Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Święto Matki Bożej Szkaplerznej na Jasnej Górze z ...

Święto Matki Bożej Szkaplerznej na Jasnej Górze z udziałem pielgrzymów pieszych – 16 lipca 2017

16 lipca przypada święto Matki Bożej Szkaplerznej, zwanej także świętem Matki Bożej z Góry Karmel. Tego dnia na Jasnej Górze gromadzą się na Sumie odpustowej pielgrzymi, którzy w ostatnich dwóch dniach pieszo dotarli do sanktuarium. Najliczniejszą grupę stanowili pątnicy pieszych pielgrzymek z Poznania i Piotrkowa Trybunalskiego. Na odpust Matki Bożej z Góry Karmel przybyły grupy m.in. z Rozprzy, Kamieńska, Gorzkowic, Trzebuni i Trzemeśni. W uroczystościach udział wzięli również pielgrzymi Rowerowej Pielgrzymki z Dobronia.

Eucharystii sprawowanej o godz. 11.00 na Szczycie przewodniczył ks. Jan Markowski, kapelan 83. Pieszej Pielgrzymki Poznańskiej.

Homilię wygłosił o. Krzysztof Grzesica, paulin, kustosz Obrazu Nawiedzenia – kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej, który od 1957 roku peregrynuje po parafiach w diecezjach w Polsce. Mówił: „Dzisiaj patrząc na Górę Karmel przypominamy sobie obietnice, te które zostały wypowiedziane do Szymona Stocka, który w swoim widzeniu miał kiedyś taki obraz Pani, Matki Bożej. Mówił tak: ‘Nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej, niebiańskiej świty i trzymając w ręku habit zakonu powiedziała mi: ‘Weź, najukochańszy synu ten szkaplerz twojego zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona, kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego’. To niezwykły dar i nie ma się co dziwić, że bardzo szybko rozpowszechnił się po całym świecie”.

„Dzisiaj kochani o to właśnie chodzi, żeby skorzystać z wielkich darów Bożych, to trzeba oddać Bogu serce. Oddać Bogu serce, to nie znaczy od razu pójść na łatwiznę, wręcz przeciwnie” – podkreślał o. Grzesica.

„Prawdziwa maryjność, prawdziwe Jej naśladowanie, to pytać się jak Maryja, w każdej chwili życia, w tej dobrej, radosnej, czy w tej bolesnej – ‘Panie, jaka jest Twoja wola?’” – mówił kaznodzieja.

W programie obchodów święta zaplanowano także uroczyste Nieszpory połączone z nabożeństwem tzw. klęczek o godz. 16.15, o godz. 17.00 Droga Krzyżowa. Dzień uroczystości zakończyła Procesja Maryjna na Wałach o godz. 21.30.

Nazwa święta Matki Bożej Szkaplerznej wiąże się z objawieniami, jakie otrzymał generał zakonu karmelitańskiego Szymon Stock w 1251 roku. Matka Najświętsza miała mu wręczyć szkaplerz, dając jednocześnie obietnicę, że wszyscy, którzy będą go nosić, unikną kary potępienia. Dla całego Kościoła święto to zatwierdził papież Benedykt XIII w 1726 roku.

o. Stanisław Tomoń, BPJG / mś
2017-07-16, niedziela, godz. 12.30

Info za / posłuchaj —> Biuro Prasowe Jasnej Góry: Święto Matki Bożej Szkaplerznej

Odpust Matki Bożej Szkaplerznej na Jasnej Górze – www.jasnagora.com

*

Odpust Matki Bożej Szkaplerznej to uroczystość maryjna, która wyrosła na gruncie pobożności zakonu karmelitańskiego. Góra Karmel wznosi się 546 m npm. i leży w okręgu Hajfy w Izraelu. Obok góry Tabor jest górą świętą. Tu przebywał prorok Eliasz. Od początków chrześcijaństwa przebywali tu pustelnicy – anachoreci. Po klęsce krzyżowców w roku 1291 klasztor karmelitański na Karmelu został zburzony, a wielu zakonników zginęło, jako męczennicy za wiarę. Do roku 1634 karmelici nie mogli przebywać na górze, od której wzięli początek, ale symbolika tej góry zawsze pozostała obecna w ich duchowości. W szczególny sposób odgrywa ona rolę w mistycznych dziełach św. Teresy z Avila, św. Jana od Krzyża i wielu innych przedstawicieli Zakonu Matki Bożej z Góry Karmel.

Wiele osób nosi na szyi szkaplerz maryjny. Od 1910 r. do użytku został wprowadzony przez papieża Piusa X medalik szkaplerzny. Przedstawia on z jednej strony Najświętsze Serce Jezusa, a z drugiej obraz Najświętszej Maryi Panny. Medalikiem tym można zastąpić znany z tradycji kościelnej szkaplerz sukienny.

Info za —> Biuro Prasowe Jasnej Góry: Święto Matki Bożej Szkaplerznej

Fot. M.Mazur/episkopat.pl

Zobacz też: