Nasze serwisy
PODZIEL SIĘ

Uroczystości ku czci św. Stanisława Biskupa i Męcz...

Uroczystości ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Krakowie – 14 maja 2017

Silna i wolna Polska musi być budowana na tych samych zasadach: prawdy, sprawiedliwości i moralności – powiedział abp Marek Jędraszewski w homilii wygłoszonej 14 maja 2017 r. na Skałce podczas Mszy św. dla uczczenia św. Stanisława, głównego patrona Krakowa i Polski. Metropolita krakowski podkreślał również, że dzieje narodu i naszego państwa nierozerwalnie związały się z dziejami chrześcijaństwa. W uroczystościach na Skałce uczestniczyły tysiące wiernych z całej archidiecezji wraz z przedstawicielami Episkopatu Polski.

Mszę św. poprzedziła procesja, która przy uroczystym biciu dzwonu Zygmunta przeszła ze Wzgórza Wawelskiego. Poprowadzili ją abp Stanisław Gądecki wraz z abp. Wiktorem Skworcem i bp. Arturem Mizińskim. Oprócz relikwii św. Stanisława wierni nieśli ze sobą także m.in. relikwie Krzyża Świętego, św. Jana Pawła II, św. Brata Alberta, św. Floriana, św. Faustyny, św. Kingi oraz figurę Matki Bożej Fatimskiej z sanktuarium na Krzeptówkach.

Tegoroczne uroczystości przebiegały pod znakiem dziękczynienia za ważne rocznice w życiu Kościoła: objawień fatimskich, Rok św. Brata Alberta, 150-lecie urodzin kard. Adama Stefana Sapiehy, 300-lecie koronacji cudownego obrazu Matki Bożej z Jasnej Góry. Było to także dziękczynienie za ubiegłoroczne Światowe Dni Młodzieży i akt przyjęcia Chrystusa jako Króla i Pana

Czytaj więcej —> ekai.pl: Abp Jędraszewski: silna i wolna Polska winna być budowana na prawdzie, sprawiedliwości i moralności

Tradycja procesji z relikwiami św. Stanisława sięga średniowiecza. Pierwsza procesja odbyła się po kanonizacji biskupa Stanisława w 1253 r. W ciągu wieków utrwalił się zwyczaj przejścia z relikwiami Świętego w niedzielę po 8 maja, czyli w oktawę uroczystości patronalnej św. Stanisława.


Zaproszenie

Tegoroczna procesja ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Skałkę odbędzie się w niedzielę 14 maja. Uroczystościom z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio oraz Episkopatu Polski będzie przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

W niedzielę 14 maja o godz. 9:00 wierni wyruszą w procesji z relikwiami św. Stanisława z Wawelu na Skałkę. Zwyczaj ten ma miejsce co roku w pierwszą niedzielę oktawy uroczystości patronalnej św. Stanisława, która przypada 8 maja. Ojca Świętego będzie reprezentował nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Mszy św. koncelebrowanej na Skałce będzie przewodniczył i wygłosi homilię metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Wierni archidiecezji krakowskiej do uroczystości przygotowują się m.in. poprzez nowennę ku czci św. Stanisława, odprawianą od 29 kwietnia w katedrze na Wawelu, przy grobie Świętego, i we wspólnotach parafialnych.

„W litanii ku czci św. Stanisława nazywamy Go Ojcem i Opiekunem całej Ojczyzny, a także Patronem we wszystkich potrzebach. Jest On również patronem ładu moralnego w Polsce. A ten patronat, jak nauczał św. Jan Paweł II, łączy się przede wszystkim z uznaniem powszechnie obowiązującego autorytetu prawa moralnego, prawa Bożego” – napisał abp Marek Jędraszewski w liście do wiernych, w którym zaprasza na uroczystości. „Przez wstawiennictwo Patrona Polski będziemy więc prosić o poszanowanie Bożego ładu w życiu rodzinnym, społecznym i politycznym w naszej Ojczyźnie” – czytamy w liście. Zebrani będą się też modlić o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Uroczystości będą równocześnie dziękczynieniem za otrzymane dary, szczególnie za łaskę Światowych Dni Młodzieży i uroczysty akt przyjęcia Chrystusa, jako Króla i Pana.

Święty Stanisław ze Szczepanowa był biskupem krakowskim w latach 1072-1079. Zginął śmiercią męczeńską, skazany przez króla Bolesława Śmiałego na śmierć przez rozczłonkowanie. Obok św. Wojciecha i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski św. Stanisław jest pierwszorzędnym patronem Polski. Procesje z relikwiami św. Stanisława odbywają się od czasu jego kanonizacji, która miała miejsce w 1253 r.

Info za —> www.diecezja.pl/ BPKEP: Uroczystości ku czci św. Stanisława (zapowiedź)

Zobacz też:

List Metropolity Krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego z zaproszeniem na uroczystości
List bp. Jana Zająca z planem Nowenny

Zdjęcie ilustracyjne: Mazur/BP KEP