Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Słowo na dziś – 1 lutego 2024 – Pierws...

Słowo na dziś – 1 lutego 2024 – Pierwszy Czwartek Miesiąca

Słowo na dziś – codziennie o Słowie Bożym, Miłosierdziu Bożym i ludzkim, życiu Kościoła i ciekawych tematach wartych uwagi. Dziś 1 lutego 2024 r., Czwartek IV tygodnia Okresu Zwykłego, w którym polecamy: • Ewangelię Mk 6, 7-13 wraz z krótkim rozważaniem ks. Przemysława Krakowczyka SAC, • komentarz do dzisiejszych czytań ks. Wojciecha Węgrzyniaka, • notkę o przypadającym dziś Pierwszym Czwartku Miesiąca, • prezentację papieskiej intencji modlitewnej na luty 2024 r. oraz • cytat z Dzienniczka św. Siostry Faustyny (nr. 1420).


Posłuchaj Ewangelii na 1 lutego 2024 r. wraz z komentarzem:

Wideo —> Telewizja Misericordia: Dobra Nowina na dziś | 1 lutego – Czwartek, IV tyg. zwykłego

Ewangelia według św. Marka (Mk 6, 7-13)

“Jezus przywołał do siebie Dwunastu i zaczął rozsyłać ich po dwóch. Dał im też władzę nad duchami nieczystymi i przykazał im, żeby nic z sobą nie brali na drogę prócz laski: ani chleba, ani torby, ani pieniędzy w trzosie. «Ale idźcie obuci w sandały i nie wdziewajcie dwóch sukien».

I mówił do nich: «Gdy do jakiegoś domu wejdziecie, zostańcie tam, aż stamtąd wyjdziecie. Jeśli w jakimś miejscu was nie przyjmą i nie będą was słuchać, wychodząc stamtąd, strząśnijcie proch z nóg waszych na świadectwo dla nich».

Oni więc wyszli i wzywali do nawracania się. Wyrzucali też wiele złych duchów, a wielu chorych namaszczali olejem i uzdrawiali.”

Zobacz na brewiarz.pl wszystkie —> Czytania liturgii Mszy św. z  dnia 1 lutego 2024 roku

Zobacz też w serwisie Mateusz.pl —> Czytania na dziś w wersji tekstowej i audio (Maskacjusz TV) oraz komentarze do czytań

Komentarz do czytań liturgicznych na 1 lutego 2024 r. ks. prof. Wojciecha Węgrzyniaka:

Wideo —> Ks. Wojciech Węgrzyniak: DamyzBogiemRadę (Czwartek, 4. tydz. zwykły – II)

Pierwszy czwartek miesiąca

1 lutego 2024 r. przypada pierwszy czwartek miesiąca. Dzień, w którym dziękujemy za Najświętszy Sakrament, za obecność Pana Boga pośród nas i w sposób szczególny modlimy się również o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

Pierwszy czwartek miesiąca jest dniem Eucharystii, a w związku z tym jest przede wszystkim czasem dziękczynienia. Dziękujemy w nim za największy z cudów, ale także za Kościół i to wszystko, co przyczynia się do naszego zbawienia.

W praktyce najlepszym uczczeniem tego dnia jest przyjęcie Komunii Świętej w duchu dziękczynienia za otrzymane dary. Przedłużając ten moment, warto poświęcić chwilę na adorację Najświętszego Sakramentu lub ofiarować Komunię za tych, którzy z różnych powodów nie mają dostępu do mszy świętej…

Pierwszy czwartek jest także dniem wdzięczności za dar kapłaństwa, a co za tym idzie – modlitwy za kapłanów o wytrwanie w dobrym i godne sprawowanie świętych obrzędów. To także czas modlitwy o nowe powołania do służby w Kościele i tutaj, oprócz powołanych do kapłaństwa, uwzględnieni są wszyscy, którzy wspomagają Kościół i księży.

Zobacz więcej —> na Aleteia Polska

Propozycja nabożeństwa Pierwszego Czwartku Miesiąca—> na niedziela.pl

Papieska intencja modlitewna na luty 2024 roku

Papieska intencja na luty 2024 r. brzmi:

Módlmy się, aby osoby nieuleczalnie chore oraz ich rodziny zawsze miały niezbędną opiekę i wsparcie, zarówno medyczne, jak i ludzkie.

Zobacz papieskie wideo:

“Powrót do zdrowia nie zawsze jest możliwy. Zawsze jednak możemy otoczyć chorego troską i go pielęgnować. Papież Franciszek przypomina o tym w intencji modlitewnej na luty, w której zachęca do modlitwy za terminalnie chorych. Przywołuje słowa św. Jana Pawła II: „leczyć, gdy to możliwe; otaczać troską zawsze” i wskazuje na znaczenie opieki paliatywnej. Intencji towarzyszy film przygotowany przez Papieską Światową Sieć Modlitwy przedstawiający chorych w różnych sytuacjach życiowych…”

Info i wideo na podstawie / więcej —> vaticannews.va: Papież zachęca do modlitwy za terminalnie chorych

Dzienniczek św. Faustyny, nr 1420:

“Ujrzałam Pana Jezusa wystawionego w monstrancji; na miejscu monstrancji widziałam chwalebne oblicze Pana i powiedział mi Pan: Co ty widzisz w rzeczywistości, dusze te widzą przez wiarę. O, jak bardzo Mi jest miła ich wielka wiara. (…) Abym mógł działać w duszy, dusza musi mieć wiarę. O, jak miła Mi jest żywa wiara.”

Źródło / zobacz pełny cytat na dziś > Faustyna.pl – Konkordancja do „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny: Cytat z “Dzienniczka” nr 1420

Słowo na dziś – 1 lutego 2024