Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowski...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej – Program obchodów na Jasnej Górze w dniach 25-26 sierpnia 2024

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, przypadającą 26 sierpnia 2024 r., główna Suma odpustowa na Jasnej Górze odprawiona zostanie o godz. 11:00. Eucharystii na Jasnogórskim Szczycie przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak. Tradycyjnie podczas Mszy św. ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest bł. Prymas Stefan Wyszyński. Transmisje internetowe głównych celebracji realizuje Biuro Prasowe Jasnej Góry na kanale YouTube.

Wideo —> Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów: Suma Pontyfikalna Uroczystość NMP Częstochowskiej g.11:00 (Szczyt, Jasna Góra, 26.08.2024)

Obchodzona 26 sierpnia uroczystość ma przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach całego narodu. Główne obchody odbywają się na Jasnej Górze z udziałem Episkopatu Polski i przybyłych pielgrzymów. Suma odprawiona zostanie 26 sierpnia o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Celebrować ją będą przedstawiciele KEP, którzy 27 sierpnia spotkają się w ramach Rady Biskupów Diecezjalnych.

Tradycyjnie podczas Mszy św. 26 sierpnia ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest bł. Prymas Stefan Wyszyński.

Tego dnia modlitwa rozpocznie się na Szczycie o godz. 10:00. Natomiast o godz. 19:00 odprawiona zostanie Msza św. z udziałem wiernych z Częstochowy, której Matka Boża Jasnogórska jest patronką.

– Takie uroczystości są ważne, abyśmy mogli zobaczyć, jak jest nas wielu, którzy polecamy się Matce Bożej – powiedział o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry. – Mamy nadzieje, że tegoroczny odpust połączy wielu pielgrzymów w modlitwie. Oddanie się pod płaszcz Pani Jasnogórskiej na pewno będzie dla wszystkich wsparciem w codziennym zmaganiu się z rzeczywistością.

Jest to jedyne święto maryjne na Jasnej Górze, przed którym trwa nowenna, czyli czas dziewięciodniowych duchowych przygotowań. Codziennie, aż do 25 sierpnia o godz. 18:30 przed jasnogórskim Szczytem sprawowane są Msze św. ze specjalnymi rozważaniami, w których, w sposób szczególny, uczestniczą wierni częstochowskich parafii. Kazania nowennowe głosi ks. Marek Studenski.

25 sierpnia, w wigilię uroczystości odprawiane są Nieszpory w Bazylice Archikatedralnej o godz. 17:15, a po nich wierni przechodzą w diecezjalnej procesji maryjnej na Jasną Górę, gdzie o godz. 19:00 jednoczą się z pozostałymi pielgrzymami na Mszy św.

Program obchodów uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej na Jasnej Górze

25-26 sierpnia 2024 r.

25 sierpnia – Wigilia Uroczystości

Godz. 17.15 – Uroczyste Nieszpory w Archikatedrze częstochowskiej z procesją na Jasną Górę

Godz. 19.00 – Msza św. na zakończenie Nowenny przed Uroczystością

Godz. 21.00 – Apel Jasnogórski

26 sierpnia – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej

Godz. 6.00 – Odsłonięcie Cudownego Obrazu i Msza św.

Godz. 10.00 – Modlitwa w intencji Ojczyzny

Godz. 11.00 – Msza św. odpustowa pod przewodnictwem abp. Wojciech Polaka, Prymasa Polski z ponowieniem Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego z 26 sierpnia 1956 r.

Godz. 18.30 – Procesja Eucharystyczna po Wałach;

Godz. 19.00 – Msza św. z racji święta patronalnego archidiecezji częstochowskiej, pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

Godz. 21.00 – Apel Jasnogórski

Info na podstawie —> Biuro Prasowe Jasnej Góry/ BP KEP: 26 sierpnia: Obchody uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej na Jasnej Górze oraz Maria Kopacka – Fornal/Biuro Prasowe Jasnej Góry: Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej 26 VIII – zapowiedź i program

Zobacz szczegółowy program posługi duszpasterskiej na Jasnej Górze w dniach 25-26 sierpnia 2024 roku —> Jasnogórskie Centrum Informacji: Plan dnia


Diecezjalną Procesją Maryjną z archikatedry na Jasną Górę rozpoczęły się w niedzielę, 25 sierpnia 2024 r., uroczystości ku czci Matki Bożej Częstochowskiej. Mszy św. na Szczycie przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo, a kazanie wygłosił biskup sosnowiecki Artur Ważny. Tylko dziś w wigilię święta w pielgrzymkach pieszych dotarło ok. 16 tys. pątników, w rowerowych 250 osób a w biegowych 74.

O Kościele zaproszonym na wesele, jak Jezus do Kany Galilejskiej mówił w homilii bp Ważny.

– Dzisiaj Kościół z różnych powodów jest wypraszany; wypraszany z historii Polski, z publicznego życia, ze szkoły, z mediów, z urzędów, z muzeów – konstatował kaznodzieja i zauważył, że Kościół oskarżany jest też, że „nie ma wina”, a w Biblii jest ono synonimem miłości, radości, prawdy, prawa. I jak uzasadniał bp Ważny jest to prawda w tym sensie, że grzech każdego człowieka odpowiada za ten stan rzeczy, że brakuje w naszej przestrzeni miłości, radości, prawdy, prawa, że jest coraz więcej nienawiści, coraz więcej ludzi smutnych, samotnych, coraz więcej samobójstw, że można kłamać, oskarżać publicznie i nie ma za to żadnych konsekwencji, jest coraz mniej prawa. – Grzech mnoży grzech, nienawiść mnoży nienawiść, kłamstwo rodzi kłamstwo, łamanie prawa – łamanie prawa – wskazywał i podkreślił, że Bóg dając ludzkości swojego Syna „mówi dość panoszeniu się grzechu i zła”.

– Tylko Chrystus jest rozwiązaniem wszystkich naszych problemów, tylko On jest jedynym Zbawicielem człowieka i wszystkich ludzi, tylko On jest Miłością, radością, Prawdą i Prawem. Zaproś Go do siebie, zaproś przez wiarę. Zaproś tam gdzie nie ma wina; w twoim małżeństwie, rodzinie, parafii, diecezji, w Kościele, w Ojczyźnie naszej – zachęcał kaznodzieja…

Czytaj całość/fotorelacja —> Mirosława Szymusik/Biuro Prasowe Jasnej Góry: „Kościół zaproszony jest na wesele” – uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej rozpoczęta


Przed uroczystością odpustową Matki Bożej Częstochowskiej, od 18 do 25 sierpnia 2024 r., w 76 pielgrzymkach pieszych na Jasną Górę przyszło ponad 29 tys. pątników. To więcej niż rok temu.

Drugi sierpniowy szczyt pielgrzymkowy charakteryzuje pielgrzymowanie grup pieszych i rowerowych, parafialnych i dekanalnych głównie z terenu metropolii łódzkiej, częstochowskiej, ale też z diec. włocławskiej, radomskiej, włocławskiej czy łowickiej.

Zobacz więcej —> O.Michał Bortnik/Biuro Prasowe Jasnej Góry: Więcej pielgrzymów na Jasnej Górze – pielgrzymkowe statystyki


Choć nigdy na Jasnej Górze nie odnotowano żadnych objawień maryjnych, jak to miało miejsce w innych sanktuariach, a od ponad sześciu wieków „ciągną” na Jasną Górę niepoliczone rzesze pątników. To historyczny Obraz Matki Bożej jest tu największym skarbem. Maryja Jasnogórska „dana ku obronie narodu naszego” – jak mawiał Prymas Wyszyński – wciąż promieniuje na życie osobiste i społeczne Polaków.

Wizerunek Częstochowski to malowidło zaliczane do typu przedstawień określanego mianem Hodegetrii. Nazwa ta oznacza „Tę, która prowadzi”. Kolejne pokolenia zaświadczają słowa dziejopisa, że „Obraz przenika szczególna pobożność, jakbyś patrzył na żywą osobę”. To historyczny Obraz Matki Bożej jest największym skarbem Jasnej Góry. Został tutaj sprowadzony w 1382 r. przez Władysława Opolczyka. Przedstawiające Matkę Bożą z Dzieciątkiem malowidło powstało na trzech deskach o wymiarach 122 na 82 cm. Według tradycyjnych przekazów autorem obrazu miał być św. Łukasz Ewangelista, który miał go namalować na deskach stołu, przy którym spożywała posiłki Święta Rodzina. Badania wskazują jednak na XIII-XIV-wieczne pochodzenie obrazu. Według jeszcze innych danych, obraz jest bizantyjską ikoną z VI-IX w. Prawy policzek Matki Bożej znaczą dwie równoległe rysy, przecięte trzecią na linii nosa. Na szyi widocznych jest sześć cięć. To pozostałości po napadzie na klasztor w 1430 r. Banda rabusiów z Czech, Moraw i Śląska po włamaniu się do Kaplicy Matki Bożej zdjęła obraz z ołtarza, ograbiła go z kosztowności i pocięła szablami twarz Maryi. Drewniana podstawa obrazu rzuconego na podłogę pękła na trzy części. Obecna wersja Częstochowskiego Wizerunku więc z lat 1431-1433, po restauracji dokonanej także przez malarzy z zachodniej Europy. Po odrestaurowaniu, a w dużej mierze namalowaniu wizerunku na nowo, zachowano rany na obliczu Matki Bożej, pokrywając cynobrem. Są one ważnym elementem Obrazu o bardzo silnej wymowie, o czym zapewniają rzesze pielgrzymów.

O ustanowienie święta Matki Bożej Częstochowskiej ojcowie paulini zabiegali kilkakrotnie. Po raz pierwszy zwrócili się z taką prośbą do Stolicy Apostolskiej po obronie Jasnej Góry przed Szwedami w 1665 r. Kongregacja Obrzędów zezwoliła wtedy jedynie na odprawianie Mszy św. wotywnych. Dopiero papież Pius X w 1904 r. zatwierdził uroczystość NMP Częstochowskiej dla Jasnej Góry i dla ówczesnej diecezji włocławskiej. Na prośbę biskupa włocławskiego Stanisława Zdzitowieckiego i polskich paulinów zatwierdził święto Matki Bożej Częstochowskiej w rycie I klasy z oktawą dla Jasnej Góry. Święto to miało być obchodzone w środę po 24 sierpnia. Po raz pierwszy obchodzono ją 29 sierpnia 1906 r.

W 1931 r. papież Pius XI ustalił jako uroczystość dzień 26 sierpnia. Pierwszy raz tego dnia czczono Matkę Bożą Jasnogórską w 1932 r. w ramach obchodów jubileuszu 550-lecia Jasnej Góry.

Na podstawie —> Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews/2023


Transmisja Apelu Jasnogórskiego w dniu 26 sierpnia 2024:

Wideo —> Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów: Suma Pontyfikalna Uroczystość NMP Częstochowskiej g.11:00 (Szczyt, Jasna Góra, 26.08.2024)


Misericors znaczy miłosierny! Dołącz ⇒ do zbiórki Razem możemy więcej!