Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Wanda Błeńska w 3 minuty – Wideoimpresja o M...

Wanda Błeńska w 3 minuty – Wideoimpresja o Matce Trędowatych

W niedzielę 23 czerwca 2019 r., w dniu imienin dr Wandy Błeńskiej i w 75. rocznicę jej uwięzienia w czasie II wojny światowej, został opublikowany trzyminutowy film o Matce Trędowatych. Dr Błeńska, która przez ponad 40 lat pracowała wśród trędowatych w Ugandzie, jest kandydatką na ołtarze archidiecezji poznańskiej oraz świadkiem wiary Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego w październiku 2019 r.

Wideo —> Wanda Błeńska/YouTube: Wanda Błeńska w 3 minuty

Twórcami filmu są: ks. Jarosław Czyżewski (odpowiedzialny za zbieranie materiałów i świadectw o Wandzie Błeńskiej) oraz Akademickie Koło Misjologiczne im. dr Wandy Błeńskiej przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Realizacja: MVP Media.

Film ukazuje się w dniu imienin Wandy Błeńskiej, a także w 75. rocznicę jej aresztowania. W czasie II wojny światowej działała w Armii Krajowej. Gdy Niemcy złapali łączniczkę i rozszyfrowali gryps Wanda Błeńska – w dniu swoich imienin, 23 czerwca 1944 r., – trafiła do więzienia za działalność konspiracyjną. Groził jej wyrok śmierci. Ostatecznie, po przeszło dwóch miesiącach została wykupiona za żywność.

Obecnie trwają prace nad stroną internetową poświęconą tej, którą św. Jan Paweł II nazwał „ambasadorem misyjnego laikatu”. Strona wandablenska.pl zostanie uruchomiona we wrześniu.

Wanda Błeńska urodziła się w Poznaniu w 1911 r. Od dziecka marzyła o tym, by zostać lekarzem na misjach. W 1951 r. rozpoczęła pracę wśród trędowatych w Bulubie w Ugandzie. Spędziła tu blisko 43 lata. Powołała do życia centrum szkolenia asystentów medycznych w zakresie diagnozowania i leczenia trądu (dziś ośrodek szkoleniowy nosi jej imię). Została jednym z najlepszych specjalistów na świecie w dziedzinie leczenia trądu.

Oprócz kompetencji zawodowych zdobyła serca Ugandyjczyków swoim podejściem do chorych.  „To jest ładna praca – być lekarzem na misjach. Bo nie tylko leczy się choroby, ale również duszę. Ilu wyleczyłam dobrym leczeniem, a ilu wybłagałam modlitwą, tego nie wiem…” – mówiła dr Wanda Błeńska. Nazwano ją Matką Trędowatych. Dzięki swej pracy pomogła przełamać społeczny lęk przed chorymi na trąd. Podjęła wiele działań, by przywrócić im poczucie godności. Zmarła w Poznaniu 27 listopada 2014 r. w wieku 103 lat. Za kilka miesięcy minie pięć lat od jej śmierci.

Info za / zobacz więcej —> episkopat.pl: Film na imieniny śp. dr Wandy Błeńskiej | ekai.pl: Trzyminutowy film o dr Wandzie Błeńskiej

Wanda Błeńska w 3 minuty

Krótka historia Niezwykłej Kobiety: lekarki, misjonarki, Matki Trędowatych, kandydatki na ołtarze, świadka wiary Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego w październiku 2019 r. Wanda Błeńska. Twórca: ks. Jarek Czyżewski (odpowiedzialny za zbieranie materiałów i świadectw o Wandzie Błeńskiej) oraz Akademickie Koło Misjologiczne im. dr Wandy Błeńskiej.Realizacja: MVP Media.

Opublikowany przez Wanda Błeńska Piątek, 21 czerwca 2019