Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Przewodniczący Episkopatu Polski złożył kondolencj...

Przewodniczący Episkopatu Polski złożył kondolencje po śmierci królowej Elżbiety II – 8 września 2022

– Królowa Elżbieta II była symbolem jedności Zjednoczonego Królestwa oraz symbolem tych wartości, na których zbudowano Europę. Jej miłość do narodu, miłość do rodziny, poświęcenie oraz poczucie obowiązku, roztropność, mądrość, doświadczenie oraz duch służby mogą stać się  wzorem nie tylko dla przedstawicieli współczesnej klasy politycznej, ale dla każdego z nas – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w kondolencjach po śmierci Elżbiety II przekazanych 8 września 2022 r. na ręce kard. Vincenta Gerarda Nicholsa, przewodniczącego Konferencji Biskupów Katolickich Anglii i Walii.

Elżbieta II, królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, zmarła w dniu 8 września 2022 r. w wieku 96 lat. Zasiadała na tronie ponad 70 lat. Koronę królewską przejęła w 1952 r., po śmierci ojca, stając się równocześnie głową („najwyższym zarządcą”) anglikańskiego Kościoła Anglii. Wcześniej, w 1947 r. poślubiła Filipa Mountbattena, z którym przeżyła w małżeństwie blisko 74 lata i miała czworo dzieci. Przez lata panowania był głową 33 państw wywodzących się z imperium brytyjskiego. W chwili śmierci wciąż była głową 15 z nich. Nowym królem został jej najstarszy syn Karol.

Zobacz też —> gosc.pl: Papież Franciszek składa kondolencje królowi Karolowi III i rodzinie królewskiejKrólowa Elżbieta II nie żyje | Elżbieta II – monarchini pełna wiary

Publikujemy pełny tekst kondolencji.


Warszawa, dnia 8 września 2022 roku
Święto Narodzenia NMP

Eminencjo,
Najdostojniejszy Księże Kardynale,

z wielkim smutkiem przyjąłem informację o śmierci królowej Elżbiety II. W imieniu Konferencji Episkopatu Polski chciałbym przekazać wyrazy współczucia wszystkim, których zasmuciło jej odejście.

Zmarłą powierzam dobremu Bogu, prosząc o miłosierdzie. Cały naród brytyjski zapewniam o duchowej bliskości i modlitwie wiernych i pasterzy Kościoła w Polsce.

Królowa Elżbieta II była symbolem jedności Zjednoczonego Królestwa oraz symbolem tych wartości, na których zbudowano Europę. Jej miłość do narodu, miłość do rodziny, poświęcenie oraz poczucie obowiązku, roztropność, mądrość, doświadczenie oraz duch służby mogą stać się  wzorem nie tylko dla przedstawicieli współczesnej klasy politycznej, ale dla każdego z nas.

Wraz ze śmiercią Elżbiety II kończy się pewna epoka w historii Europy, Zjednoczonego Królestwa. Ufam, że jej następca król Karol III będzie otwarty na działanie Ducha Świętego, prowadząc dalej monarchię ku prawdzie i pomyślności.

Z wyrazami szacunku, przesyłam braterskie pozdrowienia w Chrystusie,

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

__________________
Jego Eminencja
Kard. Vincent Gerard NICHOLS
Arcybiskup Westminster
Przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Anglii i Walii


Tekst kondolencji za —> episkopat.pl: Przewodniczący Episkopatu złożył kondolencje po śmierci Elżbiety II

Fot. Pixabay.com


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja