Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Papież w Egipcie – 1. dzień pielgrzymki Fran...

Papież w Egipcie – 1. dzień pielgrzymki Franciszka – 28 kwietnia 2017

Wideo: Wizyta kurtuazyjna Franciszka u wielkiego imama Ahmada al-Tayebai

Papież Franciszek rozpoczął w piątek, 28 kwietnia 2017 r. podróż apostolską do Egiptu, jedną z najniebezpieczeniejszych w tym pontyfikacie. Franciszek przybył do Kairu zaledwie trzy tygodnie po zamachach na chrześcijańskie kościoły, w których zginęło 47 osób.

Ceremonia powitalna miała miejsce przed pałacem prezydenckim po czym odbyło się spotkanie kurtuazyjne Ojca Świętego i prezydenta Al-Sisi.

Obejrzyj relację z —> powitania Papieża

Relacja Radia Watykańskiego —> Papież jest już w Kairze, spotkanie z prezydentem

Przeczytaj też —> Papież wyruszył w podróż do Egiptu


Z pałacu prezydenckiego Franciszek udał się do uniwersytetu Al-Azhar, najważniejszego ośrodka teologicznego dla muzułmanów sunnitów, gdzie odbywa się obecnie międzynarodowa i międzyreligijna konferencja o pokoju. Spotkanie na uniwersytecie rozpoczęło się do minuty milczenia, którą uczczono wszystkie ofiary terroryzmu na świecie. W głównej siedzibie uczelni odbyło się spotkanie kurtuazyjne z wielkim imamem Ahmadem Al-Tayebem.

Relacja Radia Watykańskiego —> Papież w al-Azhar: jesteśmy wezwani do demaskowania przemocy

Relacja z konferencji o pokoju —> Chrześcijanie w Al-Azhar: terroryzm sprzeczny z religią

Papież wygłosił tu przemówienie.

 


Po wizycie na uniwersytecie al-Azhar Papież udał się na spotkanie z prezydentem Egiptu, władzami i korpusem dyplomatycznym.

Relacja Radia Watykańskiego —> Papież do prezydenta Egiptu i władz

Papież wygłosił tu przemówienie:

 


Następnie Franciszek udał się na spotkanie z koptyjskim papieżem, patriarchą Tawadrosem II, patriarchą Stolicy Świętego Marka. Stoi on na czele Prawosławnego Kościoła Koptyjskiego, którego wierni stanowią najliczniejszą wspólnotę chrześcijan Egiptu. Było to najważniejsze ekumeniczne wydarzenie papieskiej podróży do Egiptu.

Papież wygłosił przemówienie:

Kościół Katolicki i Koptyjski Kościół Ortodoksyjny będą dążyć do wzajemnego uznania ważności udzielanego chrztu i pragną pogłębić dialog ekumeniczny – czytamy w Deklaracji Wspólnej obydwu Kościołów. Podpisali ją papież Franciszek oraz Tawadros II.

Relacja Radia Watykańskiego —> Papież do Tawadrosa: wyruszamy dziś razem jako głosiciele pokoju

Przeczytaj tekst Deklaracji —> Wspólna deklaracja Franciszka i Tawadrosa II


Franciszek odwiedził także koptyjski kościół świętych Piotra i Pawła, gdzie w grudniu ub. roku  islamscy terroryści podłożyli bombę. Zginęło wówczas 29 osób, a wiele zostało rannych. Franciszek modlił się tam wraz z koptyjskim patriarchą Tawadrosem i przedstawicielami innych wyznań chrześcijańskich.

Przeczytaj relację Radia Watykańskiego: Papież w miejscu męczeństwa koptyjskich chrześcijan


Papież Franciszek pozdrowił młodzież, która przybyła na spotkanie z nim w specjalnej pielgrzymce z wszystkich katolickich diecezji Egiptu. Uczynił to na zakończenie pierwszego dnia podróży z balkonu nuncjatury apostolskiej, która na czas pielgrzymki stała się jego domem. W grupie tej byli m.in. uczniowie jednej ze szkół prowadzonych przez kombonianów w Kairze.

Na spotkanie z Franciszkiem pielgrzymowało w sumie 3 tys. młodych ludzi – po 250 osób z każdej egipskiej diecezji i ponad 1 tys. osób ze stolicy kraju. Podczas pielgrzymki rozpoczętej 25 kwietnia odwiedzali sanktuaria, a także szpitale i ośrodki pomocy. W Kairze stworzono dla nich specjalny obóz namiotowy, w którym nocowali oczekując na Mszę z Papieżem.

Relacja Radia Watykańskiego —> Egipt: Papież dodał otuchy cierpiącym chrześcijanom


Relacja z pielgrzymki i komentarze w serwisie —> Radia Watykańskiego

Transmisje papieskie Telewizji TRWAM —> http://tv-trwam.pl/filmy/transmisje-papieskie oraz na YouTube