Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Spotkanie opłatkowe posłów i senatorów w Sejmie RP...

Spotkanie opłatkowe posłów i senatorów w Sejmie RP z udziałem kard. Kazimierza Nycza – 14 grudnia 2017

W Sejmie RP, we czwartek 14 grudnia 2017 roku, odbyło się spotkanie opłatkowe. „Jeśli Bóg jest solidarny z człowiekiem, to ludzie muszą być solidarni między sobą” – powiedział podczas spotkania kard. Kazimierz Nycz. “Bycie dla innych” oraz solidarność ze wszystkimi to zdaniem metropolity warszawskiego kluczowe postawy, którymi winni charakteryzować się parlamentarzyści.

Wideo —> TVP Info / Magda W. PL  – YouTube: Spotkanie opłatkowe w Sejmie 14-12-2017

„Jeżeli te dwie postawy są kluczowe dla wszystkich ludzi: matki, ojca, pracownika, to o ileż ważniejsze są dla was, którzy macie tak wielką moc i siłę oddziaływania na sprawy społeczne, polityczne, na sprawy naszej ojczyzny – mówił kard. Nycz przed pobłogosławieniem opłatków, którymi później przełamali się parlamentarzyści.

Zobacz —> FOTORELACJĘ

Metropolita warszawski podkreślił, że polityka to roztropna troska o dobro wspólne. „To tak piękna definicja, że w naszej codziennej rzeczywistości może się wydawać wręcz idealistyczną i niemożliwą, ale tak ją widział papież Jan Paweł II i takiej waszej postawy potrzebujemy – i z byciem dla innych ludzi, i z byciem solidarnym ze wszystkimi, żeby rzeczywiście roztropnie się troszczyć o dobro wspólne” – zaznaczył kard. Nycz.

„Tym bardziej, że każde wasze słowo – dobre, a czasem też niedobre, jest nie tylko zapisane w historii, ale we wszechobecnych mediach. Każde słowo dobre i piękne jest uczestnictwem w tej właśnie polityce rozumianej jako troska o dobro wspólne i tego państwu przy tym stole wigilijnym tutaj, a także przy waszych stołach wigilijnych w domach rodzinnych najserdeczniej życzę – zapewnił metropolita warszawski.

W tradycyjnym spotkaniu opłatkowym, odbywającym się w hallu głównym Sejmu, uczestniczyli Marszałkowie Sejmu i Senatu, a także przedstawiciele prezydium obu izb Parlamentu. Nie zabrakło posłów i senatorów ze wszystkich opcji politycznych. Nieobecny był jednak premier Mateusz Morawiecki, który przebywa na unijnym szczycie w Brukseli.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński podkreślił, że Boże Narodzenie to czas szczególny, radosny, przepełniony atmosferą pojednania i wzajemnej życzliwości. Jak zauważył, spotkanie opłatkowe to naprawdę „bardzo dobra tradycja”. Ze słowami szczególnego podziękowania do współpracowników obu izb Parlamentu zwrócił się natomiast Marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Dziękował za wsparcie, ochronę, za bezpieczną i dobrą pracę.

W czasie uroczystości duszpasterz parlamentarzystów ks. Piotr Burgoński odczytał fragment Ewangelii według św. Łukasza.

Nawiązując do tych słów kard. Nycz zauważył, że narodzenie Chrystusa dla nas i dla naszego zbawienia teologowie zwykli nazywać proegzystencją Jezusa, czyli życiem dla człowieka i jego zbawienia. Z tego, mówił kard. Nycz, wynikają dwie postawy. Wpatrzeni w Chrystusa, jako chrześcijanie, powinniśmy także być dla innych, żyć dla innych i swoje życie – przez to bycie dla innych – czynić ciągle na nowo sensownym. Druga postawa, wyjaśnił metropolita warszawski, to postawa solidarności. „Jeśli Bóg jest solidarny z człowiekiem, to ludzie muszą być solidarni między sobą” – powiedział kard. Nycz.

Spotkaniu towarzyszyły kolędy w wykonaniu chóru Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

Info za —> archwwa.pl, KAI: Kard. Nycz do parlamentarzystów: „Polityka to roztropna troska o dobro wspólne. Takiej waszej postawy potrzebujemy”

Fot. Wojciech Łączyński