Codzienna Aplikacja Miłosierdzia

Targi SacroExpo 2017 w Kielcach

W poniedziałek 11 czerwca 2017 r. rozpoczęła się XVIII Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO w Kielcach, najważniejsze wydarzenie branży sakralnej w Europie.

Uroczystego otwarcia targów SACROEXPO 2017 dokonał abp Marek Jędraszewski, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Metropolita Krakowski. W uroczystości rozpoczynającej targi głos zabrali również ks. dr Jan Piotrowski, Biskup Diecezji Kieleckiej, senator Krzysztof Słoń, prezydent Miasta Kielce Sygut oraz prezes Zarządu Targów Kielce Andrzej Mochoń.

SACROEXPO od lat przyciąga do Kielc blisko 5000 zwiedzających. Tutaj, mają oni możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami sztuki sakralnej i dewocjonaliów, wyposażenia kościołów, nowymi technologiami w budownictwie sakralnym oraz w dziedzinie konserwatorskiej. W tym roku udział w targach bierze 270 wystawców z 13 krajów, takich jak: Polska, Stany Zjednoczone, Słowenia, Ukraina, Węgry, Włochy, Hiszpania, Rosja, Niemcy, Macedonia, Grecja, Portugalia i Słowacja.

Przez Sztukę do Boga

Medal Papieskiej Rady ds. Kultury Per Artem ad Deum od 13 lat wręczany jest w czasie SACROEXPO. Otrzymują go artyści lub instytucje, których dorobek artystyczny przyczynia się do rozwoju kultury i kształtuje duchowość człowieka. Do tej pory nagrodę w Targach odebrali tacy artyści jak między innymi: Wojciech Kilar, Krzysztof Zanussi, Ennio Morricone, Mario Botta, czy Krzysztof Penderecki.

W tym roku, kapituła wyróżniła trzy osoby reprezentujące różne dziedziny sztuki i nauki.  “Za nieustanne zmagania z wielkością pytań pomagających zrozumieć istotę wszechświata”medal otrzymuje ks. prof. Michał Kazimierz Heller – prezbiter katolicki, teolog i profesor nauk teologicznych. Medal Papieskiej Rady trafia także do czeskiego duchownego katolickiego, filozofa, psychologa i teologa ks. prof. Tomasa Halika. Jak napisano w uzasadnieniu, “za świadectwo najprawdziwszej wiary oddane w spojrzeniach na świat oczami ludzi”. „…Za wnikliwe i twórcze spojrzenie na piękno, różnorodność i niepowtarzalność człowieka” medal otrzymuje również zamieszkująca na stałe w Austrii Claudia Henzler fotograficzka i reporterka pracująca dla austriackich, niemieckich i amerykańskich mediów.

I Konferencja PER ARTEM AD DEUM

Konferencja, którą zaplanowano 13 czerwca, po raz pierwszy podczas SACROEXPO, jest rozszerzeniem idei jaka przyświeca wręczeniu Medalu Papieskiej Rady ds. Kultury.

Laureaci nagrody w istotny sposób przyczyniają się do pogłębiania dialogu różnych kultur współczesnego świata i to oni zabiorą głos w debacie. Podczas konferencji zaplanowano wystąpienia: ks. prof. Michała Kazimierza Hellera, ks. prof. Tomasa Halika, prof. Leszka Mądzika i Claudii Henzler. Moderatorem debaty jest Miłosz Horodyski – zastępca dyrektora TVP3 Kraków, twórca filmowy i telewizyjny, artysta malarz.

Atrakcyjne targi sakralne

W ramach tegorocznych targów zaplanowano również wiele wystaw artystycznych. Wśród nich jest wystawa „Matka Teresa Ṥwięta ze Skopje świętą świata”, która została przygotowana z okazji kanonizacji Matki Teresy. Wystawa, która pierwotnie zdobiła Plac Św. Piotra wzbogacona została fotografiami Grzegorza Gałązki wykonanymi w czasie wizyt Matki Teresy w Polsce. „Sacrum miejsca” to tytuł kolejnej wystawy organizowanej w ramach targów. Prace prof. Leszka Mądzika powstały podczas podróży z Teatrem Scena Plastyczna KUL do Peru, Belgii, Włoch, Francji, Meksyku, Hiszpanii, Białorusi, Ukrainy, Polski. Targi uatrakcyjniają również wystawy: fotogramów Claudii Henzler – laureatki Medalu Per Artem Ad Deum oraz „Nasza Matka”, na którą składają się reprodukcje mało znanych obrazów i rzeźb Maryji, znajdujących się w kościołach i muzeach włoskich oraz niemieckich.

Udział w wystawie oprócz najwyższych dostojników Kościoła i duchownych, zapowiedział Wojciech Cejrowski. Podróżnik odwiedzi wystawę 14 czerwca – spotka się z fanami, będzie podpisywał książki i opowiadał o swoich podróżach.

Info za —> Targi Kielce / (BS): Targi SACROEXPO otwarte!

Wszystko —-> o Targach SacroExpo 2017