Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

W Święto Dziękczynienia 2018 zapłonie tzw. świeca ...

W Święto Dziękczynienia 2018 zapłonie tzw. świeca Piusowa – świeca Niepodległości

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, podczas 11. Święta Dziękczynienia zapłonie świeca Niepodległości – dar Piusa IX.  Życzeniem Papieża było, aby zapalono ją w wolnej Warszawie – w niedzielę 3 czerwca 2018 r. uroczyście zapalą ją w Świątyni Opatrzności Bożej prezydent RP Andrzej Duda i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Historia świecy podarowanej Polakom przez papieża Piusa IX (od jego imienia nazwaną świecą Piusową) była znana niewielu osobom. Podczas kanonizacji św. Jozafata Kuncewicza 29 czerwca 1867 r. w bazylice św. Piotra w Rzymie papież Pius IX zwrócił się do Polaków i wskazując świecę, powiedział: „Zapalcie ją w wolnej Warszawie”.

„Polski nie było na mapie świata – opowiada ks. prałat Wiesław Kądziela. A ta kanonizacja była kanonizacją znaczącą, bo wyniesiono na ołtarze świętego, który działał na terenach dawnej Rzeczpospolitej”.

Papieski dar przechowano w Kolegium Polskim w Rzymie i dopiero po ponad pół wieku, gdy Polska odzyskała niepodległość – świecę przewieziono do Warszawy. W archikatedrze św. Jana Chrzciciela zapalił ją uroczyście jeden z senatorów, Wojciech Trąbczyński.

Od 1939 r. świeca była przechowywana w seminarium duchownym – najpierw w kaplicy seminaryjnej, a od lat 80. w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu. Teraz zostanie zapalona ponownie podczas dziękczynienia w 100. rocznicę niepodległości.

Info / wiedeo za —> Archidiecezja Warszawska: „Zapalcie ją w wolnej Warszawie”. W Święto Dziękczynienia zapłonie tzw. świeca Piusowa – świeca Niepodległości