PODZIEL SIĘ

Stanowisko Przewodniczącego Episkopatu, abp. Stani...

Stanowisko Przewodniczącego Episkopatu, abp. Stanisława Gądeckiego, po obejrzeniu filmu Tomasza Sekielskiego “Tylko nie mów nikomu” – 11 maja 2019

Stanowisko abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, po obejrzeniu filmu dokumentalnego red. Tomasza Sekielskiego pt. “Tylko nie mów nikomu”, którego premiera w serwisie YouTube miała miejsce w dniu 11 maja 2019 r.

Drodzy Państwo,

Ze wzruszeniem i smutkiem obejrzałem dzisiaj film pana Sekielskiego, za który pragnę podziękować reżyserowi. W przeważającej części tenor tego filmu zgadza się z moimi  doświadczeniami, jakie wyniosłem z wielu rozmów przeprowadzonych z pokrzywdzonymi. Jestem przekonany, że także ten film przyczyni się do jeszcze dokładniejszego przestrzegania wytycznych dotyczących ochrony dzieci i młodzieży w Kościele, jak i do wprowadzenia w życie zasad prewencji w każdej diecezji przez wszystkich księży biskupów oraz do przestrzegania przedwczoraj ogłoszonego motu proprio papieża Franciszka.

W imieniu całej Konferencji Episkopatu pragnę jak najmocniej przeprosić wszystkie osoby pokrzywdzone. Zdaję sobie sprawę z tego, że nic nie jest w stanie wynagrodzić im krzywd, jakich doznali.

Z pewnością także ten film przyczyni się do jeszcze surowszego potępienia przestępstwa pedofilii, na które nie może być miejsca w Kościele. Niektóre sprawy ukazane w filmie były już znane, inne nieznane. Te znane trzeba raz jeszcze dokładnie przeanalizować, w przypadku nieznanych należy rozpocząć procesy tak, aby dobro pokrzywdzonych było chronione przede wszystkim i nade wszystko.

Abp Stanisław Gądecki
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Posłuchaj abp. Stanisława Gądeckiego:

Info za —> episkopat.pl: Stanowisko Przewodniczącego Episkopatu po obejrzeniu filmu red. Tomasza Sekielskiego