Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Uroczystość św. Pawła na Jasnej Górze – 15 s...

Uroczystość św. Pawła na Jasnej Górze – 15 stycznia 2018

W uroczystość św. Pawła – 15 stycznia paulini odprawiają uroczystą wspólnotową Mszę św. Ojcowie i bracia zgromadzeni przed Cudownym Obrazem Matki Bożej ponowili śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Eucharystii odprawionej w poniedziałek, 15 stycznia 2018 r. o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów.

„W dniu dzisiejszym ze szczególną intensywnością przypatrujemy się życiu św. Pawła I Pustelnika, patriarchy naszego paulińskiego Zakonu. Pragniemy dziękować Bogu za dar życia człowieka, który potrafił w samotności oddać się Bogu i służyć drugiemu człowiekowi. Pragniemy dziękować za naszą bogatą i trudną historię. Pragniemy przypatrywać się naszej codzienności i z nadzieją i ufnością patrzeć w przyszłość. Dzisiejszą modlitwą pragniemy otoczyć wszystkich ojców i braci paulinów posługujących w 17 krajach całego świata” – powiedział rozpoczynając Eucharystię o. generał.

W homilii o. Arnold Chrapkowski zachęcił, aby spojrzeć na siebie, na swoją posługę, jaki i na całą wspólnotę w świetle Słowa Bożego. „Do wiernego pełnienia zakonnego powołania trzeba głębokiej wiary, dlatego każdego dnia w czasie naszych wieczornych modlitw prosimy, abyśmy z wiarą przeżywali nasze zakonne powołanie. To właśnie Boże Słowo ma w każdym z nas rodzić wiarę, ją podtrzymywać i mobilizować nas do życia wiarą” – podkreślił kaznodzieja.

„Życie wiarą to nie jest tylko formalne przyjęcie zasad wiary. Wiara to nasza codzienność, wiara to także nasze obowiązki, wiara ma każdego z nas uzdolnić do życia w miłości. Jeśli w moim życiu brakuje nieustannego kontaktu z Bogiem, mogę widzieć w innym człowieku jedynie kogoś innego, i nie potrafię w nim rozpoznać Boga. Nie potrafię w nim widzieć człowieka, który tak, jak i ja chce w swoim życiu kierować się Ewangelią. Do tego trzeba wiary, wiary kształtowanej na modlitwie” – zaznaczył o. generał.

„Paweł wybrał pustynię Bożej prostoty, wybrał pustynię, a więc odejście od tego wszystkiego, co nas wyłącznie bawi, umila nam życie i rozprasza. Codziennie i my, żyjąc radami ewangelicznymi i będąc duchowymi spadkobiercami Pawłowego sposobu myślenia i postrzegania Boga i świata, stajemy przed podobnymi pytaniami: czy jesteśmy ludźmi, którzy tak jak Paweł żyją wartościami innymi od tych, które proponuje świat? czy żyjemy poza granicami tylko ludzkiego sposobu myślenia?” – pytał o. Arnold Chrapkowski.

„Drodzy współbracia, kiedy patrzymy na nasze zakonne życie, na nasze paulińskie powołanie, budujmy w oparciu o Boże Słowo ‘klasztor’ naszego wewnętrznego życia, życia prostego i oddanego całkowicie na służbę Bogu i bliźnim” – zachęcił kaznodzieja.

W czasie Eucharystii ojcowie i bracia ponowili śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Wraz z wiernymi paulini odśpiewali także uroczyste, dziękczynne Te Deum laudamus – Ciebie Boga wysławiamy.

Jutro, w święto Królowej Pustelników – 16 stycznia, zatwierdzone przez Stolicę Apostolską jako wyraz wdzięczności za opiekę Maryi nad Zakonem Paulińskim, wspólnota paulińska ponowi Akt Zawierzenia Zakonu Maryi.

Inf0 za / multimedia —> Biuro Prasowe Jasnej Góry: W oparciu o Boże Słowo budujmy swoje powołanie
o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn