Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Prymas Polski uhonorowany medalem “Powstanie...

Prymas Polski uhonorowany medalem “Powstanie w Getcie Warszawskim” – 13 kwietnia 2018

Abp Wojciech Polak został uhonorowany medalem „Powstanie w Getcie Warszawskim”. Odznaczenie przyznawane jest osobom zasłużonym dla kultywowania pamięci o wkładzie Żydów w rozwój Polski i przeciwstawiającym się wszelkim przejawom nacjonalizmu, antysemityzmu i ksenofobii. Uroczystość odbyła się 13 kwietnia w Rezydencji Arcybiskupów Gnieźnieńskich.

Zobacz —> FOTORELACJĘ

Jak podkreślano, w tym roku ma ona szczególną wymowę, za kilka dni bowiem, dokładnie 19 kwietnia, przypada 75. rocznica wybuchu powstania w Getcie Warszawskim, która obchodzona będzie pod hasłem „Pamięć nas łączy”. Odznaczenie wręczył metropolicie gnieźnieńskiemu Tomasz Miedziński, prezes Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej.

„W niektórych kręgach Ksiądz Prymas nazywany jest budowniczym mostów. Przyłączamy się do tego zawołania” – mówił, wskazując na zaangażowanie abp. Wojciecha Polaka na rzecz dialogu międzyludzkiego oraz kultywowanie w słowie i piśmie humanistycznych wartości, a także walkę z przejawami ksenofobii, nacjonalizmu, rasizmu i antysemityzmu. „Za te słowa Księże Prymasie Bóg zapłać” – dodał Tomasz Miedziński.

Dziękując za medal abp Polak przyznał, że przyjmuje go nie tyle jako odznaczenie za zasługi, ale jako wezwanie i zobowiązanie do pamiętania o ludziach, którzy bohatersko i często za cenę życia przeciwstawiali się złu, krzywdzie i niesprawiedliwości.

„Jestem z pokolenia, które jest winne pamięć tym, którzy cierpieli, by nasza Ojczyzna była wolna, by ratować życie ludzkie, by żyć w świecie wolnym przede wszystkim od nienawiści. Przyjmuję ten medal jako mobilizację i zadanie, które wasze pokolenie stawia naszemu pokoleniu, zadanie niełatwe w tej dzisiejszej rzeczywistości, tak różnej, od czasów, w których przyszło wam żyć, jednak niemniej wymagającej, zobowiązującej i kosztującej człowieka” – podkreślił Prymas, zwracając się do kombatantów.

W rozmowie z dziennikarzami dopowiedział, że jako człowiek wierzący, jako ksiądz, jest zobowiązany do głoszenia i realizowania tego, czego uczy Jezus, a więc dostrzegania w drugim człowieku brata. Pytany o dialog polsko-żydowski wskazał na potrzebę szczególnej uważności, wrażliwości, delikatności i akcentowania tego, co łączy. „Ta wieloletnia, niełatwa przecież droga pojednania nie może zostać lekkomyślnie zniszczona” – stwierdził.

W uroczystości obok członków Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej uczestniczyli także pracownicy Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, najbliżsi współpracownicy abp. Wojciecha Polaka oraz biskupi seniorzy: bp senior Bogdan Wojtuś, abp senior Józef Kowalczyk i abp senior Henryk Muszyński, który Medal „Powstanie w Getcie Warszawskim” otrzymał przed dwoma laty. W krótkim słowie emerytowany arcybiskup gnieźnieński mówił o wspomnianym, wieloletnim dialogu polsko-żydowskim, w którego budowanie był od początku zaangażowany. Jak przyznał, przez te wszystkie lata wiele się w tej kwestii zmieniło.

„Dziś wspólnie uczestniczymy w uroczystościach i razem się modlimy” – podkreślił, wspominając dalej wkład i nauczanie św. Jana Pawła II, któremu – czego był świadkiem –pojednanie i dialog chrześcijańsko-judaistyczny zawsze leżał szczególnie na sercu.

Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej zrzesza członków formacji wojskowych, byłych więźniów gett i hitlerowskich obozów, którzy przeżyli okupację na tzw. aryjskich papierach, a także Sybiraków – zesłańców i uciekinierów. Dziś liczy ono około 200 osób.

Medal „Powstanie w Getcie Warszawskim” wybity został staraniem stowarzyszenia z okazji 50. rocznicy zbrojnego wystąpienia Żydów i jest wręczany co roku ludziom zasłużonym w dziele pojednania między Polakami i Żydami, a także przeciwstawiającym się wszelkim przejawom nacjonalizmu i antysemityzmu. W gronie uhonorowanych są prezydenci państw, politycy, pisarze, dziennikarze, działacze społeczni i duchowni.

Info za —> prymaspolski.pl/episkopat.pl: Prymas Polski uhonorowany medalem „Powstanie w Getcie Warszawskim”