Przed nami najważniejsze dni roku w Kościele – Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Przedstawiamy program uroczystości w archidiecezji warszawskiej.
Wielki Tydzień i Triduum Paschalne w Archidiecezja Warszawska Co się wydarzy? https://bit.ly/2IXEQhK
Opublikowany przez Archidiecezja Warszawska 27 marca 2018
Msza krzyżma
Tylko archikatedrze w Wielki Czwartek o godz. 10.00 będzie sprawowana Msza krzyżma pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Metropolita warszawski poświęci oleje chorych i krzyżmo – używane potem przez cały rok przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich i namaszczenia chorych. Księża, którzy tego dnia licznie wypełniają archikatedrę koncelebrując Mszę św. ze swoim biskupem, odnowią przyrzeczenia, jakie złożyli w czasie święceń kapłańskich.
Triduum Paschalne w archikatedrze
Od Wielkiego Czwartku wieczorem Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
W kolejne dni liturgie w archikatedrze warszawskiej będą odprawiane wg planu:
• Wielki Czwartek, 29 marca o godz. 18.00 Msza Wieczerzy Pańskiej pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.
• Wielki Piątek, 30 marca o godz. 17.00 Liturgia Męki Pańskiej pod przewodnictwem bp. Rafała Markowskiego.
• Wigilia Paschalna, 31 marca o godz. 20.00 pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza rozpoczyna obchody Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Na zakończenie liturgii procesja rezurekcyjna. O wyjątkową oprawę tej najważniejszej Mszy św. w roku troszczą się klerycy warszawskiego seminarium duchownego.
Ponadto w Wielki Piątek i Wielką Sobotę o godz. 7.00 rano będzie sprawowana tzw. Ciemna Jutrznia. Psalmami będą modlić się wspólnie biskupi, księża i świeccy.
Centralna Droga Krzyżowa w Wielki Piątek
Jak co roku, w Wielki Piątek mieszkańcy Warszawy wezmą udział w Centralnej Drodze Krzyżowej, którą poprowadzi kard. Kazimierz Nycz. Rozpocznie się ona o godz. 20.00 przy kościele akademickim św. Anny i przejdzie trasą: Krakowskie Przedmieście – Miodowa – Senatorska – pl. Teatralny – Wierzbowa – Tokarzewskiego-Karaszewicza – Krakowskie Przedmieście.
Krzyż poniosą kolejno: biskupi i księża, siostry zakonne, studenci i straż miejska, nadzwyczajni szafarze Komunii świętej, prawnicy, Kościelna Służba Porządkowa „Totus Tuus”, strażacy, wojsko, wspólnoty rodzin, policja, Droga Neokatechumenalna, rzemieślnicy i Archikonfraternia Literacka, Akcja Katolicka oraz rajcy.
W tym roku autorem rozważań, które będą odczytywane przy kolejnych stacjach jest dr Wojciech Kozłowski, historyk, z-ca dyrektora ds. programowych Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego oraz adiunkt w Katedrze Europeistyki w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Pracy Socjalnej na Akademii Pedagogiki Specjalnej. Ponadto mąż i ojciec trójki dzieci, członek ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame Polska.
Na zakończenie Centralnej Drogi Krzyżowej na placu Zamkowym słowo pasterskie do uczestników nabożeństwa skieruje kard. Kazimierz Nycz. Następnie krzyż zostanie wniesiony do kościoła na adorację.
1 kwietnia – Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
W wielkanocny poranek biskupi pomocniczy poprowadzą procesje rezurekcyjne i odprawią Msze święte w parafiach: bp Piotr Jarecki w parafii bł. Władysława z Gielniowa na Ursynowie a bp Michał Janocha w parafii Narodzenia NMP w Komorowie. Początek – godz. 6 rano.
Natomiast w archikatedrze warszawskiej o godz. 11.00 kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. w Niedzielę Zmartwychwstania – tzw. sumie pontyfikalnej i wygłosi homilię.
Info za —> archwwa.pl: Wielki Tydzień i Triduum Paschalne w Archidiecezji Warszawskiej