Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Pielgrzymka papieża Franciszka do Pietrelciny i Sa...

Pielgrzymka papieża Franciszka do Pietrelciny i San Giovanni Rotondo w ramach Roku Ojca Pio – 17 marca 2018

W sobotę 17 marca 2018 r. papież Franciszek przybywa z pielgrzymką do Pietrelciny i San Giovanni Rotondo – miejsc związanych ze św. Ojcem Pio. Ten włoski kapucyn, który na swoim ciele przez 50 lat nosił znamiona męki Chrystusowej – stygmaty, charakteryzował się wielką pokorą i duchem modlitwy, a za jego wstawiennictwem wielu ludzi odzyskiwało i nadal odzyskuje zdrowie duchowe i fizyczne. Papieska wizyta jest związana z obchodzonym w tym roku na całym świecie jubileuszem 100-lecia otrzymania stygmatów oraz 50-lecia śmierci świętego stygmatyka.

Msza święta sprawowana przez papieża Franciszka w San Giovanni Rotondo będzie transmitowana przez Telewizję Trwam. Początek transmisji w sobotę o godz. 11:00

Zobacz też —> glosojcapio.pl: Szczegółowy program wizyty papieża Franciszka u Ojca Pio

O godz. 8:00 planowane jest przybycie papieskiego helikoptera, który wyląduje na placu w pobliżu kościoła na Piana Romana. To pierwszy raz, kiedy następca Świętego Piotra odwiedzi Pietrelcinę, miejscowość w której 25 maja 1887 roku urodził się Francesco Forgione. Bezpośrednio po przybyciu Papież uda się  do kaplicy św. Franciszka z Asyżu. Następnie zatrzyma się obok pnia wiązu, przy którym w 1910 roku św. Ojciec Pio po raz pierwszy otrzymał stygmaty czyli zewnętrzne znaki ran Jezusa Chrystusa. Na zakończenie wizyty w Pietrelcinie, Ojciec Święty spotka się ze wspólnotą Braci Mniejszych Kapucynów oraz wiernymi.

Kolejnym miejscem pielgrzymki Franciszka będzie San Giovanni Rotondo i miejsca gdzie przez lata przebywał św. Ojciec Pio. W 2017 roku, do tej małej miejscowości w południowych Włoszech przybyło ponad 8 milionów pielgrzymów z całego świata.

Ojciec Pio pozostawił po sobie dwa bardzo znane dzieła. Jedno z nich to Grupy Modlitwy noszące imię stygmatyka, do których przynależy ponad 3 miliony osób na całym świecie, a drugie to Dom Ulgi w Cierpieniu w San Giovanni Rotondo.

Znany na całym świecie „szpital Ojca Pio” jest placówką prowadzoną w duchu chrześcijańskiej miłości i miłosierdzia oraz ze względu na liczne specjalizacje i prowadzone badania naukowe, ważnym ośrodkiem medycznym we Włoszech. Obecnie szpital dysponuje 1200 łóżkami, podzielony jest na 26 oddziałów chirurgicznych i długookresowego leczenia medycznego oraz 14 oddziałów diagnostyki. Obejmuje 50 specjalizacji klinicznych. W swoim katalogu posiada 4300 usług diagnostycznych i terapeutycznych. Każdego roku przyjmuje się tu 56 tysięcy chorych w porządku zwykłym, nie licząc pogotowia. O pacjentów dba 2572 pracowników.

Dom Ulgi w Cierpieniu będący własnością Stolicy Apostolskiej, został uznany za instytut leczenia i opieki o charakterze naukowym i obok działalności klinicznej oraz rehabilitacyjnej we współpracy z włoskim Ministerstwem Zdrowia i instytutami medycznymi z całego świata zajmuje się badaniami klinicznymi w sektorze genetyki medycznej i chorób dziecięcych. Jest to pierwszy włoski szpital, który zbiera i przechowuje komórki macierzyste krwi pępowinowej. Dom Ulgi w Cierpieniu jest największym włoskim ośrodkiem wykonującym przeszczepy szpiku kostnego. We wrześniu 2010 roku rozpoczął tu działanie „bank mleka”, w którym przechowuje się i rozdziela podarowane ludzkie mleko.

Dlatego też, na początku swojej wizyty Ojciec Święty odwiedzi właśnie Dom Ulgi w Cierpieniu, gdzie spotka się tam z chorymi i ich krewnymi oraz z personelem medycznym.

Następnie uda się do kościoła pw. Matki Bożej Łaskawej i klasztoru do którego w 1912 roku przybył św. Ojciec Pio. Tam Franciszek rozpocznie modlitwę przy relikwiach ciała Ojca Pio, a także Krucyfiksu, przy którym Francesco Forgione otrzymał stygmaty 20 września 1918 roku. Z okazji wizyty papieskiej obie relikwie zostaną wystawione w prezbiterium kościoła pw. Matki Bożej Łaskawej.

Zwieńczeniem papieskiej pielgrzymki będzie uroczysta Eucharystia odprawiona przy ołtarzu polowym znajdującym się przed kościołem pw. św. Ojca Pio.

Papież Franciszek powróci do Watykanu o godz. 14:00.

Warto dodać, że również w Polsce przeżywamy Rok Jubileuszu 100 lecia od otrzymania stygmatów oraz 50 lecia od przejścia do domu Ojca, które przypada 23 września. Szczegółowy plan obchodów roku jubileuszu „Do Nieba z Ojcem Pio” dostępny jest na stronie internetowej —> www.kapucyni.pl.

Fundacja Misericors jest jednym z patronów medialnych Roku Jubileuszowego Ojca Pio w Polsce.

Źródło: Biuro Prasowe Kapucynów – Prowincja Krakowska / oprac. Misericors

Wideo —> PadrePio tv: Grazie Papa Francesco, ti stiamo aspettando

Zobacz też serwisy:

Listy Ojca Pio
Niestygmatycy

Opublikowany przez Do Nieba z Ojcem Pio na 15 stycznia 2018