Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowski...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej – Program obchodów na Jasnej Górze – 26 sierpnia 2023

Główne uroczystości ku czci Matki Bożej Częstochowskiej będą miały miejsce 26 sierpnia 2023 roku na Jasnej Górze. Suma odpustowa odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Celebrować ją będą przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski, którzy dzień wcześniej obradowali na Radzie Biskupów Diecezjalnych. Tradycyjnie ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest bł. kard. Stefan Wyszyński. Transmisje internetowe głównych celebracji realizuje Biuro Prasowe Jasnej Góry na kanale YouTube.

Obchodzona 26 sierpnia uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej przypomina o związku Matki Chrystusa z dziejami naszego narodu. Ten szczególny dzień Jej „polskich imienin” jest wciąż zachętą – jak wyraził to Przeor Jasnej Góry, o Samuel Pacholski – byśmy jako wspólnota Kościoła budowali jedność w naszych rodzinach i parafiach wokół Maryi…

Wideo —> Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów: Odpust MB Częstochowskiej: Msza Św. – Uroczysta Suma Pontyfikalna (11:00 sb 26.08.2023 Jasna Góra)

Tegoroczne święto przypada w Roku Jubileuszowym o. Augustyna Kordeckiego w 350. rocznicę śmierci i 420. urodzin paulina, który pokolenia Polaków uczył, że Pani Jasnogórska „od burzących kolubryn jest mocniejsza” i zachęcał do bezgranicznej ufności w Jej opiekę. Mimo przewagi wojsk szwedzkich Jasna Góra oparła się Szwedom w czasie oblężenia, dając nadzieję narodowi na odparcie wroga. Dowodzący wojskiem szwedzkim gen. B. Muller, mając pod sobą dwunastu oficerów i 3275 żołnierzy, musiał odstąpić od klasztoru, bronionego przez nieliczną załogę, złożoną ze stu sześćdziesięciu żołnierzy „wziętych przeważnie od pługa”, dwudziestu szlachty i czeladzi oraz siedemdziesięciu zakonników pod wodzą przeora Augustyna Kordeckiego. Fakt ocalenia klasztoru uznano za dowód opieki Matki Bożej, którą król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 r. r. ogłosił we Lwowie Królową Korony Polskiej.

– I obecnie każdy z przybywających na Jasną Górę pielgrzymów podkreśla, że przychodzi do domu Matki i tak, jak ten Dom jest symbolem gromadzącej się rodziny wokół osoby Matki, tak również uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej gromadzi nas wokół naszej najlepszej Matki – podkreśla o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Dzień „imienin Pani Jasnogórskiej” jest, jak zaznacza paulin, czasem wdzięczności, za to, że Maryja „wybrała to miejsce na swoje mieszkanie i tutaj nas zaprasza i gromadzi”. – Tutaj pragnie nas jednoczyć ze swoim Synem, bo przecież stąd mówi do nas „Zróbcie wszystko cokolwiek mój Syn wam powie” – zachęca o. Bortnik do pielgrzymowania na Jasną Górę i świętowania maryjnego odpustu.

Przygotowaniem do uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej jest jasnogórska nowenna. Podczas wieczornych Mszy św. głoszone są specjalne kazania, w tym roku przez o. Marcina Ciechanowskiego, podprzeora Jasnej Góry. Każdego dnia w nowennie uczestniczą przedstawiciele częstochowskich parafii, którzy ze swych kościołów odbywają pielgrzymki piesze.

Zobacz więcej —> Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews: Budujmy jedność w rodzinach i wspólnotach wokół Maryi – uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia

Diecezjalną Procesją Maryjną z Archikatedry św. Rodziny na Jasną Górę rozpoczęły się w piątek, 25 sierpnia 2023 r., główne uroczystości odpustowe Matki Bożej Częstochowskiej. Mszy św. na Szczycie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, a kazanie wygłosił bp Marek Solarczyk, ordynariusz radomski. Dla wiernych arch. częstochowskiej rozpoczął się czas bezpośredniego już duchowego przygotowania do peregrynacji Obrazu Nawiedzenia w ich wspólnotach parafialnych i zakonnych.

Zobacz relację —> Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews: Wierni arch. częstochowskiej zaprosili Maryję na szlak peregrynacji

Program obchodów uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej na Jasnej Górze, 26 sierpnia 2023 r.

godz. 6.00 – Msza św. – Kaplica Matki Bożej

godz.9.00 – Modlitwa za Ojczyznę – Szczyt

godz. 11.00 – Suma Pontyfikalna z ponowieniem Jasnogórskich Ślubów Narodu, – Szczyt

Ogólnopolska Pielgrzymka Kół Gospodyń Wiejskich (uczestniczą w Sumie Odpustowej)

godz. 18.30 – Procesja Eucharystyczna

godz. 19.00 – Msza św. w intencji miasta Częstochowy – Szczyt ⇒ Oglądaj TRANSMISJĘ 

godz. 21.00 – Apel Jasnogórski – Kaplica Matki Bożej ⇒ Oglądaj TRANSMISJĘ

26/27 – Czuwanie – Czciciele Matki Bożej Królowej Pokoju


Przed uroczystością odpustową Matki Bożej Częstochowskiej, od 18 do 25 VIII, w 83 pielgrzymkach pieszych na Jasną Górę przyszło blisko 23,5 tys. osób. To więcej pątników niż rok temu. Drugi sierpniowy szczyt pielgrzymkowy charakteryzuje pielgrzymowanie grup pieszych i rowerowych parafialnych i dekanalnych głównie z terenu metropolii łódzkiej, częstochowskiej, ale też z diec. włocławskiej, radomskiej czy łowickiej. Wciąż nie brakowało młodych, rodzin z dziećmi i tych, którzy na pielgrzymi szlak wyruszyli pierwszy raz. Dla przybywających z terenu arch. częstochowskiej tegoroczny czas pieszego pielgrzymowania to też zaproszenie Matki Bożej w znaku Jej Jasnogórskiego Wizerunku do peregrynacji…

Zobacz więcej —> O.Michał Bortnik, Maria Bareła @JasnaGóraNews: #PolskaPielgrzymuje w liczbach


Choć nigdy na Jasnej Górze nie odnotowano żadnych objawień maryjnych, jak to miało miejsce w innych sanktuariach, a od ponad sześciu wieków „ciągną” na Jasną Górę niepoliczone rzesze pątników. To historyczny Obraz Matki Bożej jest tu największym skarbem. Maryja Jasnogórska „dana ku obronie narodu naszego” – jak mawiał Prymas Wyszyński – wciąż promieniuje na życie osobiste i społeczne Polaków.

Wizerunek Częstochowski to malowidło zaliczane do typu przedstawień określanego mianem Hodegetrii. Nazwa ta oznacza „Tę, która prowadzi”. Kolejne pokolenia zaświadczają słowa dziejopisa, że „Obraz przenika szczególna pobożność, jakbyś patrzył na żywą osobę”. To historyczny Obraz Matki Bożej jest największym skarbem Jasnej Góry. Został tutaj sprowadzony w 1382 r. przez Władysława Opolczyka. Przedstawiające Matkę Bożą z Dzieciątkiem malowidło powstało na trzech deskach o wymiarach 122 na 82 cm. Według tradycyjnych przekazów autorem obrazu miał być św. Łukasz Ewangelista, który miał go namalować na deskach stołu, przy którym spożywała posiłki Święta Rodzina. Badania wskazują jednak na XIII-XIV-wieczne pochodzenie obrazu. Według jeszcze innych danych, obraz jest bizantyjską ikoną z VI-IX w. Prawy policzek Matki Bożej znaczą dwie równoległe rysy, przecięte trzecią na linii nosa. Na szyi widocznych jest sześć cięć. To pozostałości po napadzie na klasztor w 1430 r. Banda rabusiów z Czech, Moraw i Śląska po włamaniu się do Kaplicy Matki Bożej zdjęła obraz z ołtarza, ograbiła go z kosztowności i pocięła szablami twarz Maryi. Drewniana podstawa obrazu rzuconego na podłogę pękła na trzy części. Obecna wersja Częstochowskiego Wizerunku więc z lat 1431-1433, po restauracji dokonanej także przez malarzy z zachodniej Europy. Po odrestaurowaniu, a w dużej mierze namalowaniu wizerunku na nowo, zachowano rany na obliczu Matki Bożej, pokrywając cynobrem. Są one ważnym elementem Obrazu o bardzo silnej wymowie, o czym zapewniają rzesze pielgrzymów.

O ustanowienie święta Matki Bożej Częstochowskiej ojcowie paulini zabiegali kilkakrotnie. Po raz pierwszy zwrócili się z taką prośbą do Stolicy Apostolskiej po obronie Jasnej Góry przed Szwedami w 1665 r. Kongregacja Obrzędów zezwoliła wtedy jedynie na odprawianie Mszy św. wotywnych. Dopiero papież Pius X w 1904 r. zatwierdził uroczystość NMP Częstochowskiej dla Jasnej Góry i dla ówczesnej diecezji włocławskiej. Na prośbę biskupa włocławskiego Stanisława Zdzitowieckiego i polskich paulinów zatwierdził święto Matki Bożej Częstochowskiej w rycie I klasy z oktawą dla Jasnej Góry. Święto to miało być obchodzone w środę po 24 sierpnia. Po raz pierwszy obchodzono ją 29 sierpnia 1906 r.

W 1931 r. papież Pius XI ustalił jako uroczystość dzień 26 sierpnia. Pierwszy raz tego dnia czczono Matkę Bożą Jasnogórską w 1932 r. w ramach obchodów jubileuszu 550-lecia Jasnej Góry.

Na podstawie —> Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews: Budujmy jedność w rodzinach i wspólnotach wokół Maryi – uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia


Transmisja Apelu Jasnogórskiego w dniu 26 sierpnia 2022 roku: