Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Pogrzeb abp. Szczepana Wesołego – Katowice, ...

Pogrzeb abp. Szczepana Wesołego – Katowice, 10 września 2018

Pogrzeb abp. Szczepana Wesołego, pochodzącego z Katowic długoletniego duszpasterza Polonii, patrioty i wielkiego syna górnośląskiej ziemi, odbył się w poniedziałek, 10 września 2018 r. w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Homilię wygłosił metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc.

Zobacz —> FOTORELACJĘ

Wideo —> Radio Maryja/Telewizja TRWAM: Uroczystości pogrzebowe ś.p. ks. abp. Szczepana Wesołego


Od odczytania telegramu nadesłanego ze Stolicy Apostolskiej rozpoczęła się Eucharystia pogrzebowa w intencji abp Szczepana Wesołego. Przypomniano w niej fakt, że śp. Arcybiskup Szczepan był bliskim współpracownikiem Ojca Świętego Jana Pawła II. W nadesłanym telegramie Stolica Święta zapewniła, że „odszedł Pasterz, który wypełniał swoją posługę w sposób godny, z oddaniem Bogu i wielką życzliwością wobec ludzi”.

(…) Wielokrotnie podczas uroczystości pogrzebowych podkreślano, że abp Wesoły był „biskupem na walizkach”. – Abp Szczepan „bez ziemi”, ubogi i łagodny sercem, przemierzał cały świat, aby spotkać się z człowiekiem, aby we wspólnocie wierzących Polaków sprawować Eucharystię – powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas homilii.

(…) Pod koniec Eucharystii odczytano list kondolencyjny skierowany przez Prezydenta RP Andrzej Dudę. – Dzięki staraniom ks. abp. Szczepana Wesołego rodacy za granicą mogli czuć się prawdziwą wspólnotą i doświadczać jedności – napisał Prezydent. – Sam żyjąc na emigracji dawał przykład umiłowania Ojczyzny – czytamy w liście. W katedrze zabrał także głos Marcin Krupa, prezydent Katowic.

(…) W imieniu Konferencji Episkopatu Polski przed obrzędem ostatniego pożegnania głos w katedrze zabrał abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP rozpoczął od cytatu z jednej z wypowiedzi abp Wesołego. – Mówił „Poświęciłem się Bogu i nie żałuję. Traktując kapłaństwo jako radosną służbę Bogu. Cieszy mnie bycie księdzem” – powiedział. – Jesteśmy bardzo wdzięczni Panu Bogu za to, że obdarzył Arcybiskupa Wesołego trzeźwym umysłem – dodał.

Po Mszy św. trumna z ciałem Zmarłego została przeniesiona do grobowca biskupów w kościele świętych apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.

Zobacz pełną relację —> Katowice: Pogrzeb śp. ks. abp. Szczepana Wesołego


Homilia abp. Wiktora Skworca wygłoszona podczas uroczystości pogrzebowych abp. Szczepana Wesołego.


Program uroczystości pogrzebowej śp. Abp. Szczepana Wesołego (10 września 2018 r.):

godz. 8.45 – przywiezienie ciała śp. Arcybiskupa Szczepana pod katedrę Chrystusa Króla

godz. 9.00 – wprowadzenie trumny do katedry i modlitwy I stacji pogrzebu

godz. 9.45 – modlitwa różańcowa przy trumnie śp. Arcybiskupa Szczepana

godz. 10.15 – organowe towarzyszenie w katedrze

godz. 11.00 – Msza św. pogrzebowa w katedrze z konduktem do kościoła Piotra i Pawła

Po godz. 13.00 – Złożenia ciała śp. Arcybiskupa Szczepana w Krypcie kościoła Piotra i Pawła.

Na stronie archidiecezji katowickiej zamieszczone są praktyczne informacje dotyczące organizacji pogrzebu śp. ks. abp Szczepana Wesołego —> KOMUNIKAT KURII METROPOLITALNEJ o pogrzebie śp. abp. Szczepana Wesołego

Abp Szczepan Wesoły urodził się 16 października 1926 r. w Katowicach. Tuż przed wybuchem II wojny światowej opuścił wraz z rodziną Katowice i wyjechał do Jarosławia. W październiku 1943 r. skierowano go na roboty przymusowe do Niemiec, a w 1944 r., po przeszkoleniu wojskowym, wysłano na front zachodni na południe Francji. Wkrótce przedostał się na stronę aliancką i wraz z polskimi jednostkami uczestniczył w walkach z Niemcami w Algierii i we Włoszech jako radiotelegrafista w oddziałach łączności. Po zakończeniu wojny kilka lat pracował jako pracownik fizyczny w Wielkiej Brytanii.

W 1950 r. wstąpił do kolegium jezuickiego w Londynie. W latach 1951–1957 przygotowywał się do kapłaństwa w Rzymie; tam też w 1956 r. przyjął święcenia kapłańskie i został kapłanem diecezji katowickiej.

Po święceniach pracował przy polskich wydawnictwach związanych z Millenium Chrztu Polski i był duszpasterzem emigrantów polskich we Włoszech. W tym czasie podjął studia specjalistyczne na rzymskich uczelniach. W latach 1962–1965 kierował sekcją słowiańską Biura Prasowego Sekretariatu Soboru Watykańskiego II. W 1967 r. uzyskał doktorat z teologii i mianowano go kierownikiem Centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Emigracyjnego w Rzymie.

Papież Paweł VI w 1968 r. ustanowił go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej z zadaniem wspomagania duszpasterstwa emigracyjnego. Sakrę biskupią przyjął z rąk prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. W latach 1980–2007 był rektorem rzymskiego kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Pełnił ponadto funkcje przewodniczącego Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II w Rzymie i redaktora kwartalnika „Duszpasterz polski za granicą”. W 2003 r. przeszedł na emeryturę. W ramach prac Konferencji Episkopatu Polski był sekretarzem Komisji ds. Duszpasterstwa Emigracyjnego oraz członkiem Komisji Maryjnej i Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu. Wchodził w skład Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych.

Zwany „biskupem na walizkach”, także po przejściu na emeryturę, jak długo pozwalały mu siły i stan zdrowia, służył Polakom rozsianym po świecie jako ich pasterz, przyjaciel i nauczyciel. W 1996 r. przyznano mu honorowe obywatelstwo Katowic oraz wyróżniono go licznymi nagrodami honorowymi, kościelnymi i państwowymi, wśród nich Krzyżem Wielkim i Orderem Orła Białego.

Info za —> Archidiecezja Katowicka/episkopat.pl: 10 września – uroczystości pogrzebowe śp. abp. Szczepana Wesołego