Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

“Pawełki” na Jasnej Górze – Nowe...

“Pawełki” na Jasnej Górze – Nowenna do św. Pawła Pierwszego Pustelnika – 13-21 stycznia 2018

Nowenna do św. Pawła Pierwszego Pustelnika rozpoczęła się w sobotę, 13 stycznia 2018 roku. Jasnogórskie „Pawełki” gromadzą co roku wielu wiernych, wśród nich młode małżeństwa z dziećmi. Święty Paweł – Pustelnik z Egiptu, żyjący na przełomie III i IV wieku, czczony jest bowiem jako patron i opiekun matek spodziewających się potomstwa lub pragnących go mieć oraz jako patron dzieci.

Codziennie przez 8 dni o godz. 18.00 ojcowie i bracia paulini gromadzą się w odświętnie udekorowanej i oświetlonej Kaplicy św. Pawła I Pustelnika. Celebrans w otoczeniu asysty i ministrantów po okadzeniu relikwii św. Pawła, wystawionych na ołtarzu, intonuje jeden z dwóch hymnów opowiadających o prześladowaniu chrześcijan mającym miejsce w czasie panowania rzymskich cesarzy Decjusza i Waleriana, i o życiu św. Pawła na pustyni tebajdzkiej w Egipcie. Hymny śpiewają na przemian zakonnicy i wierni przy akompaniamencie Orkiestry Dętej pod dyr. Marka Piątka oraz jasnogórskich chórów. Po hymnach jeden z ojców głosi Słowo Boże na temat życia św. Pawła, jego przesłania na dzisiejsze czasy oraz duchowości paulińskiej.

Dziewiąte czyli ostatnie nabożeństwo „Pawełek” z licznym udziałem wiernych zostanie odprawione w niedzielę, 21 stycznia o godz. 16.15, a przewodniczyć mu będzie bp senior Antoni Długosz z Częstochowy. Ostatnie nabożeństwo tzw. „zewnętrzne” połączone jest z błogosławieniem dzieci, ponieważ św. Paweł jest patronem dzieci. Najmłodsi otrzymują także przygotowane przez paulinów upominki w postaci obrazków i słodyczy.

Wcześniej, o godz. 11.00 zostanie odprawiona Msza św. z udziałem paulinów i wiernych. Eucharystii przewodniczyć będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

*

Tegoroczne kazania na nowennie ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika w dniach 13-20 stycznia wygłoszą:

sobota, 13 stycznia – o. Tomasz Chmielewski
niedziela, 14 stycznia – o. Stanisław Rudziński
poniedziałek, 15 stycznia – o. Dariusz Szuba
wtorek, 16 stycznia – o. Antoni Skwarko
środa, 17 stycznia – o. Paweł Michalik
czwartek, 18 stycznia – o. Franciszek Morgiel
piątek, 19 stycznia – o. Anzelm Frączek
sobota, 20 stycznia – o. Tomasz Tlałka

13-21 stycznia 2018 r., Jasna Góra Nowenna ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika Nabożeństwa nowennowe codziennie o godz. 18.00 w kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika

21 stycznia Uroczystość (zewnętrzna) św. Pawła Pierwszego Pustelnika, Patriarchy Zakonu Paulinów

11.00 – Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej z udziałem paulinów i wiernych – przewodniczy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski

16.15 – Zakończenie„Pawełek” w Bazylice Jasnogórskiej, połączone z indywidualnym błogosławieństwem dzieci i obdarowaniem ich upominkami – przewodniczy bp Antoni Długosz

***

W uroczystość św. Pawła – 15 stycznia paulini odprawiają uroczystą wspólnotową Mszę św. Ojcowie i bracia zgromadzeni przed Cudownym Obrazem Matki Bożej wraz z Generałem Zakonu ponawiają śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

Święto Królowej Pustelników – 16 stycznia, zatwierdzone przez Stolicę Apostolską jako wyraz wdzięczności za opiekę Maryi nad Zakonem paulińskim. W prawodawstwie Zakonu paulinów czytamy, że „Maryja wycisnęła zasadnicze znamię na duchowości Zakonu, jego pracy i dziejach”. Dlatego też w święto Królowej Pustelników wspólnota paulińska ponawia Akt Zawierzenia Zakonu Maryi.

Info za / czytaj więcej —> Biuro Prasowe Jasnej Góry: Paulini zapraszają na ‘Pawełki’

o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn