział o swojej pracy, chłopcach ulicy i marzeniach.

Gdzie się znajdujemy?

Ksiądz Michał: Znajdujemy się w „Don Bosco Makululu”, popularnie zwanym „Iciloto”. Można to przetłumaczyć, jako sen, marzenie. Ksiądz Bosko miał marzenie: chciał zająć się jak największą liczbą opuszczonych dzieci i młodzieży. My tutaj, w Afryce mamy to samo marzenie. Chcemy zrobić coś dla najuboższych, najbiedniejszych z dzielnicy Makululu. Początki są bardzo skromne i trudne, ale mamy już pierwszy dom dla dzieci. Mieszkają w nim dzieci osierocone oraz takie, które zabraliśmy z ulic Kabwe. Na razie mamy szóstkę dzieci, ale mam nadzieję, że wkrótce będzie ich około dwudziestu. Więcej chyba na razie się nie zmieści.

Oprócz tego mamy nieformalną szkołę. Przychodzą do niej dzieci, które nigdy nie miały możliwości, by się uczyć. Ze względu na wiek, nie mogą już pójść do rządowej szkoły. Uczniów jest już ponad 350. Mimo że budynek jest mały, to uczniowie jakoś się mieszczą. Lekcje prowadzone są na dwie zmiany.

Jakie są księdza sny i zamiary dotyczące przyszłości domu dla chłopców?

To właściwie będzie kilka lub kilkanaście domów. To już nie zależy ode mnie. Dostaję polecenia tam z góry [wskazuje niebo], od Matki Bożej i księdza Bosko. Chcemy mieć takich domów dziecka jak najwięcej. W każdym z nich około 15 – 20 chłopców, żeby żyli jak w rodzinie. Na naszym terenie zmieści się 10 albo 15 domów. Ile nam się uda wybudować, to zależy od Boga i od dobroci oraz życzliwości tych, którzy mogą nas wesprzeć duchowo i materialnie …

Czytaj dalej —> misjesalezjanie.pl: Wyrwani z ulicy


Wesprzyj —> Dofinansowanie domu dziecka w Kabwe w Zambii


Iciloto w języku bemba znaczy sen lub marzenie. Ksiądz Michał Wziętek SDB, misjonarz w Zambii miał marzenie. Marzył, by wybudować dom dla dzieci z Makululu – dzielnicy slumsów w Kabwe. Sen się spełnił. Powstał pierwszy dom dziecka Iciloto – pomóż go wyposażyć i wyżywić dzieci —> Zobacz jak!

Zobacz —> 7 faktów o Makululu

#Iciloto Dzieciom w Makululu potrzeba jest pomoc. Wspieraj dom dziecka Iciloto Projekt 535: http://misjesalezjanie.pl/projekt-535-zambia-dom-dziecka/#misjesalezjanie

Opublikowany przez Salezjański Ośrodek Misyjny na 15 marca 2018