Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Uroczystość Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze R...

Uroczystość Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze – 15 sierpnia 2024 – Zaproszenie i program obchodów

Ojcowie Paulini zapraszają do uczestnictwa w obchodach uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Tradycyjnie 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia NMP i rocznicę Cudu nad Wisłą, na jasnogórskim Szczycie zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta odpustowa o godz. 11.00.

Wideo —> Jasna Góra Klasztor Paulinów: Suma Pontyfikalna Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Jasna Góra, 11:00, 15.08.2024)

Największe natężenie ruchu pielgrzymkowego przypada na Jasnej Górze w dniach od 12-14 sierpnia. W tym roku na Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę w 55 grupach przyszło ok. 50 tys. wiernych. W 32. grupach rowerowych przyjechało prawie 2 tys. cyklistów, a ok. 100 pielgrzymów wybrało się w sztafecie biegowej.

W 7. pielgrzymkach z Warszawy przyszło w sumie ponad 10 tys. pątników.

Wejścia poszczególnych grup na plac pod Szczytem były transmitowane na ⇒ jasnogórskim kanale YouTube.

W uroczystość Wniebowzięcia NMP 15 sierpnia 2024 r. o godz. 8.00 sprawowana będzie Eucharystia z udziałem pątników Pieszych Pielgrzymek z Warszawy, o godz. 10.00 także na jasnogórskim Szczycie modlitwa: „W oczekiwaniu na beatyfikację sł. Bożej Stanisławy Leszczyńskiej”.

O godz. 11.00 sprawowana będzie Msza św. odpustowa.

O godz. 19.00 metropolita częstochowski abp Wacław Depo odprawi Eucharystię z udziałem mieszkańców miasta. Uroczystości zwieńczy Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego w jego święto.


– Pozwólmy przekształcać się przez słowo Boże jak Maryja – zachęcał o. Arnold Chrapkowski. Przełożony generalny Zakonu Paulinów w wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 14 sierpnia 2024 r., przewodniczył Mszy z udziałem pieszych pielgrzymów, głównie z Warszawy.

W homilii o. Chrapkowski przypomniał, że Maryja została nam dana, abyśmy z Nią i za Nią szli do chwały nieba. W tej drodze Matka Jezusa nas przynagla do pracy nad sobą, pomaga w dążeniu do bycia jak najbliżej Boga.

Wskazując, na tę szczególną maryjną drogę, zwrócił uwagę na konieczność pogłębiania umiejętności słuchania Słowa Bożego, a tu niewątpliwie wzorem jest Matka Chrystusa. – To jest tajemnica Maryi, to jest droga Maryi począwszy od Nazaretu aż po Górę Kalwarii. Słuchać Boga i postępować według Jego słów – wskazywał generał Paulinów. Podkreślił, że jak widzimy to w chwili Zwiastowania Maryja nie traktuje słów Boga wybiórczo, niejako dostosowując je do swojej woli, ale zachowuje wszystkie słowa i rozważa je w swoim sercu. Stają się one treścią Jej całego życia, Ona tym słowem żyje, myśli, ocenia. – To nie jest jakiś dodatek do życia, ale te słowa są pełnią jej życia. Maryja pozwoliła Bogu mówić do siebie i każdego dnia szukała tego, czego Bóg pragnie od niej i potrafiła to odkryć. To słowo przyjęte i zachowane owocowało w ukrytym i cichym poświęceniu każdego dnia – wskazywał dalej paulin.

Wyjaśniał, że naśladować przykład Maryi, chodzić Jej drogami, oznacza szukać każdego dnia wypełnienia woli Bożej w drobnych szczegółach życia codziennego…

Zobacz więcej –> Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews: Generał Zakonu Paulinów w wigilię Wniebowzięcia: pozwólmy przekształcać się przez słowo Boże jak Maryja


Program Uroczystości Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze w dniach 14-15 sierpnia 2024 roku:

14 sierpnia – Wigilia Uroczystości

18.00 – Koncert ewangelizacyjny „Mocni w Duchu” ( ⇒ transmisja )

18.30 – Msza święta ( ⇒ transmisja )

20.00 – Droga Krzyżowa Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej ( ⇒ transmisja )

21.00 – Apel Jasnogórski  ( ⇒ transmisja )

21.30 – Nocne czuwanie

15 sierpnia – Uroczystość Wniebowzięcia NMP

8.00 – Msza św. dla pątników Pieszych Pielgrzymek z Warszawy ( ⇒ transmisja )

10.00 – Modlitwa: „W oczekiwaniu na beatyfikację sł. Bożej Stanisławy Leszczyńskiej”

11.00 – Msza św. odpustowa /Plac przed Szczytem/ ( ⇒ transmisja )

18.30 – Procesja Eucharystyczna

19.00 – Msza św. w Bazylice ( ⇒ transmisja )

21.00 – Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego ( ⇒ transmisja )

Info na podstawie —>Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews / BP KEP / episkopat.pl: Na Jasnej Górze trwa szczyt pielgrzymkowy 


Transmisja Apelu Jasnogórskiego z udziałem Wojska Polskiego:

Obejrzyj również transmisję:

W 31. Pieszej Pielgrzymce Żołnierzy wzięło udział ponad 300 żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej. Oprócz Polaków uczestniczył niej dwudziestoosobowa grupa mundurowych ze Słowacji, Stanów Zjednoczonych oraz Niemiec.


W Kościele uroczystość Wniebowzięcia NMP obchodzona jest od V wieku. Wywodzi się ona z przeświadczenia, że Maryja nie umarła jak zwykły człowiek lecz została zabrana do nieba. W Polsce i w krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności. W niektórych rejonach Polski błogosławi się wiązanki kwiatów i ziół.

W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak najbardziej na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski.

Dzień Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny decyzją komunistycznych władz, w 1955 r. przestał być dniem wolnym od pracy. W maju 1989 r. Sejm RP przywrócił to święto jako dzień ustawowo wolny od pracy.


Misericors znaczy miłosierny! Dołącz ⇒ do akcji Razem możemy więcej!